2008 წელი - დაუვაწყარი ტკივილი და კიდევ ერთი მძიმე ომის ისტორია - 12 წელი გავიდა
2008 წელი - დაუვაწყარი ტკივილი და კიდევ ერთი მძიმე ომის ისტორია - 12 წელი გავიდა

A+ A-

11:51 07/08/2020

რუსეთ-საქართველოს ომიდან 12 წელი გავიდა. ზუსტად,  12 წლის წინ საოკუპაციო რეჟიმმა 50-ზე მეტი ქართული სოფელი გაანადგურა. ამ დრომდე რუსი სამხედროები აკონტროლებენ 100-ზე მეტ ქართულ სოფელს, სადაც მავთულხლართებს მიღმა დარჩენილ მოსახლეობას საკუთარ ქვეყანაში თავისუფლად გადაადგილება ეზღუდება. რუსი ჯარისკაცები  თითქმის ყოველდღე ახდენენ  ახალ-ახალი ტერიტორიების ბორდერიზაციას.

ასეთია ოკუპირებული სამაჩაბლოს დღევანდელი ყოფა, ომი მავთულხლართებით გრძელდება. ახლა კი. თვალი გადავავლოთ 2008 წლის მოვნელებს, რომლებმაც აქამდე მიგვიყვანეს: 

2008 წელი, 1 აგვისტო - სოფელ ერედვში ნაღმზე ქართული პოლიციის მანქანა აფეთქდა, დაიღუპა ერთი ადამიანი;

 2 აგვისტო - ცხინვალის მხრიდან ქართული სოფლების მიმართულებით ისვრიან. სახეზეა დაჭრილები და დაზიანებული საცხოვრებელი სახლები;

3 აგვისტო - რამდენიმე საათის განმავლობაში სროლები შეწყვეტილია;

4 აგვისტო - ოფიციალური თბილისის მტკიცებით, ოსებთან ერთად, ქართულ სოფლებს თავს რუსებიც ესხმიან, რასაც ცხინვალსა და მოსკოვში უარყოფენ;

 5 აგვისტო - ოსი სეპარატისტების მიერ ოსურ სოფელ უბეათიდან სოფელ ნულის მიმართულებით ყუმბართმტყორცნიდან ცეცხლი გაიხსნა. ამავდროულად, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლება ქართულ მხარეს ოსი "სამართალდამცველების" საგუშაგოების დაცხრილვაში

ცეცხლის ორმხრივ შეწყვეტაზე, საქართველოს მაშინდელი ხელისუფლების მოწოდების შემდეგ, თავდასხმებმა ქართულ სოფლებზე უფრო მწვავე ხასიათი მიიღო. სოფელი ავნევი, თითქმის, სრულიად განადგურდა, თამარაშენი და ფრისი დაიბომბა. მშვიდობიანი მოსახლეობა სოფლებიდან გაიხიზნა.

7 აგვისტოს საღამოს 22:00 ოსები სოფელ ავნევის აღებას ზეიმობდნენ. იმავე საღამოს ქართულმა მხარემ საპასუხო სამხედრო ოპერაცია დაიწყო, რომლის მიზანი რეგიონში კონსტიტუციური წესრიგის დამყარება იყო.

8 აგვისტოს დილას რუსეთის პრემიერმინისტრმა – ვლადიმირ პუტინმა, რომელიც პეკინის ოლიმპიური თამაშების გახსნაზე იმყოფებოდა, დაგმო საქართველოს „აგრესიული ქმედებები“ და თქვა, რომ რუსეთი ამ ქმედებებს უპასუხოდ არ დატოვებდა და უკვე ნახევარ საათში რუსული სუ-24 საქართველოს საჰაერო სივრცეში შეიჭრა და ორი ბომბი ჩამოაგდო ქარელის პოლიციის შენობასთან, რამდენიმე ბომბი კი გორის სიახლოვესაც ჩამოვარდა, თუმცა მათ მსხვერპლი არ მოჰყოლია.

რუსეთმა ხმელეთით ე.წ. სამხრეთ ოსეთში 6 ათასი ჯარისკაცი შემოიყვანა და 4 ათასი ჯარისკაცი აფხაზეთში ზღვით, რომლებიც უკვე 10 აგვისტოს, გამთენიისას შეტევისთვის იყვნენ მზად.

12 აგვისტო - რუსულმა მოიერიშე თვითმფრინავებმა გორის ცენტრალური მოედანი და ბაზარი დაბომბეს. 

ამავე დღეს,   საფრანგეთის პრეზიდენტის, ევროკავშირის იმჟამინდელი ხელმძღვანელის ნიკოლა სარკოზის შუამავლობით რუსეთ-საქართველოს შორის ცეცხლის განუახლებლობის შესახებ 6-პუნქტიან ხელშეკრულების გაფორმებაზე შეთანხმდნენ. დოკუმენტში აღნიშნული იყო, რუსეთის ჯარები 2008 წლის 7 აგვისტომდე მდგომარეობას უნდა დაბრუნებოდნენ, თუმცა რუსეთი ე.წ. "მედვედევ-სარკოზის" შეთანხმებას ამ დრომდე არ ასრულებს და ყოველდღიურად მიმდინარეობს ქართული სოფლების ბორდერიზაცია.

ამავე დღეს პარლამენტში საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციის შესახებ აქტის მზადება დაიწყო. საქართველო დსთ-ის დატოვების შესახებ განცხადებას, იმდროინდელი ხელისუფლებაქ  12 აგვისტოს აკეთებს. 

ასევე, საქართველოს მთავრობამ ჰააგის საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოში რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ, მის მიერ საქართველოს სუვერენული ტერიტორიაზე 1993-2008 წლებში ჩადენილ ეთნიკური წმენდის ფაქტებთან დაკავშირებით სარჩელი შეიტანა. სარჩელი გაერო-ს ადამიანის უფლებათა ხელშეკრულებას ეფუძნება და ამტკიცებს, რომ ოთხმოცდაათიანი წლებიდან დაწყებული საქართველოში 2008 წელს განხორციელებული სამხედრო ინტერვენციით დამთავრებული, რუსეთი აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის სეპარატისტული ძალების მიერ ქართველთა ეთნიკურ წმენდას, იარაღის მიწოდების, ჯარისკაცების დაქირავებისა და რუსეთის კუთვნილი შეიარაღებული ძალების მიერ პირდაპირი სამხედრო ინტერვენციის განხორციელების გზით უწყობდა ხელს, რასაც შედეგად ქართველი მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ განსაკუთრებული სისასტიკით ჩადენილი დანაშაულები მოჰყვა. 

რუსეთსა და საქართველოს პირველი კონფლიქტი 2008 წელს არ ყოფილა (1801 წელს რუსეთის იმპერიამ ქართლ-კახეთის სამეფო გააუქმა; 1810 წელს - იმერეთის სამეფო, 1828 წელს - გურიის, 1857 წელს - სვანეთის სამთავრო, 1864 წელს - აფხაზეთის, 1867 წელს კი - სამეგრელოს სამთავრო ოფიციალურად გააუქმა; 1921 წლის თებერვალში საქართველოში "წითელი არმია" შემოიჭრა, რასაც 70-წლიანი საბჭოთა მმართველობა მოჰყვა; 1924 წელს კომუნისტებმა დამოუკიდებლობისთვის მებრძოლი ათასობით ქართველი დახვრიტეს; მასობრივი რეპრესიები განხორციელდა 1937 წელსაც; 1989 წლის 9 აპრილს თავისუფლების მოედანზე, საბჭოთა სადამსჯელო რაზმის შემოსვლას 21 მშვიდობიანი დემონსტრანტის დაღუპვა მოჰყვა; რუსეთის დახმარებით, 1992 წელს საქართველოს - სამაჩაბლო, ხოლო 1993 წელს - აფხაზეთი გამოეყო, აღნიშნულ რეგიონებში ეთნიკური წმენდა განხორციელდა, თუმცა მაშინ და 2008 წლამდე ეს "ქართულ-აფხაზურ"'და "ქართულ-ოსურ" ეთნიკურ კონფლიქტებად მოინათლა), თუმცა ამ დაპირისპირებას პირველად, ოფიციალურად ეწოდა "რუსეთ-საქართველოს" ომი და საერთაშორისო პრაქტიკაში დაიწყო დამკვიდრება ტერმინმა "ოკუპაცია". 

რუსეთმა სეპარატისტული რეგიონების დამოუკიდებლობა 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, 26 აგვისტოს აღიარა.

2008 წლის 1 სექტემბერს ქართველებმა, როგორც მთელი ქვეყნის, ისე საქართველოს ფარგლებს გარეთ, რუსული აგრესიის წინააღმდეგ პროტესტში ერთობის დემონსტრირება "ცოცხალი ჯაჭვის" მეშვეობით მოახდინეს.

5-დღიან საომარ მოქმედებებს  400-ზე მეტი ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა, მათ შორის 170- სამხედრო, შსს-ს 19 თანამშრომელი, 244 სამოქალაქო პირი, 2 234 ადამიანი დაიჭრა, ხოლო საკუთარ ქვეყანაში 26 ათასი ადამიანი დევნილად იქცა.  ეს ყველაფერი  2008 წლის ომის შედეგია.

2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპულ სამხედრო მოსამსახურეთა სია

2008 წლის მოვლენებს უცხოური მედიასაშუალებები აქტიურად აშუქებდნენ. ადგილზე სხვადასხვა ქვეყნის მედიის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ

2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპულ სამხედრო მოსამსახურეთა მონაცემები ასეთია:

სულ: 169

ოფიცერი: 22

კაპრალ/სერჟანტი: 133

რიგითი: 1 

რეზერვისტი: 10 

სამოქალაქო პირი: 3

„2020NEWS“  სრულად გთავაზობთ საქართველოს ისტორიაში უკვე ოქროს ასოებით ჩაწერილი აგვისტოს ომის გმირების სახელებსა და გვარებს:

კაპიტან-ლეიტენანტი ჭიტაძე თეიმურაზ თამაზის ძე - სამხედრო საზღვაო-ძალები

კაპრალი დათუაშვილი ზვიად რევაზის ძე - სამხედრო საზღვაო-ძალები

კაპრალი ფიჩხაია თემურ გოგის ძე - სამხედრო საზღვაო-ძალები

კაპრალი ღვინჯილია გიორგი ნუგზარის ძე - სამხედრო საზღვაო-ძალები

კაპრალი ბარბაქაძე ზვიად ზურაბის ძე - სამხედრო საზღვაო-ძალები

კაპიტანი ბალხამიშვილი ალბერტ უშანგის ძე - სამხედრო-საჰაერო ძალები

სერჟანტი დევნოზაშვილი ნოდარ ეფრემის ძე - სამხედრო-საჰაერო ძალები

ავიაციის უმცროსი სერჟანტი ნანუაშვილი გიორგი ჯიმშერის ძე - სამხედრო-საჰაერო ძალები

კაპრალი ბასილაძე ბადრი გიორგის ძე - სამხედრო-საჰაერო ძალები

კაპრალი ტრაპაიძე შალვა გურამის ძე - I ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი თაყაძე ვიტალი ილიას ძე - I ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბეკურაშვილი მამუკა გოჩას ძე - I ქვეითი ბრიგადა

ლეიტენანტი ხურციძე შოთა ოლეგის ძე - I ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი შაინიძე ასლან ჯემალის ძე - I ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ნიკიტინი თამაზ ედუარდის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი ფანცულაია მამია თამაზის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი თეფანია ლევან ოთარის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი დიასამიძე ედნარ დურსუნის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ჯაილოვა დიმიტრი ოთარის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბოკუჩავა თემურ ტარიელის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი სამაკაშვილი მამუკა ნუგზარის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი შაინიძე ამირან ნოდარის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი აბაშიძე მალხაზ ილიას ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბალაშვილი ზურაბ გივის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი დვალიშვილი მიხეილ დავითის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბერიძე თეიმურაზ ბეჟანის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი შეყლაშვილი ილია ვაჟას ძე - II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი თურმანიძე ფრიდონ გიორგის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

სერჟანტი შაინიძე ვაჟა ნოდარის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი გელდიაშვილი ანზორ ვახტანგის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი კოხრეიძე ლევან რეზოს ძე - II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი ონიანი ალექსანდრე ვალოდის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი წულაძე რუსლან ვილორიკის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ფორჩხიძე ნიკოლოზ ჯონდოს ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი კუპატაძე შმაგი როლანდის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი კაცაძე ზვიად სერგოს ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ჯანელიძე ირაკლი ვაჟას ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბარამია მარლენ ტარიელის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

სერჟანტი მელქაძე ლევან თამაზის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი ლაგურაშვილი ლერი თენგიზის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი მანძულაშვილი ლევან ოლეგის ძე - II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი წილოსანი ემზარ შუქრის ძე- II ქვეითი ბრიგადა

ავიაციის უმცროსი სერჟანტი კაკაურიძე ფელიქს მიტუშას ძე- II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ზოიძე რომანი ლევანის ძე- II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი კოშაძე კახა აკაკის ძე- II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი გოგნაძე ვალერი სულიკოს ძე- II ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი ეფაძე ზურაბ ავთანდილის ძე - III ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი გაბუნია ილია ივანეს ძე – II ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ტატუაშვილი გიორგი ზაურის ძე - III ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ზაზაშვილი ალექსანდრე პავლეს ძე - III ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ქამაშიძე ავთანდილ იოსების ძე - III ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ხარჩილავა კობა რევაზის ძე - III ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბალახაშვილი არტემ გურამის ძე - III ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი თუთისანი მერაბ მურმანის ძე - III ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ციცქიშვილი ვალერი რეზოს ძე - III ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი გოგორიშვილი გიგა ტიტეს ძე - III ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი კოპალიანი პაატა ჯეირანის ძე - III ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი ბრეგაძე ფრიდონ ავთანდილის ძე - III ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი ახობაძე მერაბ ტარიელის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი სერგია კობა იურის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი კირაკოზაშვილი გიორგი ოთარის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

მაიორი დოლიძე შალვა ზაურის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

სერჟანტი მგალობლიშვილი ფილიპე ჰამლეტის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

უფროსი ლეიტენანტი ბაბუციძე ილია გიორგის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

უფროსი ლეიტენანტი ნადარეიშვილი გიორგი გენადის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

ლეიტენანტი ბარდაველიძე ალია მერაბის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი დევდარიანი ლევან ცაგოს ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბაზაძე ირაკლი ომარის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი თენიეშვილი ზაურ ჯუმბერის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ლომიძე ავედიკ ვახტანგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ყალაბეგიშვილი ნიკა გაბრიელის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა-70

კაპრალი ჯიქია დავით დაზმერის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი დადვანი საბა შამილის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ირემაძე მურთაზ გურამის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი გზირიშვილი ვახტანგ ბადრის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი დვალიშვილი დავით რობერტის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი დოიჯაშვილი ონისე ლევანის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი მჟავანაძე რაულ ასლანის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ჩადუნელი დევი ჯონდოს ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ქარჩავა გოგიტა ნუგზარის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი მახარაშვილი ზაურ მურმანის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა-80

კაპრალი წურწუმია კობა ამირანის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ჯავახიშვილი გიორგი გენადის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ღვინიაშვილი სოსო თენგიზის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბერიკაშვილი გიორგი მიხეილის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი დავითაშვილი ვლადიმერ უშანგის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი იოსებიძე ლევან შუქურის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ახალკაცი რეზო გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი აბრამიშვილი ზურაბ გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უფროსი სერჟანტი ფერაძე ზაზა თენგიზის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი სოფრომაძე უშანგი ომარის ძე- I ქვეითი ბრიგადა

მაიორი ჭედია გელა გივის ძე - V ქვეითი ბრიგადა

სამედიცინო სამსახურის სერჟანტი ჭელიძე მერაბ თამაზის ძე - V ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ღვინიაშვილი გიორგი თენგიზის ძე - V ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი მამალაძე ამირან გურამის ძე - V ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ტოროშელიძე ჯიმშერ იაშას ძე - საინჟინრო ბრიგადა

კაპრალი მურადაშვილი გიორგი პაატას ძე - საინჟინრო ბრიგადა

სერჟანტი ახალკაცი ზაზა ბეგლარის ძე - საინჟინრო ბრიგადა

პოლკოვნიკი ელიზბარაშვილი დავით ვალიკოს ძე - საინჟინრო ბრიგადა

უფროსი სერჟანტი ბერიანიძე არჩილ ვახტანგის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

სერჟანტი ბადრიაშვილი გიორგი ნოდარის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი-100

უფროსი სერჟანტი მელიქიძე თამაზ არდიკოს ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი კვალიაშვილი ივანე მალხაზის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი განჯელაშვილი ვასილ გივის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი რომელაშვილი გიორგი ირაკლის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი დოთიაშვილი ზაზა ზაურის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი კურდღელაშვილი ჯიმშერ ელგუჯას ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი მამუკაშვილი გიორგი ვალერის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი კვირიკაშვილი ზაქარია იოსების ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

სერჟანტი ინაური ელგუჯა ნოდარის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი ურიგაშვილი ზურაბ თამაზის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი მეხატურიშვილი იოსებ გურამის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი მიჩიტაშვილი მზეჭაბუკ ტარიელის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი ერაშვილი გიზო გურამის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი წულაია გიზო გულივერის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი ელიკაშვილი ივანე ნუგზარის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

უფროსი სერჟანტი მაკრახიძე გოგიტა გურამის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი ქარელი ოთარ პაატას ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

სერჟანტი ცერცვაძე მიხეილ ქიშვარდის ძე - ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი შაინიძე გიორგი დავითის ძე - ცალკეული მსუბუქი ქვეითი ბატალიონი

უმცროსი სერჟანტი ასლანიძე ომარ ლეოს ძე - ცალკეული მსუბუქი ქვეითი ბატალიონი

სერჟანტი თავგორაშვილი კახაბერ გიორგის ძე - სპეციალური ოპერაციების დაჯგუფება

ს/პირი რაზმაძე ამირან ავთანდილის ძე - ჯარების ლოგისტიკური უზრუნველყოფის დეპარტამენტი

რეზერვისტი ხურცილავა დათა ბესიკის ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი ჭითანავა გოგა ტარიელის ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი კიკალეიშვილი ოთარ ბახვას ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი გაბუნია შალვა ემზარის ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი ბერაია გოგა რევაზის ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი იოსავა მიხეილ ბესიკის ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი ჭოჭუა ლევანი მძლავრის ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი მორბედაძე ირაკლი ოთარის ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი ბოჭოიძე ზაზა სავლეს ძე - ეროვნული გვარდია

რეზერვისტი-კობა ჯაშაშვილი-ეროვნული გვარდია

კაპრალი ბლიაძე დავით ბუხუტის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ქამაშიძე ტარიელ მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

ლეიტენანტი მამისაშვილი რეზო გელას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი წიქარიშვილი გიორგი ზაზას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ჭაღალიძე თენგიზ შოთას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი გლუნჩაძე ზაზა თენგიზის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი ყულოშვილი ერეკლე მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი თანდაშვილი ალექსანდრე დიმიტრის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი გოროზია სერგეი კონსტანტინეს ძე-IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი მიდელაშვილი ლევანი ავთანდილის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

სამედიცინო სამსახურის უმცროსი ლეიტენანტი ბეგიაშვილი ზურაბ თემურის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი ანწუხელიძე გიორგი ზაურის ძე - IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ქათამაძე გიორგი შირინის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უფროსი ლეიტენანტი მელია სერგო თამაზის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი მებაღიშვილი გელა მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ბეჟუაშვილი იოსებ მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უფროსი სერჟანტი ნაჭყებია ზურაბ სერგოს ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ხუბულური კახაბერ ირაკლის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი უგრეხელიძე რომან გრიგორის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ჭონიშვილი ოლეგ სერგოს ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი რომელაშვილი გელა მურაზის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი ბერანძე ბადრი ოთარის ძე- I ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი ჯოჯუა გიორგი თეიმურაზის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უმცროსი სერჟანტი დანელია გოჩა გურამის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უფროსი ლეიტენანტი ნატროშვილი ალექსი გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ხაიკაშვილი შმაგი ამირანის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

უფროსი სერჟანტი თიგიშვილი გელა ვაჟას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპიტანი ჯიშკარიანი ვეფხვია გიგუშას ძე- II ქვეითი ბრიგადა

ლეიტენანტი რომელაშვილი გიორგი მურაზის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი ბირთველიშვილი ზაზა თამაზის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი

კაპრალი ალავერდაშვილი რეზო გოჩას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

სერჟანტი ტურაშვილი ზურაბ გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი ნოზაძე შმაგი გუგულის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

კაპრალი სუხიტაშვილი ოთარ დიმიტრის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი

ს/პგიორგი აბრამიშვილი -სამხედრო ჰოსპიტალის ექიმი

ს/პ-სამქანაშვილი ნატალია-ჯარების ლოგისტიკური უზურნველყოფის სარდლობა 

რუსეთ-საქართველოს ომის დროს, შუნაგან საქმეთა სამინისტროს გარდაცვლილი თანამშრომლების სია ასეთია:

1.რომელაშვილი გია ნოშრევანის ძე

2.თევზაძე ლაშა სამსონის ძე

3.აბრამაშვილი ირაკლი დავითის ძე

4.კაპანაძე ბესიკ ამირანის ძე

5.ტატულაშვილი ზურაბ მიხეილის ძე

6.სახელაშვილი გივი შიოს ძე

7.ართმელაძე ნადიმ გურამის ძე

8.ავალიანი დათუნა იურის ძე

9.მიქელაძე იაგო შალვას ძე

10.ჩიჩუა ზვიად თეიმურაზის ძე

11.შუბითიძე მამუკა ავთანდილის ძე

12.ძირტკბილაშვილი გიორგი ჯემალის ძე

13.ბიბილური ზურაბ ოთარის ძე

14.მარსაგიშვილი გიორგი ამირანის ძე