"საქართველოს ბანკის" საგანმანათლებლო პროექტები მოსწავლეებისთვის
მოსწავლეებისთვის საქართველოს ბანკის საგანმანათლებლო პროექტებზე მიღება უკვე დაიწყო:STEM სკოლასაქართველოს ბანკისა და კომაროვის STEM სკოლაში გაზაფხულის სემესტრზე მიღება უკვე მიმდინარეობს და 2 მარტამდე გაგრძელდება.STEM სკოლა  VII-XI კლასის მოსწავლეებისთვის შექმნილი პროექტია, რომლის ფარგლებშიც, მოსწავლეები იღებენ თეორიულ და პრაქტიკულ ცოდნას მეცნიერების, მათემატიკის, ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით.გაკვეთილები ონლაინ ტარდება, რაც შესაძლებლობას აძლევს მოსწავლეებს ნებისმიერი კუთხიდან ჩაერთონ სასწავლო პროცესში. ამასთან, საქართველოს ბანკი ყოველწლიურად საუკეთესო შედეგის მქონე 60 მოსწავლეს სწავლის საფასურს 100%-ით, ხოლო 30-ს - 50%-ით უფინანსებს.ინფორმაციისთვის, STEM სკოლა უკვე 2000-მდე მოსწავლეს აერთიანებს, რომელთაგან 300-ზე მეტი საქართველოს ბანკის სტიპენდიატია.STEM სკოლაში რეგისტრაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს.Code ITპროგრამირებით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის, Code IT-ზე მიღება დაიწყო. პროგრამაზე სწავლის მსურველებმა, 22 თებერვლამდე უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ბმულზე.Code IT საქართველოს ბანკის, ICT-ის ასოციაციის და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) თანამშრომლობით შექმნილი პროექტია და მასში მონაწილეობის მიღება 14-18 წლის ახალგაზრდებს შეუძლიათ.პროექტის ფარგლებში, შეხვედრები საქართველოს 9 ტექნოპარკსა (თბილისი, ბათუმი, ზუგდიდი, სენაკი, ოზურგეთი, კასპი, გურჯაანი, ახმეტა, თელავი) და 6 დამატებით ლოკაციაზე (მესტია, გორი, საგარეჯო, პანკისი, რუსთავი, ფოთი) იმართება.Code-IT-ის ფარგლებში, ინტერაქციული სწავლების მეთოდით მიმდინარეობს და პროგრამაზე სწავლა სრულად არის დაფინანსებული.ევერესტიმოსწავლეებისთვის განათლების კიდევ უფრო მეტი შესაძლებლობის შესაქმნელად, საქართველოს ბანკი საქართველოში ყველაზე მასშტაბური ევერესტის მათემატიკის ოლიმპიადის გენერალური სპონსორია.ევერესტის საგაზაფხულო სეზონზე რეგისტრაცია 23 თებერვალს დაიწყება და 27 მარტამდე გაგრძელდება.პირველი ტური ონლაინ გაიმართება და მასში მონაწილეობის მიღება II, III, IV, V და VI კლასის მოსწავლეებს შეეძლებათ. მეორე ტური კი დასწრებული ფორმატით 28 და 29 მარტს ჩატარდება. რეგისტრაციისთვის და ევერესტის ოლიმპიადის შესახებ დეტალური ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს.ეს ყველაფერი საქართველოს ბანკის მიერ განხორციელებული პროექტების მხოლოდ ნაწილია. მეტი ინფორმაციის მისაღებად ეწვიეთ ვებგვერდს ganatleba.bog.ge
20 თებერვლის ანონსი
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა დაარწმუნა დაზარალებული, თითქოსდა მის კუთვნილ თანხებს მომგებიან ბიზნესში განათავსებდა – შეიძენდა ძვირად ღირებულ ავტომანქანებს და მათ რეალიზაციას უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე მოახდენდა. აღნიშნული მოტივით ბრალდებულმა დაზარალებულს მოტყუებით გამოართვა, ჯამში, 550 000 აშშ დოლარი და მეტი დამაჯერებლობისთვის ყალბი ნასყიდობის ხელშეკრულება წარუდგინა, თითქოსდა უკვე შეძენილი იყო 40 ავტომანქანა. სინამდვილეში, ბრალდებულს ავტომანქანები არ შეუძენია, ხოლო დაზარალებულის კუთვნილი თანხები თაღლითურად მიისაკუთრა.ვინაიდან ბრალდებული თავს არიდებს სამართალდამცავ ორგანოში გამოცხადებას, მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით (თაღლითობა, ჩადენილი დიდი ოდენობით) და 362-ე მუხლის პირველი ნაწილით (ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის გამოყენება) დაუსწრებლად წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების ცხრა წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე სასამართლომ ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა და მის მიმართ გამოცხადდა ძებნა", -  აცხადებენ პროკურატურაში.
"მებრძოლების ნაკლებობა არ გვაქვს ამ ქვეყანაში, გვჭირდება კონკრეტული ახალი პოლიტიკური გზა"
1771496022
"ყველამ იცის, რომ ამ ქვეყანაში არის ერთი ადამიანი, რომელიც წყვეტს - ვინ წავიდეს ციხეში და ვინ - გამოვიდეს, ვინ რა ახალი კანონი მიიღოს. სამწუხაროა ეს ყველაფერი, არ მგონია, რომ ეს ქვეყანა იმსახურებს იმგვარ პოლიტიკოსებს და იმგვარ ადამიანებს ხელისუფლებაში, რომლებსაც მთავარ მიზნად დაუსახავთ, რომ ერთ კონკრეტულ ადამიანს ასიამოვნონ.მებრძოლების ნაკლებობა არ გვაქვს ამ ქვეყანაში, გვჭირდება კონკრეტული ახალი პოლიტიკური გზა, უნდა დაიბადოს ახალი იდეა კონტექსტზე მორგებული, რომელსაც ეს ადამიანები გაჰყვებიან. მინიმუმ, თავი და ბოლო ბუნდოვნად მაინც უნდა ვაჩვენოთ ადამიანებს იმიტომ, რომ ყველა პოლიტიკური გზა, რომელიც აქამდე იყო ნათქვამი, არ დასრულდა იმ შედეგით, რომლითაც გვინდოდა, რომ დასრულებულიყო", - განაცხადა ბორის ჩელე ყურუამ.
"არ გამოვრიცხავ, რომ ბიძინა ივანიშვილი თვითონ არის გარკვეული შანტაჟისა და ზეწოლის ქვეშ"
1771495801
მისივე თქმით, ის, რაც ახლა ქვეყანაში ხდება, კრიმინალური გარჩევებია და არა დემოკრატიული ქმედება."მე არ გამოვრიცხავ, რომ ბიძინა ივანიშვილი თვითონ არის გარკვეული შანტაჟისა და ზეწოლის ქვეშ იმიტომ, რომ საკმაოდ სერიოზული საკუთარივე შეცდომებიდან გამომდინარე, მის ოპონენტებს ხელში ჩაუვარდათ ისეთი რაღაცები, რითაც მათ გარკვეული ზემოქმედება შეუძლიათ მასზე. ეს შესაძლებელია. მეც მეგონა ერთი წლის წინ, რომ ეს შეუძლებელი იყო, მაგრამ ასაკი მაინც თავისას შვრება და აღარ არის პატარა ბიჭი, ისე კარგად ვეღარ აანალიზებს რაღაცებს.ჩვენ სახელმწიფოში კი აღარ ვცხოვრობთ, ჩვენ ვცხოვრობთ ტერიტორიულ რაღაც წარმონაქმნში, რომელიც გახდა კრიმინალური, ჯერჯერობით ცივი ომების, მაგრამ ხვალ შეიძლება ცხელში გადაიზარდოს, არენა. ჩვენ ვიმყოფებით კრიმინალურ ანკლავში, ჩაცუცქული მიდის სასამართლო პროცესები", - განაცხადა გია ხუხაშვილმა.