მისივე თქმით, "ქართულ ოცნებას" სურს, ლეგიტიმაცია ძალით მოიპოვოს."ამ საკანონმდებლო ცვლილებებმა და არამხოლოდ ამ საკანონმდებლო ცვლილებებმა, მანამდე, ბოლო დღეებში კიდევ რამდენიმე საკანონმდებლო ცვლილება იყო, კიდევ ერთხელ ანახა ის, რომ ეს გზა, რასაც ჰქვია რეჟიმის არაღიარება, არის რთული, მაგრამ რეალურად, ეს არის ის გზა, რომელიც პრობლემას უქმნის რეჟიმს. ეს ცვლილებები აჩვენებს იმას, რაზეც ჩვენ დიდი ხანი ვსაუბრობდით, რომ ეს არაღიარების პოლიტიკა არის ყველაზე მტკივნეული, რაც აწუხებს რეჟიმს - "ქართულ ოცნებას" იმიტომ, რომ ყოველთვის, როდესაც საქმე ეხება მათ ლეგიტიმაციას და მათ კარგად იციან, რომ არ აქვთ ლეგიტიმაცია არც ქვეყნის შიგნით და არც მის გარეთ, მათთვის მტკივნეული და პრობლემური ხდება. ეს ცვლილებებიც იმას ემსახურება, რომ როგორმე, ძალით მოიპოვონ ლეგიტიმაცია", - განაცხადა ანა წითლიძემ.
"რაც ჩანს, ახლა ურთიერთობა ჰქონდათ და ეს ჩვენ არ დაგვიმალავს და მონაწილეობაზე და იმაზე, რომ იცოდა რამე, ამას არ ვადასტურებთ. ძალიან მოულოდნელი იყო ეს ყველაფერი. ახლა ურთიერთობა რომ ჰქონდა კაკულიებთან, არ დაგვიმალავს ჩვენ. დანარჩენს რაც შეეხება, რომ იცოდა ამ მკვლელობის შესახებ, მგონი, გამორიცხულია, ნუ, მე ასე ვფიქრობ.ის, რომ მონაწილეობდა და იცოდა, ჩემთვის აბსოლუტურად გაუგებარი და მიუღებელია და დანარჩენზე ვნახოთ. ვერ გეტყვით, სად იმყოფება, ადვოკატი არ გვყავს, არ ვფიქრობდით ამაზე", - განაცხადა ნინო ქადაგიძე-ჟვანიამ "ტვ პირველთან". პროკურატურა ნიკოლოზ კვარაცხელიას შეკვეთით ჯგუფურად განზრახ მკვლელობის ორგანიზების ფაქტზე გურამ კაკულიას, დავით კაკულიას და ბესარიონ ჟვანიას ბრალდებას საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 25, 109-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ე“ და მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით წარუდგენს, (2021 წელს მოქმედი რედაქციით) რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 20 წლამდე, ან უვადო აღკვეთას ითვალისწინებს.გურამ და დავით კაკულიები მსჯავრდებულები არიან და პენიტენციურ დაწესებულებაში იმყოფებიან სხვა სისხლის სამართლის საქმეზე, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ჟვანიას შვილის ბესარიონ (ბუსა) ჟვანიას მიმართ კი ძებნა გამოცხადდება.
როგორც სუსში "ტვ პირველს" განუცხადეს, საქმე ეხება ერთ-ერთ მსხვილ ნავთობკომპანიასთან გაფორმებულ ხელშეკრულებას, რომელსაც ანტიკორუფციულ სააგენტო სწავლობს."ლევან დავითაშვილი და გიორგი ჩიქოვანი იკითხებიან სუსის ანტიკორუფციულ სააგენტოში მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ერთ-ერთ მსხვილ ნავთობკომპანიასთან გაფორმებულ ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით", - განაცხადეს სუსში.ლევან დავითაშვილმა ეკონომიკის მინისტრისა და პირველი ვიცე-პრემიერის თანამდებობა 2025 წლის 24 ივნისს დატოვა.გადადგომას წინ მისი ყოფილი მოადგილის, რომეო მიქაუტაძის კორუფციის ბრალდებით დაკავება უძღოდა.მიქაუტაძეს გამოძიება 2 556 192 ლარის „უკანონო დაუსაბუთებელ ლეგალიზაციას“ ედავება.
დაპირისპირება სასამართლოს ეზოში ბრალდებულისა და დაზარალებულის ახლობლებს შორის დაიწყო. ადგილი ჰქონდა ფიზიკური დაპირისპირების მცდელობასაც, თუმცა სამართალდამცველებმა ვითარება განმუხტეს. სასამართლოს ეზოში დიდი რაოდენობით პოლიციაა მობილიზებული. დღევანდელ პროცესზე გიორგი ჯოხაძის და დავით და გიორგი მიქაძეების პროცესი მიმდინარეობს, თუმცა აქედან ორი - გიორგი ჯოხაძე და დავით მიქაძე იძებნებიან, ისინი საქართველოში არ იმყოფებიან. სამივეს ბრალად ლევან ჯანგველაძის მკვლელობის ორგანიზება ედებათ.ლევან ჯანგველაძე 2025 წლის 14 მარტს თბილისში, ილია ჭავჭავაძის გამზირზე მოკლეს. ჯანგველაძის მკვლელობაში ბრალდებულ გელა უძილაურს თბილისის საქალაქო სასამართლომ უვადო თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. აღნიშნულ საქმეზე დაკავებულ სანდრო წივწივაძეს კი 8 წლით პატიმრობა მიესაჯა. მას გამოძიება ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგოდ გასაღებასა და ცრუ ინფორმაციის მიწოდებას ედავებოდა და ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე და 370-ე მუხლებით ჰქონდა წარდგენილი.