სწორედ ამ მიზნით, საქართველოს ბანკის, ICT ასოციაციის და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) თანამშრომლობით შეიქმნა პროექტი Code IT, რომელიც პროგრამირებით დაინტერესებულ 14-დან 18 წლამდე ახალგაზრდებს შესაძლებლობას აძლევს, საქართველოს 9 ტექნოპარკსა (თბილისი, ბათუმი, ზუგდიდი, სენაკი, ოზურგეთი, კასპი, გურჯაანი, ახმეტა, თელავი) და 6 დამატებით ლოკაციაზე (მესტია, გორი, საგარეჯო, პანკისი, რუსთავი, ფოთი) შეისწავლოს კოდირების საფუძვლები.Code IT-ის პროგრამაზე სწავლის მსურველებმა, 22 თებერვლამდე უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ბმულზე. სწავლა 10 მარტს დაიწყება. მონაწილეების შერჩევა მათ მიერ შესრულებული დავალებისა და გასაუბრების შედეგად მოხდება.ინფორმაციისთვის, პროგრამა ინტერაქციული სწავლების მეთოდით მიმდინარეობს, რომლის ფარგლებშიც, მოსწავლეები მუშაობენ პრაქტიკულ დავალებებზე, კურსის დასრულების შემდეგ კი ქმნიან ფინალურ პროექტს, რომელიც საშუალებას აძლევს მათ, შეადგინონ პროფესიული პორტფოლიო.ამასთან, Code IT-ის ფარგლებში, მონაწილეები ესწრებიან ვებინარებს, სადაც აქვთ შესაძლებლობა, მიიღონ რჩევები და გაიარონ კონსულტაციები კარიერული განვითარების მიმართულებით.სატრენინგო მოდული 3 მიმართულებას აერთიანებს:HTML & CssJavaScript & Responsive PageReactპროექტის წარმატებით დასრულების შემდეგ, ახალგაზრდები მიიღებენ სერტიფიკატს და შესაძლებლობას, გააგრძელონ სწავლა მომდევნო მოდულებზე. აღსანიშნავია, რომ პროგრამა სრულად არის დაფინანსებული.საქართველოს ბანკის საგანმანათლებლო პროგრამების შესახებ დეტალური ინფორმაციის მისაღებად, ეწვიეთ ვებგვერდს: ganatleba.bog.ge
მისივე თქმით, დასავლელმა ექსპერტებმა საბოლოოდ დაადასტურეს, რომ ნავალნი ციხეში მოწამლეს იშვიათი, სამხრეთ ამერიკული საწამლავით, რომლის გამოყენება მხოლოდ რუსეთის მთავრობას შეეძლო."დასავლელმა ექსპერტებმა საბოლოოდ დაადასტურეს, რომ ნავალნი ციხეში მოწამლეს იშვიათი, სამხრეთ ამერიკული საწამლავით, რომლის გამოყენება მხოლოდ რუსეთის მთავრობას შეეძლო.ნავალნის პუტინი ყოველთვის "რუსეთის სააკაშვილს“ ეძახოდა, ხოლო თვითონ ალექსეი ნავალნიმ ციხიდან მოწამვლამდე ცოტა ხნით ადრე მოუწოდა ოლიგარქის მთავრობას შეეწყვიტა ჩემდამი არასათანადო მოპყრობა. ნავალნი მოკლეს, რათა პატიმართა გაცვლაში არ მოყოლილიყო.ივანიშვილს იმაზე მეტად ეშინია ჩემი, ვიდრე პუტინს ეშინოდა ნავალნის, ამიტომ მე ყველაფრისთვის მზად ვარ. სხვათა შორის, ჩემი პირველი მოწამვლაც დასავლელმა სპეციალისტებმა დაადასტურეს. როდის იქნება მეორე, მხოლოდ ჯაყომ და მისმა რუსმა პატრონებმა იციან“,- წერს მიხეილ სააკაშვილი.
1771240759
მისივე თქმით, ერთადერთი გზა იმისთვის, რომ თავისუფლება შედგეს, ეს ხელისუფლება არის დასამხობი."უბედურებაა ისაა, რომ რაც მეტი დრო გაივლის, ამის მერე უფრო ძვირი დაგვიჯდება. ერთი განსაკუთრებული ჭეშმარიტება არსებობს, დიქტატურა არ წასულა ჯერ არსაიდან მშვიდობიანად. არჩევანი დიდი არ არის. ეს პროცესი შიშის დათესვას ემსახურება. მე ვთვლი, რომ ეს ხელისუფლება არის დასამხობი, ეს არის ერთადერთი გზა იმისთვის, რომ მოვიპოვოთ თავისუფლება. ჩვენ გვაქვს ვალდებულება, რომ ივანიშვილი დავამხოთ.ივანიშვილია დასამხობი, მე ამას ვამბობ და დასამალიც არაფერია, ეს არის ჩემი მყარი პოზიცია და ყველა კეთილსინდისიერი მოქალაქის ვალდებულებაა, დაამხოს რუსი ხელისუფლება“, - განაცხადა ბაჩო ახალაიამ.
1771238097
მისივე თქმით, ამას მალე მიხვდება ყველა, თუ აქამდე ვერ მიხვდნენ."ჩემი აზრით, მხოლოდ ლეგიტიმაციის, არაღიარების კრიმინალიზაცია არ იქნება საკმარისი და ამას მალე მიხვდებით, თუ აქამდე ვერ მიხვდით. უკიდეგანო "&₾ეებად" გთვლით უმრავლესობა და სანამ ეგ არ გახდება სისხლით დასჯადი, არ გეშველებათ არაფერი", - წერს ზურაბ ჯაფარიძე.
1771238031
კოტრიკაძე, რომელიც რუსეთში აღარ ცხოვრობს, დამნაშავედ ცნეს რუსეთის არმიის შესახებ„ფეიკების“ გავრცელებაში. თბილისში დაბადებული ჟურნალისტი საქართველოსა და რუსეთის მოქალაქეა და სხვადასხვა დროს მუშაობდა როგორც ქართულ, ისე რუსულ მედიაში.უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ „დოჟდი“ რუსეთში „არასასურველ ორგანიზაციად“ გამოცხადდა, ხოლო არხის არაერთი თანამშრომელი, მათ შორის კოტრიკაძე - „უცხოეთის აგენტად“. ტელეარხმა რუსეთიდან მაუწყებლობა შეწყვიტა და ამჟამად ამსტერდამიდან საქმიანობს.რუსეთის სისხლის სამართლის კოდექსში არმიის შესახებ „ცრუ ინფორმაციის“ მუხლი 2022 წლის მარტში დაამატეს. აღნიშნული მუხლით ასობით ადამიანი უკვე გასამართლებულია.
1771237717
მისივე თქმით, საგზაო სამუშაოები 5 000 კვ.მ ფართობზე განხორციელდება, რისთვისაც ნახევარი მლნ ლარი დაიხარჯება."მუხიანის აგარაკებზე გლდანის გამგეობის მიერ სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს. აღნიშნულ დასახლებაში არ არსებობდა კომუნიკაციები, საგზაო ინფრასტრუქტურა, რის გამოც საზოგადოებრივი ტრანსპორტი ვერ გადაადგილდებოდა. რამდენიმე წლის წინ დავიწყეთ მასშტაბური პროექტის განხორციელება, რაც პირველ რიგში, მიწისქვეშა ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებას, არსებული კომუნიკაციის განახლებას ითვალისწინებს. მიმდინარე წელს მუხიანის აგარაკებზე არაერთი ქუჩა მოწესრიგდება, მათ შორის, ჯვარისის, ჩიხორას, გორგულისა და ოშკის ქუჩები, ასევე, განთიადის ქუჩა, განთიადის ქუჩის I-II შესახვევი და ხანძთის I შესახვევი“, - განაცხადა კახა კალაძემ.თბილისის მერის განმარტებით, აღნიშნულ მისამართზე მიწისქვეშა კომუნიკაციებიც მოწესრიგდება."წყალარინების ქსელი კალოუბნის, მუხის, გომბორისა და ერთობის ქუჩებზე მოეწყობა, რისთვისაც, გლდანის რაიონის გამგეობის ბიუჯეტიდან, ჯამში, 2 500 000 ლარი დაიხარჯება“, - აღნიშნა კახა კალაძემ.
1771237611
როგორც თბილისის მერმა კახა კალაძემ დღეს დედაქალაქის მთავრობის სხდომაზე განაცხადა, „სოციალურად დაუცველი საპენსიო ასაკის პირებისთვის მედიკამენტების დაფინანსების“ პროგრამის განხორციელება 2022 წელს, სოციალურად დაუცველი საპენსიო ასაკის მოსახლეობის მედიკამენტებით უზრუნველყოფის მიზნით დაიწყო, რაც საარჩევნო დაპირება იყო."აღნიშნული პროგრამა წელსაც გრძელდება, რაც გვაძლევს შესაძლებლობას, რომ იმ ადამიანებმა, რომელთაც ჩვენი თანადგომა ყველაზე მეტად სჭირდებათ, 500-ლარიანი ვაუჩერი მიიღონ. პროგრამის ბენეფიციარები, სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიანი ბაზის მიხედვით, თბილისში რეგისტრირებული საპენსიო ასაკის პირები არიან, რომელთა ოჯახების შესაბამისი სარეიტინგო ქულა 200 000-ს არ აღემატება. სოციალურად დაუცველ პენსიონერებზე მედიკამენტები ექიმის დანიშნულებისამებრ გაიცემა. მოქალაქე ელექტრონულად გამოწერილ მედიკამენტებს სასურველ აფთიაქში იღებს“, - განაცხადა კახა კალაძემ.მისივე თქმით, თბილისის მერიის ჯანდაცვისა და სოციალური მომსახურების საქალაქო სამსახურის აღნიშნული პროგრამის 2026 წლის ბიუჯეტი 10 მლნ ლარს შეადგენს.
1771237497
სიყვარულის ამბავი, ლეგენდა მილიონ ვარდზე და გრძნობაზე, რომელიც არასდროს ხუნდება."ავერსი" მხარს უჭერს გიგი კურანიძის მოკლემეტრაჟიან ფილმს, სადაც საუკუნის წინანდელმა სიყვარულმა ხელოვნური ინტელექტის წყალობით ახალი სიცოცხლე შეიძინა.უყურეთ პრემიერას და იმოგზაურეთ დროში წარსულისა და მომავლის ულამაზესი შეხვედრისას.#სიყვარულითავერსი ❤️
მისი ინფორმაციით, სატენდერო დოკუმენტაციაში ტექნიკური პარამეტრებისა და პროცედურების კორექტირების აუცილებლობა გამოიკვეთა, თბილისის მერიამ კი მეტი უცხოური კვალიფიციური კომპანიის დაინტერესების მიზნით, ახალი ტენდერი გამოაცხადა."თბილისის სატრანსპორტო კომპანიამ“ 2025 წლის 21 ოქტომბერს გამოაცხადა ტენდერი ტრამვაის ხაზის პროექტირებისა და მშენებლობის შესახებ. ტენდერის მსვლელობისას დიდი იყო დაინტერესება უცხოური კვალიფიციური კომპანიების მხრიდან და აქტიურად მიმდინარეობდა აუცილებელი ტექნიკური პარამეტრებისა და პროცედურების დაზუსტება. ტრამვაის მშენებლობის განხორციელებისთვის გამოიკვეთა ტექნიკური პარამეტრებისა და პროცედურების კორექტირების აუცილებლობა სატენდერო დოკუმენტაციაში. შესაბამისად, მივიღეთ გადაწყვეტილება ტენდერის მიმდინარეობის შეწყვეტისა და შესაბამისი ცვლილებებით ახალი ტენდერის გამოცხადებისა, რომელიც მიმდინარე წლის 13 თებერვალს აზიის განვითარების ბანკის შესყიდვის (ADB-ის) წესებით გამოცხადდა. ცვლილება ხელს შეუწყობს, რომ რაც შეიძლება მეტი უცხოური კვალიფიციური კომპანია დაინტერესდეს და გამოხატოს ინტერესი აღნიშნული პროექტის განსახორციელებლად. ტენდერის დასრულების თარიღად გამოცხადდა 31 მარტი. ცვლილება არ შეხებია პროექტის ბიუჯეტსა და შესრულების ვადას“, - განაცხადა კახა კალაძემ.რაც შეეხება უშუალოდ პროექტს, თბილისის მერის განცხადებით, ტენდერი გულისხმობს დიდი დიღომი-დიდუბის დამაკავშირებელი ტრამვაის ხაზის მშენებლობისთვის აუცილებელი საპროექტო სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შედგენას და სამშენებლო/სამონტაჟო სამუშაოების წარმოებას."ტრამვაის ხაზი დაიწყება დიდი დიღმის მე-3 და მე-4 მიკრორაიონების შერწყმის მიმდებარე ტერიტორიიდან, რომელიც დავით აღმაშენებლის ხეივნისა და დიღმის მასივის გავლით დაუკავშირდება მეტროსადგურ „დიდუბის“ მიმდებარე ტერიტორიას. ტრამვაის ხაზის დანიშნულება იქნება დიდი დიღმის დასახლების მეტროპოლიტენის ხაზთან მიბმა და ამით ქალაქის ცენტრთან სწრაფი დაკავშირება. ტრამვაის ხაზის საორიენტაციო სიგრძედ განისაზღვრა 7.5 კმ, სადაც განთავსებული იქნება 11 გაჩერება“, - განაცხადა თბილისის მერმა.კახა კალაძის განცხადებით, აღნიშნული ტენდერი, გარდა უშუალოდ ხაზის პროექტირებისა და მშენებლობისა, მოიცავს შესაბამისი ინფრასტრუქტურის დეპოს მოწყობას."ტრამვაის დეპო გათვლილი იქნება 10 (+1) ტრამვაის შემადგენლობების მომსახურება-ექსპლუატაციისთვის. დეპოში აშენდება მთავარი და დამხმარე (საგანგებო-საევაკუაციო) შესასვლელ-გასასვლელები, ტრამვაის შემადგენლობის დახურული სასადგომო ტერიტორია, ადმინისტრაციული შენობა, საწარმოო (სერვისცენტრის) შენობა, სამრეცხაო ნაგებობა, სასაწყობო მეურნეობები კატეგორიზაციის მიხედვით. მოეწყობა ტრამვაის ხაზის გამართულად ფუნქციონირებისთვის აუცილებელი ყველა საჭირო საინჟინრო კომუნიკაციის სისტემა და ქსელი“, - განაცხადა კახა კალაძემ.მისივე თქმით, აღნიშნული პროექტის განხორციელების ვადად განისაზღვრა 36 თვე ხელშეკრულების ხელმოწერიდან, ხოლო პროექტის ღირებულება შეადგენს 416 592 000 ლარს.