მისი თქმით, "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელის გიორგი ბაჩიაშვილის კრიტიკა იმის გამო, რომ მან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა, არასწორია."მე არ მომწონს, როდესაც ბაჩიაშვილს აკრიტიკებენ იმის გამო, რომ საპროცესო გააფორმა. ბაჩიაშვილი იყო, ჩემი აზრით, ყველაზე მაღალი რისკის ქვეშ მყოფი ადამიანი, დიდი შანსი იყო, რომ ის მოეკლათ ჩვეულებრივად. ძალიან დიდი შანსი იყო. ვერცერთ სხვა პოლიტიკურ ლიდერზე ვერ ვიტყვი მაგას, აი ბაჩიაშვილზე, კონკრეტულად იმის გამო, რომ ივანიშვილს გაჭედილი ჰქონდა, რომ ამან მე ფული მომპარა, თუ წამართვა და რაც მას გაუკეთეს მერე თავისი მოტაცებიანად, კანონმდებლობის ცვლილებით, ოჯახის წევრებზე საქმეები და ბოლოს ციხეში შეყვანა, საკანში და ფიზიკური ანგარიშსწორება, მერე ციხის უფროსის სიკვდილი, ყველაზე მაღალი რისკის ქვეშ იყო, რომ ეს ადამიანი შეიძლება მოეკლათ.ამიტომ, ბაჩიაშვილი შეიძლება გააკრიტიკო წარსულის გამო, რატომ იყავი ივანიშვილთან და რატომ იყავი მისი მარჯვენა თუ არა მარცხენა ხელი და რატომ ეხმარებოდი, ამაზე ყველაფერზე შეიძლება გააკრიტიკო, მაგრამ იმაზე კრიტიკა, რანაირად გააფორმა საპროცესო, არასწორია", - განაცხადა ზურაბ ჯაფარიძემ. "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელი გიორგი ბაჩიაშვილი 18 თებერვალს გაათავისუფლეს. მას საპროცესო შეთანხმება გაუფორმდა. ბაჩიაშვილს სასჯელის სახით ბაჩიაშვილს ერთი წლით პირობითი მსჯავრი და 50 000-ლარიანი ჯარიმა დაეკისრა. ბაჩიაშვილის წინააღმდეგ ყველა მიმდინარე საქმეზე გაფორმებულია საპროცესო შეთანხმება, მშობლების წინააღმდეგ არსებულ საქმეზე კი შეწყვეტილია სისხლისსამართლებრივი დევნა.
მისივე თქმით, ამაზე პოლიტიკური პასუხისმგებლობა ეკისრება "ქართულ ოცნებას"."ქართული ოცნება" თავისუფლებისთვის მებრძოლ ადამიანებს ქიმიური იარაღით, საკუთარ პოლიციელს კი საკვებით წამლავს. ეს ხდება კორუფციის გამო, სისტემური პრობლემების გამო, რომელთან დაკავშირებითაც ჩვენ არაერთხელ გვისაუბრია. ხელისუფლების ამორჩეული კომპანიები, ფაქტობრივად, არიან პარტიული უჯრედები და ავსებენ პარტიულ ყულაბას. ამ უპასუხისმგებლობამ იმ მასშტაბებს მიაღწია, როდესაც პოლიციელს და ჯარისკაცს, ფაქტობრივად, ნაგავს აჭმევს ხელისუფლება. ცხადია, ამაზე პოლიტიკური პასუხისმგებლობა ეკისრება "ქართულ ოცნებას", - განაცხადა ლაშა ფარულავამ.პროკურატურამ საკვები პროდუქტის ფალსიფიკაციის ფაქტზე, რასაც შეეძლო საფრთხე შეექმნა ადამიანის სიცოცხლისთვის და ჯანმრთელობისთვის, ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა. 2025 წელს, გორში მდებარე საწარმოში დაამზადა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციასა და თავდაცვის სამინისტროს მიაწოდა 380 000 ლარის ღირებულების 24 000-ზე მეტი კილოგრამი საკვებად უვარგისი და ფალსიფიცირებული თევზის კონსერვი, რომელსაც შესაძლოა, საფრთხე შეექმნა საკვების მიმღები პირის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის.
1771614886
"მე მდევნიან გამოგონილი დანაშაულებისთვის, იმისთვის, რაც არ ჩამიდენია, რათა წამართვან ჩემი ისტორიული სამშობლო. საერთაშორისო კრიმინალურმა გაერთიანებებმა ჩემზე ნადირობა გამოაცხადეს. არ მეშინია. ეს ყველაფერი იდეალურად ადასტურებს ჩემს მიერ არჩეული გზის სისწორეს. მზად ვარ, სიცოცხლე გავწირო ჩვენი შვილების ბედნიერი მომავლისთვის.დროა, წარსულში დავტოვოთ წარსულის წყენები, რომლებიც ჩვენი ერის მტრების მიერაა შექმნილი და წინ ვიაროთ. ქართველმა ხალხმა თვალები უნდა გაახილოს და გაიგოს, ვინ მოქმედებს მის ინტერესებში და ვინ ინტრიგებს ხლართავს, რითაც უცხოელ პატრონებს ემსახურება, ანგრევს ჩვენს იდენტობას, წეს-ჩვეულებებსა და ერთიანობას. ასე შევძლებთ ჩვენი სუვერენიტეტის, ტრადიციების და რწმენის შენარჩუნებას", - განაცხადა ფარცხალაძემ.მისივე თქმით, ყველა ძალისხმევას მიმართავს ქართველ და რუს ხალხებს შორის ძმური ურთიერთობების განმტკიცებისკენ."მე გრძელი და სახიფათო გზა გავიარე ჩემი სამშობლოს, საქართველოს სამსახურში ყოფნის სახელით. დღეს კი ზუსტად იმ ეტაპზე ვარ, სადაც, ვიცი, რომ მოძმე ერებს შორის ურთიერთობებში ახალი თავი დაიწყება. ჩვენ რთულ დროში ვცხოვრობთ. დროში, როდესაც ძველ ჭრილობებს ჯერ არ ჰქონიათ სათანადოდ შეხორცების დრო, მაგრამ ცხოვრება უკვე ახალ გამოწვევებს გვიმზადებს. და, როგორც ჩვენივე შეცდომებიდან და ჩვენი უახლოესი მეზობლების შეცდომებიდან ვნახეთ, ჩვენ მხოლოდ ორი ვარიანტი გვაქვს რეაგირებისთვის.პირველი ვარიანტია ვუღალატოთ ჩვენს ისტორიას, რწმენას, მეგობრებსა და ძმებს, უარი ვთქვათ იმ მცირედზე, რაც გვაქვს თავისუფლების ილუზიისთვის.მეორე არის კვლავ გაერთიანება და ღვთის გზის ძიება, რომელიც ჩვენს ხალხს კეთილდღეობისკენ წაიყვანს. მართლმადიდებლური სარწმუნოება გვაერთიანებს.ჩვენი ისტორია სავსეა ტრაგიკული მომენტებით და გმირული საქმეებით. ჩვენ გვახსოვს, თუ როგორ დაიღუპა 400 000-ზე მეტი ქართველი დიდ სამამულო ომში, წითელ არმიასთან ერთად იბრძოდა ჩვენი სამშობლოს თავისუფლებისა და სიამაყისთვის გაერთიანებული ფაშისტური ევროპის წინააღმდეგ. ეს გმირული საქმეები აძლიერებს ჩვენს კავშირებს პოსტსაბჭოთა სივრცის ყველა ხალხთან, რომლებმაც ჩვენთან ერთად გაიზიარეს ისტორიის ეს საშინელი გვერდები.მე მთელ ჩემს ძალისხმევას მივმართავ ქართველ და რუს ხალხებს შორის ძმური ურთიერთობების განმტკიცებისთვის, რომელიც დაფუძნებულია პატივისცემაზე, ერთიანობასა და გარე საფრთხეებისადმი ერთობლივ წინააღმდეგობაზე.მე ყველა ძალისხმევას მივმართავ ქართველ და რუს ხალხებს შორის ძმური ურთიერთობების განმტკიცებისკენ, რომელიც დაფუძნებული იქნება პატივისცემაზე, ერთიანობასა და გარე საფრთხეებისადმი ერთობლივ წინააღმდეგობაზე", - განაცხადა ფარცხალაძემ.
"დასრულდა დიმიტრი ქვაჭრელიშვილის დაკითხვა!!! რა თქვა, ახლა რატომ თქვა და მაშინ რატომ არა!!!ამაზე ჩემი პასუხია: მადლობა ბატონ დიმიტრის, რომ რისი გაგებაც გვინდოდა, ყველაფერი თქვა, ასეც მჯეროდა, რომ იტყოდა!!!მე მჯერა, რომ მის უსაფრთხოებაზე კარგად იზრუნებენ!!!ამის თქმის საფუძველს მაძლევს ჩემი შეხვედრა პროკურატურის წარმომადგენლებთან, რომელთაც დამიდასტურეს მზაობა, რომ ყველა დამნაშავე შესაბამისად კანონისა დაისჯება!!!!დაველოდოთ!!!" - წერს იზა ომაძე სოციალურ ქსელში.წყნეთის პოლიციის ყოფილი უფროსმა დიმიტრი ქვაჭრელიშვილმა, ვინც ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობაში ბრალდებულები დააკავა, გამოკითხვა თავად მოითხოვა. ის რუსთავის ციხეში დღეს დაიკითხა.წყნეთის პოლიციის ყოფილი უფროსი და მისი მოადგილე უფლებამოსილების გადამეტებისა და ქრთამის აღების ბრალდებით იხდიან სასჯელს. პოლიციის ყოფილი უფროსი 15-წლიან პატიმრობას ოთარ ფარცხალაძეს უკავშირებს.
1771598039
მისივე თქმით, ევროპა ამტკიცებს, რომ არანაირ ახალ საზღვრებს არ აღიარებს."ვფიქრობ, ძალიან საინტერესო და მნიშვნელოვანი დოკუმენტია, სადაც ნათლად არის გაწერილი, თუ როგორ ხედავს ევროკავშირი რეალობას ევროპის კონტინენტზე. ისინი ინარჩუნებენ სწორედ ლოგიკურ და თანმიმდევრულ პოზიციას, რომელიც ევროკავშირმა დაიკავა და პირდაპირ ამბობენ, რომ ევროპა არ აპირებს ახალი საზღვრების აღიარებას, ანუ, არ აღიარებენ რუსეთის მიერ მიტაცებულ ტერიტორიებს და არც საზღვრების გადახედვა არ განიხილება.ძალიან საინტერესო დოკუმენტია. აქ ნახსენებია საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან რუსეთის ჯარის გაყვანა, ვფიქრობ, მადლობა უნდა გადავუხადოთ ქალბატონ კალასს იმისათვის, რომ ევროპას ახსოვს საქართველო", - განაცხადა გიგი გიგიაძემ.ევროკავშირმა კაია კალასის ხელმძღვანელობით, სამუშაო დოკუმენტი გაავრცელა, სადაც რუსეთთან მოლაპარაკებების პირობებში საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან რუსული ჯარის გაყვანაზეა საუბარი.