საერთაშორისო გამოფენისა და ფორუმის მიზანი, სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი სექტორის მხარდაჭერა და განვითარებაა. ღონისძიება გააერთიანებს ადგილობრივ და საერთაშორისო ლოგისტიკურ კომპანიებს, პორტებისა და რკინიგზის წარმომადგენლებს, საჰაერო გადამზიდავებს, საინვესტიციო და საფინანსო ინსტიტუტებს, ასევე იმპორტ–ექსპორტზე ორიენტირებულ ბიზნესებს.ორდღიან ფორუმზე განხილული იქნება სექტორისთვის ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა: შუა კორიდორის სტრატეგიული მნიშვნელობა, ზანგეზურის მარშრუტის განვითარება, სექტორის გამოწვევები, ინვესტიციების მოზიდვის შესაძლებლობები და ციფრული ლოგისტიკის განვითარების დინამიკა.ლოგისტიკის სექტორი საქართველოს ეკონომიკის ერთ-ერთი სტრატეგიული მიმართულებაა. გეოგრაფიული მდებარეობა ქვეყანას ევროპასა და აზიას შორის მნიშვნელოვან დამაკავშირებელ რგოლად აქცევს, რაც ზრდის სატრანზიტო პოტენციალს და პირდაპირ აისახება ეკონომიკურ აქტივობაზე. სექტორის წილი მშპ-ში 6%-ს აღემატება და ბოლო წლებში სტაბილური ზრდით გამოირჩევა.“თიბისისთვის ლოგისტიკა მნიშვნელოვან სტრატეგიულ მიმართულებას წარმოადგენს - სექტორი აერთიანებს ბიზნესებს, რომლებიც მუშაობენ ექსპორტზე, უზრუნველყოფენ იმპორტს და აძლიერებენ საქართველოს როლს რეგიონულ ვაჭრობაში. მსგავსი ღონისძიებების მხარდაჭერით, ვქმნით პლატფორმას დიალოგისთვის, გამოცდილების გაზიარებისა და ახალი პარტნიორობებისთვის, რაც სექტორის მდგრად და გრძელვადიან განვითარებას უწყობს ხელს. როგორც ფინანსური პარტნიორი, აქტიურად ვუჭერთ მხარს ჩვენს კლიენტებს ინფრასტრუქტურულ პროექტებში, ბიზნესის გაფართოებასა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვაში. შედეგად, თიბისის პორტფელი ლოგისტიკის სექტორში ბოლო 3 წელში 74%-ით გაიზარდა და 436 მილიონ ლარს შეადგენს”, - გიორგი დარჩიაშვილი, თიბისის მსხვილი და საშუალო კორპორატიული კლიენტების მომსახურების დეპარტამენტის დირექტორი.„ბოლო წლებში ლოგისტიკის სექტორი საქართველოში სტაბილურად ვითარდება და ქვეყნისთვის სულ უფრო მეტ სტრატეგიულ მნიშვნელობას იძენს. სწორედ ეს გახდა ჩვენი მთავარი მოტივაცია, როდესაც გასულ წელს პირველი გამოფენა და ფორუმი დავაფუძნეთ, რომელმაც დიდი წარმატებით ჩაიარა. წლევანდელი ღონისძიება კი კიდევ უფრო მასშტაბური და მრავალფეროვანი იქნება.დღეს ეს უკვე ყოველწლიური, დარგის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პლატფორმაა, სადაც ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანიები, ინვესტორები და სფეროს პროფესიონალები იკრიბებიან, აზიარებენ გამოცდილებას და ერთობლივად უწყობენ ხელს ლოგისტიკის სექტორის განვითარებას როგორც საქართველოში, ისე მთელ რეგიონში,“ – რესან ქიქავა, “ექსპო ჯორჯია“ დირექტორი.კონფერენციაზე დასასწრებად გთხოვთ გაიაროთ წინასწარი რეგისტრაცია:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScAYw8yKWyEvzX5scqhf49Yi1_BXf2NusZpVggz4mTAJ8XoAg/viewform
ამის შესახებ კალაძემ ჟურნალისტებს შესაბამისი კითხვის პასუხად განუცხადა."რაც შეეხება ფაქტს, რაც ხდებოდა და ხდება საქართველოსთან მიმართებაში, ჩვენ საზოგადოებას ვუთხარით სიმართლე. აღნიშნულთან დაკავშირებით საუბარი რამდენიმე წლის წინ დავიწყეთ. თავიდან გახსოვთ, თუ როგორი დამოკიდებულება იყო. საზოგადოების გარკვეულ ნაწილს არ სჯეროდა ეს ყველაფერი, ქილიკობდნენ კიდეც, ამბობდნენ, რომ ჩვენ ვიტყუებოდით, არასწორ ინფორმაციას ვაწვდიდით მოსახლეობას. თუმცა, აგერ არის რეალობა. თავად ისინი გამოდიან და საუბრობენ აღნიშნულთან დაკავშირებით. ჩვენ ვიცით ასევე ყველა ის ორგანიზაცია, რომელიც ჩართული იყო ამ პროცესებში, ვინც უშუალოდ მონაწილეობდა, ვინ აფინანსებდა რევოლუციებს, სახელმწიფო გადატრიალებებს ქვეყანაში, ვინ აფინანსებდა საზოგადოების პოლარიზებას, დაპირისპირებას, გახლეჩას და ა.შ. აბსოლუტურად ყველაფერი ვიცით, ხელისგულზე დევს. შესაბამისად, სახელმწიფო ვალდებულია, გადადგას ისეთი ნაბიჯები, მიიღოს ისეთი კანონები, რომ დაიცვას, პირველ რიგში, ქვეყნის უსაფრთხოება, სუვერენიტეტი, დამოუკიდებლობა, ჩვენი კონსტიტუცია და ქვეყნის მოსახლეობა“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
ადგილზე დედაქალაქის მერი, მოადგილე ირაკლი ბენდელიანთან ერთად, იმყოფებოდა."იცით, რომ ქალაქში ბევრი ისეთი შენობა-ნაგებობაა, რომელსაც ავარიულობის სხვადასხვა კატეგორია აქვს მინიჭებული. ჩვენი პროგრამა ოჯახებს აძლევს შესაძლებლობას, მძიმე საცხოვრებელი პირობების ნაცვლად, თანამედროვე ტიპის საცხოვრებელ კორპუსებში იცხოვრონ. ამ მისამართიდან, სამუშაოების დასრულებამდე 44 ოჯახი ქირით გვყავს გაყვანილი. მათ 2028 წლისთვის გადავცემთ მოწესრიგებულ, გარემონტებულ ფართებს. თავიდან ამ პროგრამისადმი ნდობის თვალსაზრისით იყო გარკვეული პრობლემები, მაგრამ მუნიციპალიტეტი არის გარანტი, ბოლომდე მიგვყავს სამუშაოები, უამრავი ოჯახი გავახარეთ. იაქტიურეთ და გამოიყენეთ აღნიშნული პროგრამა“, - განაცხადა კახა კალაძემ.თბილისის მერთან ერთად სამუშაო პროცესი „თბილისის განვითარების ფონდის“ დირექტორმა თამაზ ალიბეგაშვილმა, სამგორის რაიონის გამგებელმა კახა სამხარაძემ და მაჟორიტარმა დეპუტატმა გიორგი დოხტურიშვილმა დაათვალიერეს.პროექტის ფარგლებში, უკვე განხორციელდა ძველი, 4-სართულიანი ავარიული შენობის სრული დემონტაჟი და მის ნაცვლად შენდება თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი, 10-სართულიანი მრავალბინიანი საცხოვრებელი კორპუსი.ამ ეტაპზე, სამშენებლო მოედანზე აქტიური სამუშაოები მიმდინარეობს. უკვე დასრულდა ხიმინჯების ჩასხმის პროცესი და ხორციელდება საძირკვლის ქვაბულის ამოღება.სამშენებლო სამუშაოებს შპს „ბიქეი ქონსთრაქშენი“ ასრულებს. პროექტის ღირებულება 10 557 010 ლარს შეადგენს.
როგორც მან მედიასთან საუბრისას აღნიშნა, უშუალოდ ანძის განათება ამა თუ იმ ქვეყნის დროშის ფერებში, ხდება მაშინ, როდესაც თბილისის მერიას ოფიციალური წერილით მიმართავენ. "თბილისის სატელევიზიო ანძის განათება ხდება ასე - ამა თუ იმ ქვეყნის საელჩოდან მოგვართავენ ოფიციალური წერილით და მუნიციპალიტეტი ანათებს მათი ქვეყნის დროშის შესაბამის ფერებში. დამოუკიდებლად ჩვენ არაფერს ვაკეთებთ. არ ყოფილა მომართვა მათი მხრიდან, შესაბამისად, არ გაგვინათებია“, - განაცხადა კალაძემ.ჟურნალისტის კითხვაზე, ლიეტუვის დამოუკიდებლობის დღისადმი გამართულ ოფიციალურ მიღებაზე მმართველი ხელისუფლების წევრების არყოფნა ხომ არ უკავშირდება კრიტიკულ განცხადებებს, კახა კალაძის თქმით: "კრიტიკულ განცხადებებს კი არ ვაკეთებთ მათი მისამართით, ჩვენ ჩვენს ქვეყანას, ჩვენს კონსტიტუციას ვიცავთ და პასუხს ვცემთ მათ, ვინც არასამართლიანად ეპყრობა საქართველოს. ეს არის ჩვენი ვალდებულება, რომ დავიცვათ ჩვენი ქვეყანა"."რაც შეეხება ოფიციალურ მიღებას, მე არ ვიცი როდის იყო მათი დამოუკიდებლობის დღე. მე პირადად არანაირი მოსაწვევი არ მიმიღია და რომ მივეწვიე მათ, მივიდოდი. რა პრობლემა იქნებოდა?! არანაირი პოლიტიკური გადაწყვეტილება არ ყოფილა“, - განაცხადა თბილისის მერმა.
შსს-ს ინფორმაციით, სამართალდამცველებმა ნარკოდანაშაულის ბრალდებით დაკავებული პირების პირადი, საცხოვრებელი სახლების, ასევე, მათ მიერ მითითებული ადგილებიდან, სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალება, მათ შორის: „ალფა-პვპ“, "მეფედრონი", "გამომშრალი მარიხუანა“ და „მცენარე კანაფი“ ნივთმტკიცებად ამოიღეს.პოლიციის მიერ, ასევე, ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალების დაფასოებისთვის საჭირო მასალები.გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე, 260-ე კვარტა და 265-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 20 წლამდე ან უვადო აღკვეთას ითვალისწინებს.
1771310760
მისი თქმით, ამ სახის მოწოდებები ყველას კარგად ახსოვს 4 ოქტომბრამდე და დღესაც გრძელდება."ეს მოწოდებები, რაც გრძელდება და რაც ხდებოდა 4 ოქტომბრამდე, ყველას კარგად გვახსოვს. მთელი კამპანია ჰქონდათ გაჩაღებული სახელმწიფო გადატრიალებასთან, ხელისუფლების დამხობასთან, რევოლუციის მოწყობასთან დაკავშირებით, შემდეგ 4 ოქტომბერს დაიწყეს ამ ყველაფრის განხორციელებაც, თუმცა, ჩვენმა შესაბამისმა უწყებებმა იმოქმედეს კანონის ფარგლებში. ყველა, ვისაც აქვს დანაშაული ჩადენილი, რა თქმა უნდა, აგებს პასუხს კანონის წინაშე“, - განაცხადა კახა კალაძემ.