მისივე თქმით, სოხუმის უნივერსიტეტის გაუქმება ზუსტად იგივეა, რაც კანონიერ ხელისუფლებაზე დარტყმა."შევდივართ ავტორიტარიზმის შემდეგ ეტაპზე, როდესაც ის ღრმავდება და უკვე განათლების სფეროზე გადადის. ეს არც საქართველოში დაწყებულა და არც აქ დასრულდება. პირველი ეტაპი - აქტივისტებისა და პოლიტიკოსების გაჩერება იმ კონფრონტაციის შემდეგ მოხდა, რომელიც წინააღმდეგობამ მოიტანა და ახლა გადავედით შემდეგ ეტაპზე, როცა ავტორიტარიზმი ღრმავდება. მე ვიცოდი, რომ ეს ასე მოხდებოდა. გადავედით ეტაპზე, როდესაც თავისუფალი აზროვნებისა და დამოუკიდებლობის ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი - უნივერსიტეტი და განათლება გახდა ბრძოლის სამიზნე. სოხუმის უნივერსიტეტის გაუქმება ზუსტად იგივეა, რაც კანონიერ ხელისუფლებაზე დარტყმა. მთავრობა რომ გააუქმონ აფხაზეთის, რა უნდა ვქნათ საერთოდ?! ორი-სამი ინსტიტუტი გაქვს, რომელიც ფურცელზე ადასტურებს, რომ აფხაზეთი არის საქართველოს ავტონომიური რესპუბლიკა, სოხუმის უნივერსიტეტი ამას ადასტურებს", - განაცხადა დოლიძემ.
1771273515
ზელენსკის თქმით, დაზვერვის ანგარიშები მიუთითებს, რომ რუსები უკრაინის ენერგეტიკულ ობიექტებზე შემდგომი მასშტაბური დარტყმებისთვის ემზადებიან. ამიტომ, აუცილებელია, რომ საჰაერო თავდაცვის სისტემები მზად იყოს."რუსეთის თავდასხმები, ასე ვთქვათ, მუდმივად „ვითარდება“. სამწუხაროდ, ბოროტებაც ვითარდება. ეს არის კომბინირებული თავდასხმები, რომლებიც მოითხოვს განსაკუთრებულ დაცვას და პარტნიორების შესაბამის მხარდაჭერას“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.მისივე თქმით, საჰაერო თავდაცვის რაკეტების მიწოდების ნებისმიერი შეფერხება გაამწვავებს რუსული თავდასხმების შედეგებს, ამიტომ, აუცილებელია, რომ პარტნიორებთან ყველა შეთანხმება დროულად შესრულდეს.მან ასევე აღნიშნა, რომ უკრაინის დელეგაცია უკვე ჩავიდა ჟენევაში და ემზადება რუსეთთან მოლაპარაკებებისთვის."რუსეთი ვერ უძლებს ცდუნებას ზამთრის სიცივის ბოლო დღეებში, რომ მტკივნეული დარტყმა არ მიაყენოს უკრაინელებს. რაც უფრო დიდია ეს ბოროტება რუსეთის მხრიდან, მით უფრო რთული იქნება ყველასთვის მათთან შეთანხმების მიღწევა. პარტნიორებმა ეს უნდა გაიგონ. ეს, პირველ რიგში, შეერთებულ შტატებს ეხება“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.ზელენსკის თქმით, ბოლო ერთი წლის განმავლობაში უკრაინა დათანხმდა აშშ-ის ყველა რეალისტურ წინადადებას დეესკალაციის შესახებ, დაწყებული სრული და უპირობო ცეცხლის შეწყვეტით."რუსეთი უარყოფს ამას და აგრძელებს თავდასხმებს ფრონტის ხაზზე და დარტყმებს ჩვენს ქალაქებსა და ენერგეტიკულ სექტორზე. ჩვენ ველით, რომ ჩვენი პარტნიორები მიიღებენ ზომებს იმის უზრუნველსაყოფად, რომ აგრესორის მშვიდობისკენ იძულებამ რეალურად იმუშაოს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
1771271041
რუბიოს თქმით, შეერთებული შტატები ერთადერთი ქვეყანაა, რომელმაც შეძლო უკრაინისა და რუსეთის მოლაპარაკებებში ჩართვა. მრავალი წლის შემდეგ პირველად, ორი ქვეყნის სამხედრო წარმომადგენლები დიალოგისთვის შეხვდნენ."ჩვენ მხოლოდ იმას ვცდილობთ, რომ შევასრულოთ როლი, თუ ეს შესაძლებელია, შეთანხმების მიღწევაში. ჩვენ არავისთვის არ ვცდილობთ შეთანხმების თავს მოხვევას. ჩვენ არ ვცდილობთ ვინმეს ვაიძულოთ, მიიღოს შეთანხმება, რომლის მიღებაც არ სურს. ჩვენ უბრალოდ გვინდა დავეხმაროთ მათ“, - განაცხადა სახელმწიფო მდივანმა.მისივე თქმით, რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ ორივე ქვეყანას წარმოუდგენელ ზიანს აყენებს."ჩვენ გვჯერა, რომ ეს არის ომი, რომელიც არასდროს უნდა მომხდარიყო და რაც შეიძლება მალე უნდა დასრულდეს“, - აღნიშნა რუბიომ.სახელმწიფო მდივნის თქმით, მისი ქვეყანა გააგრძელებს „ყველაფრის გაკეთებას ომის დასასრულებლად“, სანამ ვაშინგტონის როლი დადებითია.უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ადრე განაცხადა, რომ შეერთებული შტატები უკრაინასა და რუსეთს შორის ომის 2026 წლის ივნისამდე დასრულებას ისახავს მიზნად და მოლაპარაკებების პროცესისთვის მკაფიო გრაფიკის შემუშავებაზე მუშაობს.მისივე თქმით, ამერიკული მხარე განიხილავს ყველა ძირითადი შეთანხმების, მათ შორის უსაფრთხოების შეთანხმებების ერთდროულად ხელმოწერის შესაძლებლობას და შესაძლოა, დიპლომატიური ზეწოლა განახორციელოს, რათა ზაფხულის ვადა დაცული იყოს.