მისი თქმით, მნიშვნელოვანი შედეგების არარსებობა სწორედ რუსების დამსახურებაა.ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მთავრობა აგრძელებს ყოველდღიურ მუშაობას იმის უზრუნველსაყოფად, რომ მოლაპარაკებების შემდეგ რაუნდს უკრაინისა და მშვიდობისთვის შედეგები მოჰყვეს.მისივე თქმით, კიევი ყველაფერს გააკეთებს, რაც აუცილებელია და ნამდვილად არ იქნება მშვიდობისთვის დაბრკოლება. ამავდროულად, როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, ვაშინგტონმა დაინახა, რომ პრობლემა მოსკოვშია."ჟენევაში ბოლო შეხვედრაზე ამერიკულმა მხარემ ნათლად დაინახა, რომ რუსები არიან რეალურად მნიშვნელოვანი შედეგების არარსებობის მიზეზი. შემდეგი შეხვედრა არ უნდა იყოს მხოლოდ დროის კარგვა - ამის გაკეთება შესაძლებელია. დღეს რუსტემ უმეროვთან ერთად განვიხილეთ მოლაპარაკებებისთვის მომზადების ზოგიერთი ასპექტი“, - განაცხადა ზელენსკიმ.გარდა ამისა, უმეროვს დაევალა უფრო მჭიდროდ ითანამშრომლოს უკრაინის მეგობრებთან ახლო აღმოსავლეთსა და თურქეთში, "რათა მათ თავი უფრო ჩართულად იგრძნონ და მეტი დახმარება შეძლონ“.ზელენსკიმ ასევე მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც ნამდვილად მზადაა დაეხმაროს და მხარი დაუჭიროს უკრაინას და ჩვენს ქვეყანას.ამასთან, მან ევროპელებთან ახალი შეხვედრები დააანონსა."ჩემი შეხვედრები ევროპელ პარტნიორებთან უკვე დაგეგმილია მომავალ კვირას. ჩვენ მჭიდროდ ვითანამშრომლებთ, რათა უზრუნველვყოთ ევროპის ჩართვა ყველა პროცესში და მისი გაძლიერება", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
უკრაინამ ყირიმში ძვირად ღირებული რუსული ტექნიკა გაანადგურა
"აგრესორი სახელმწიფოს საბრძოლო შესაძლებლობების შემცირების სისტემატური ძალისხმევის ფარგლებში, უკრაინის თავდაცვის ძალები აგრძელებენ რუსი აგრესორის სამხედრო ობიექტებისა და აღჭურვილობის დაბომბვას უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.კერძოდ, 21 თებერვლის ღამეს, ყირიმის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, ინკერმანთან ახლოს, პროექტ 22460-ის "ოხოტნიკის" ტიპის ორი სასაზღვრო საპატრულო გემი დაბომბეს, ასევე, ევპატორიის საჰაერო ძალების სარემონტო ქარხნის მახლობლად, ორი Be-12 ტიპის თვითმფრინავი და ზაპოროჟიეს ოლქში ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემა "ტორნადო ც".მტრის დანაკარგები და ზარალის საბოლოო ოდენობა დგინდება. უკრაინის თავდაცვის ძალები აგრძელებენ აგრესორის საბრძოლო პოტენციალის სისტემატურ შემცირებას, რაც მას შეტევითი ოპერაციების ჩატარების შესაძლებლობას ართმევს“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
რა უძრავ და მოძრავ ქონებას ფლობენ გეკა გელაძე და მისი მეუღლე?
1771689172
ჟურნალისტური გამოძიების მასალების მიხედვით, ქონება ოქროყანაში, ბეთანიაში, კოჯორში, ბაკურიანში, თბილისში ჭავჭავაძის და ყაზბეგის გამზირებზე მდებარეობს.ამავე ინფორმაციით, გეკა გელაძემ უძრავი ქონების უმეტესობა 2011 წლის შემდეგ დააგროვა და ისინი, ძირითადად ცოლის სახელზეა რეგისტრირებული.გელაძის ცოლმა 2023 წელს 228 000 დოლარად იყიდა 168 კვ.მ ბინა მთაწმინდაზე, ემ კვადრატის კომპლექსში. ბინა ფუნიკულიორის პარკიდან ხუთი წუთის სავალზე, ოქროყანის ტყე-პარკში მდებარეობს. პროექტის მიხედვით, ექნებათ 68 კვ.მ ფართობის ტერასაც;ნათია ელიზბარაშვილმა 2024 წელს იყიდა 5-ვარსკვლავიანი სასტუმროს ნომერი ყოფილ იპოდრომთან, “ორბი ჯგუფის” მშენებარე კომპლექსში, “ცენტრალ პარკ თაუერსი”. აქ “რადისონ ბლუს” გახსნა იგეგმება; ქონება 150 000 დოლარად შეიძინა. ეს თანხა, დეკლარაციის მიხედვით, მშობელმა აჩუქა;მინისტრის ცოლს ბინები აქვს ვაკეშიც. ერთი “პარკ პლეისის” კომპლექსში, რომელიც 2012 წელს, 182 000 დოლარად იყიდა, მეორე - უშუალოდ ჭავჭავაძის გამზირზე, რომელიც, დაახლოებით, 150 000 დოლარადაა შეფასებული;ნათია ელიზბარაშვილის სახელზეა 3-სართულიანი კერძო სახლი კოჯორში, აზეულას ქუჩაზე. ამ უბანში მსგავსი სახლები, სულ მცირე, 300 000 დოლარი ღირს; აგარაკი ბეთანიაშიც აქვთ - ამჯერად, უშუალოდ გელაძის სახელზე. ეს სახლი, დაახლოებით, 200 000 დოლარადაა შეფასებული.ბაკურიანში გელაძის ცოლს სამი აპარტამენტი აქვს, სასტუმრო K2-ის კომპლექსში. სამივე მათგანი 2017 წელს შეიძინა;გარდა ამისა, გელაძეს მიწის ნაკვეთი აქვს ახმეტაში, სოფელ მაღრაანში.გელაძეს და მის ცოლს ძვირად ღირებული ავტომობილებიც ჰყავთ - 105 000-ევროიანი მერსედესი და 70 000 დოლარიანი ტოიოტა.გეკა გელაძის ერთი შვილი თბილისის ევროპულ სკოლაში სწავლობს, მეორე - ინგლისში, ექსეტერის უნივერსიტეტში. მათი სწავლისთვის 2024 წელს 35 000 გირვანქა სტერლინგი და 20 000 ლარია გადახდილი.შს მინისტრის ხელფასი ოფიციალურად, 13 600 ლარია. გასულ წელს კი ნაკლები, 12 410 ლარი იყო. რაც შეეხება ბიუჯეტის მიღმა შემოსავლის წყაროს, გელაძეს სამშენებლო კომპანიებიდან 2020-2024 წლებში 530 000 ლარი აქვს აღებული. ამჟამად, მხოლოდ შპს “დეკოს” ფლობს, საიდანაც შემოსავალი არ აქვს. ერთი კომპანია აქვს მინისტრის ცოლსაც - სილამაზის სალონი შპს “ნეილ ბარი”. თუმცა, დეკლარაციებში ამ ბიზნესიდან მიღებული შემოსავალი არ უფიქსირდება.გელაძის და მისი ცოლის ანგარიშებსა და ანაბრებზე არის - 127 000 დოლარი, 6 000 ევრო, 15 000 გირვანქა სტერლინგი და 22 000 ლარი.
"თქვენთან ერთად დავასრულებ და სამუდამოდ წარსულში მოვიტოვებთ ივანიშვილ-ბესპრეძელშიკის მმართველობას"
1771683935
"ორიოდე დღის წინ თავისი იუბილე აღნიშნა ბიტკოინების "ახევით", მაგრამ ბეზპრეძელი ამ ინდივიდუალური რეკეტის აქტზე ბევრად უფრო ყოვლისმომცველია.ჩვენ მივიღეთ ის რაზეც მე ძალიან ხმამაღლა გაფრთხილებდით 2012 წელს - საქართველოში დაბრუნდა დანაშაული, ნარკოტიკები, ქუჩის ბიჭები, ძალადობა და გამეფდა " პესპრეძელი".თუ ვინმეს რამე გიკვირთ მინდა გკითხოთ რა გაგიკვირდათ?ეს არსება მოვიდა ლოზუნგით "მოეკიდეთ კრიმინალს გაგებით", მისმა წულუკიანმა იუსტიციის სახლთან ძეგლი დაუდგა სერიულ მკვლელს, ვაზაგაშვილს.ივანიშვილმა პირველი დღიდან მწვანე აუნთო ძალადობას - საჯარო ბიბლიოთეკასთან სცემეს მთელი საპარლამენტო ოპოზიცია.რეგიონებში ცემა-ტყეპებით გამოყარეს საკრებულოს წევრები. შემდეგ მისმა ერთმა პრემიერმა თვალები დათხარა პროტესტანტებს, მეორე პრემიერი პირდაპირ ჩაუდგა სათავეში უმცირესობების წინააღმდეგ ძალადობას.მანამდე მირტყეს ციხეში და ეს მსოფლიოს აყურებინეს. მთელი ეს დრო ხდებოდა მკვლელობები - ჯერ რუსეთის წინააღმდეგ სპეცოპერაციების მონაწილეების, მერე უბრალოდ შეკვეთილი მკვლელობები, რაც შეუძლებელია თუ ამას არ მფარველობს პოლიცია.ისევ დაბრუნდა ძალადობა სკოლაში, რასაც შეეწირა ახალგაზრდა მასწავლებელი და სხვა ადამიანები. ყველაფერი ეს მიმდინარეობს იმ ფონზე რომ პოლიცია ნაკლებად ეფექტურია და მეტად ძალადობრივი, როგორც შევარდნაძის დროს იყო.ამ სიტუაციამ - მათაც კი, ვისაც ძალიან არ ვეხატები გულზე, მოუხდებათ იმის აღიარება, რომ ამ სიტუაციაში წესრიგის აღდგენა მხოლოდ მე შემიძლია, ჩემი გამოცდილების გაზიარებით.მომავალი მთავრობის ახალი ტიპის სამართალდამცავებისთვის, რომელთაც უნდა გაითვალისწინონ წარსულის მიღწევებიც და შეცდომებიც, უნდა იმოქმედონ რა დემოკრატიული, თუმცა გადამწყვეტი მოქმედებით.მე თქვენთან ერთად დავასრულებ და სამუდამოდ წარსულში მოვიტოვებთ ივანიშვილ-ბესპრეძელშიკის მმართველობას და მის დანერგილ "ბესბრეძელს", - წერს სააკაშვილი.