მისი თქმით, ჯანდაცვის სამინისტრო სოციალურად დაუცველი ოჯახების ბაზის გადამოწმებას იწყებს.როგორც სარჯველაძემ განაცხადა, აღნიშნულის მიზანია ბაზაში რჩებოდნენ ის ადამიანები, ვისაც რეალურად ეკუთვნით სახელმწიფოს ფინანსური დახმარება."დღეისთვის, სოციალურად დაუცველი ოჯახების ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული და ფინანსური შემწეობის მიმღები ოჯახების რაოდენობა აღემატება 185 ათასს, ხოლო ასეთი ოჯახების წევრთა რაოდენობა შეადგენს 710 ათასს. ნახევარზე მეტი არ იღებს შემწეობას, მაგრამ მათი მნიშვნელოვანი ნაწილი სარგებლობს გათვალისწინებული სხვადასხვა შეღავათით. სოციალურად დაუცველი ოჯახების ერთიანი ბაზა არაერთხელ გამხდარა არაკეთილსინდისიერი პოლიტიკური სპეკულაციების საგანი. 2012 წლის შემდეგ, 2-ჯერ გაიზარდა იმ ქულის მაჩვენებელი, რომელიც შემწეობის მიღება განსაზღვრავს, ქულა რომ არ გაზრდილიყო, შედარებით შეძლებულებისთვისაც რომ არ დაენიშნა შემწეობა, დღეისთვის, შემწეობის მიმღებ ოჯახთა რაოდენობა იქნებოდა 120 ათასი 185 ათასი ოჯახის ნაცვლად.სამწუხაროდ, გადამოწმების შეფერხებები, სხვა ობიექტური თუ სუბიექტური გარემოებები, ოპოზიციურად განწყობილ პირებს საფუძველს უქმნიდა ასეთი სპეკულაციებისთვის. კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ, არსებობდა ე.წ. მორატორიუმი და გარდა უიშვიათესი გამონაკლისებისა, პრაქტიკულად არ ხორციელდებოდა ოჯახების გადამოწმება. ამის გამო, ბაზაში დღემდე ფიქსირდებიან ადამიანები და ოჯახები, რომელთაც საბედნიეროდ აღარ აქვთ სახელმწიფოს მხრიდან სოციალური დახმარების აუცილებლობა. ამავე მიზეზთა გამო, ანომალიური შემთხვევებია, რომელთა რიცხვი არ არის ცოტა. მაგალითად, ბაზაში დღეს რეგისტრირებულია და შემწეობას იღებს ოჯახი, რომელსაც ბოლო 3 თვეში მიღებული აქვს შემოსავალი ჯამში რამდენიმე ათეული ათასი ლარი, ან ოჯახია რეგისტრირებული, რომელსაც 1 წლის განმავლობაში შეძენილი აქვს რამდენიმე ათეულ ათას ლარად ღირებული რამდენიმე ავტომანქანა, ან რეგისტრირებულია ოჯახი, რომელსაც შეძენილი აქვს იმავე წელს, 2024 წელს გამოშვებული ავტომანქანა.ფაქტია, სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიანი ბაზა შესაბამისობაში ვერ მოდიოდა იმ აღიარებულ ეკონომიკურ წარმატებასთან, რომელიც ქვეყანას ჰქონდა ბოლო წლები. ამ მიზეზთა გამო, იქმნებოდა ნიადაგი აღნიშნული რიცხვებით მანიპულირებისა და ყალბი შთაბეჭდილებების შესაქმნელად. დროა წერტილი დაესვას პოლიტიკურ სპეკულაციებს, ამ მიზნით, სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სოციალური მომსახურების სააგენტო იწყებს ბაზაში რეგისტრირებული მოსახლეობის გადამოწმების აქტიურ ფაზას. ჩვენი მიზანია ბაზაში რჩებოდნენ ის ადამიანები, ვისაც რეალურად ეკუთვნით სახელმწიფოს ფინანსური დახმარება“,- განაცხადა სარჯველაძემ.
ლევან ხაბეიშვილმა სიტყვის დასაწყისში ოპოზიციას მიმართა და ერთიანობისკენ მოუწოდა."მინდა გაგახსენოთ, რომ ეს ჩემი პროცესი არ არის. თქვენს სანახავად მოვდივარ, ერთიანობაზე მინდა, გავაკეთო განცხადება პარტიების ერთიანობაზეა. ცუდი საყურებელია პარტიაზე და იდენტობაზე რომ ლაპარაკობთ, ნაცებს მოვუწოდებ, რომ არასდროს ვიყოთ ხელის შემშლელი. უნდა ვიყოთ ყველგან, სადაც ეს სიტყვა იყო, ვისაც არ უნდა, ნუ ესვრით ამ ხალხს ქვებს, დავანებოთ თავი. გავიგეთ, ლელო არ შემოდის, გააკეთოს რაც უნდა, მეტსაც გეტყვით, გახარიებსაც გავანებოთ თავი.ყველა მინუს ივანიშვილი. ნუ შედიხართ ხალხის განსჯაში, ვინც ერთიანები ხართ, იმათმა ილაპარაკეთ და იმოქმედეთ ერთად. მე-7 თვეა პატიმარი ვარ და ვუყურებ, რომ მიქაუტაძეზე რომ მე ვიძახდი კორუმპირებულია-მეთქი, მაშინ ზარქუა ამბობდა, იტყუებააო. ღარიბაზე ვამბობდი, ამბობდნენ იტყუებააო. ჯუანშერი მოვიდა, იმაზეც ვთქვი, ლილუააშვილზე რომ ვთქვი, ამბობდნენ არაო. ლამის ფიზიკურად მცემდნენ, ფარცხალაძეზე რომ ვთქვი. ერთ სართულზე ვართ მე ლილუ. ჩემზე ჩინი უნდა მოემატებინათ და ეთქვათ, მთავარი გამომძიებელიაო, თუ ყველაფერს მართალს ვამბობდი, ბექა მე რატომ ვარ ციხეში", - აცხადებს ხაბეიშვილი.
1771577622
შსს-ს ინფორმაციით, გამოძიებით დგინდება, რომ ბრალდებულმა იმერეთის რეგიონის ერთ-ერთ საჯარო სკოლაში, არასრულწლოვანი გოგონას მიმართ გარყვნილი ქმედება განახორციელა.ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველებმა ი.დ. ბრალდებულის სახით დააკავეს.გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 141-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 9 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
1771574607
მისივე თქმით, ყულევის ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა, რომელსაც რუსეთთან აკავშირებენ, ჯერაც არ ამუშავებულა და უკვე სერიოზული დარღვევებით იწყებს ოპერირებას და დიდ საფრთხეს უქმნის ქვეყანას."ახლა უფრო ნათელია, თუ რატომ შეიყვანა ევროკავშირმა ყულევის პორტი დასასანქცირებელთა სიაში. ქვეყანა დიდ შარში ეხვევა.ქვეყანას, რომელსაც არ აქვს ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა, 56 მილიონი დოლარის ღირებულების მზა ნავთობპროდუქტები გაუტანია ექსპორტზე ევროპის ქვეყნებში. ეს არის სანქციების გვერდის ავლა, ფაქტობრივად, რუსული ნავთობის ჩამოსხმა ყულევის ტერმინალში და რამდენიმე დღეში ხელახლა გადატვირთვა გემზე და რაღაც მანიპულაციებით მზა პროდუქციის სახით გატანა. უზარმაზარი რისკის ქვეშ აყენებენ ადამიანები ქვეყანას, რომლებიც არაფერს ქმნიან და ფულს შოულობენ ერთეულები.ყულევის ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა, რომელსაც რუსეთთან აკავშირებენ, როგორც ზემოთ ითქვა, ჯერაც არ ამუშავებულა და უკვე სერიოზული დარღვევებით იწყებს ოპერირებას და დიდ საფრთხეს უქმნის ქვეყანას.სისხლიანი ფულით ხელის მოთბობა და ქვეყნის იზოლაციაში მოქცევა არავის შერჩება", - განაცხადა რომან გოცირიძემ.ევროკავშირმა რუსეთის სანქციებში მე-20 პაკეტში შესაძლოა, საქართველოს ყულევის პორტიც შეიყვანოს.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ თელავში, ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ მყოფი ბრალდებული მისი მართვის ქვეშ არსებული ავტომობილით, კონფლიქტის ნიადაგზე, ნაცნობს - 1993 წელს დაბადებულ ნ.ა.-ს განზრახ შეეჯახა, რის შემდეგაც ავტომობილით შემთხვევის ადგილი დატოვა.შეჯახების შედეგად დაშავებული მამაკაცი შესაბამისი სამედიცინო დახმარების გაწევის მიზნით კლინიკაში მოათავსეს. მის სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.სამართალდამცველებმა ჩატარებული სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ბრალდებული თელავი-ყვარლის დამაკავშირებელ საავტომობილო გზის მიმდებარედ, მიმალვის მცდელობისას ბრალდებულის სახით ცხელ კვალზე დააკავეს.გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 7 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს", - აცხადებენ შსს-ში.
1771567500
ომის დაწყებიდან დღემდე რუსეთმა უკრაინაში დაახლოებით 1 257 880 (+970) ჯარისკაცი დაკარგა (დაჭრილი/ლიკვიდირებული).ოკუპანტების სავარაუდო ჯამური საბრძოლო დანაკარგი უკრაინაში 25.02.22-დან 20.02.26-მდე: ტანკები – 11 684 (+2), ჯავშანტექნიკა – 24 060 (+6), საარტილერიო სისტემები – 37 387 (+3), მრავალჯერადი სარაკეტო სისტემა – 1 649 (+0).საჰაერო თავდაცვის სისტემები – 1 303 (+1), თვითმფრინავები – 435 (+0), ვერტმფრენები – 347 (+0), ოპერატიულ-ტაქტიკური დონის დრონები – 138 881 (+551), ფრთოსანი რაკეტები – 4 314 (+0).მსუბუქი ჩქაროსნული ნავი/გემი – 29 (+0). წყალქვეშა ნავები – 2 (+0). საავტომობილო ტექნიკა და საწვავის ავზი – 79 112 (+76), სპეციალური ტექნიკა – 4 073 (+1).