"უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქის გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი. ასევე, საკითხი განხილული იყო ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფორმატში გამართულ შეხვედრაზე.ცენტრალური ხელისუფლება, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად", - აცხადებენ სუსში.
მისი თქმით, ის პროპაგანდა, რასაც საზოგადოება ბოლო წლების განმავლობაში ისმენს, არ ემსახურება ქვეყნის ინტერესს და ქართველ ხალხს."ჩვენ ხომ ვიცით, ეს ყველაფერი როგორ მუშაობს, საიდან იმართება, ვინ აფინანსებს, რა ინტერესებს ემსახურებიან ეს ადამიანები? ვფიქრობ, საზოგადოებამ ძალიან კარგად გააანალიზა ყველაფერი, კარგად ხედავს, თუ რა პროცესები მიდის და ვინ არის ამ ყველაფრის დამფინანსებელი. ის პროპაგანდა, რასაც ვისმენთ ბოლო წლების, თვეების განმავლობაში, ყველამ კარგად ვიცით, რას ემსახურება - არ ემსახურება ქვეყნის ინტერესს და ქართველ ხალხს. მათ თავიანთი დამოკიდებულება აქვთ ჩვენს ქვეყანასთან დაკავშირებით - აქვთ სურვილი, რომ ქვეყანა გამოყენებული იყოს სხვადასხვა მიმართულებით, მათი ინტერესების გასატარებლად და დასაცავად. ისინი ჩვენი ქვეყნის მოსახლეობის გარკვეულ ნაწილს იყენებენ სხვადასხვა მეთოდით. ეს შეიძლება იყოს პროვოკაციული ქმედებები; მედიის წარმომადგენლები, რომლებიც მხოლოდ და მხოლოდ სიცრუეზე საუბრობენ და ავრცელებენ არასწორ ინფორმაციას; შეიძლება იყვნენ არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, რომლებიც დაფინანსებას გარედან იღებენ და კონკრეტული დავალებები აქვთ, თუ რა უნდა გააკეთონ ქვეყნის წინააღმდეგ და ა.შ.“- განაცხადა კახა კალაძემ.
მისივე თქმით, ყულევის ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა, რომელსაც რუსეთთან აკავშირებენ, ჯერაც არ ამუშავებულა და უკვე სერიოზული დარღვევებით იწყებს ოპერირებას და დიდ საფრთხეს უქმნის ქვეყანას."ახლა უფრო ნათელია, თუ რატომ შეიყვანა ევროკავშირმა ყულევის პორტი დასასანქცირებელთა სიაში. ქვეყანა დიდ შარში ეხვევა.ქვეყანას, რომელსაც არ აქვს ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა, 56 მილიონი დოლარის ღირებულების მზა ნავთობპროდუქტები გაუტანია ექსპორტზე ევროპის ქვეყნებში. ეს არის სანქციების გვერდის ავლა, ფაქტობრივად, რუსული ნავთობის ჩამოსხმა ყულევის ტერმინალში და რამდენიმე დღეში ხელახლა გადატვირთვა გემზე და რაღაც მანიპულაციებით მზა პროდუქციის სახით გატანა. უზარმაზარი რისკის ქვეშ აყენებენ ადამიანები ქვეყანას, რომლებიც არაფერს ქმნიან და ფულს შოულობენ ერთეულები.ყულევის ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა, რომელსაც რუსეთთან აკავშირებენ, როგორც ზემოთ ითქვა, ჯერაც არ ამუშავებულა და უკვე სერიოზული დარღვევებით იწყებს ოპერირებას და დიდ საფრთხეს უქმნის ქვეყანას.სისხლიანი ფულით ხელის მოთბობა და ქვეყნის იზოლაციაში მოქცევა არავის შერჩება", - განაცხადა რომან გოცირიძემ.ევროკავშირმა რუსეთის სანქციებში მე-20 პაკეტში შესაძლოა, საქართველოს ყულევის პორტიც შეიყვანოს.