"შენ ხარ მატყუარა, იტყუები. იტყუები..." - უპასუხა მას ხაინდრავამ"დავიქეცით, სამოქალაქო ომი იყო ამ ქვეყანაში, ამ დროის განმავლობაში, როცა მე-5 პრეზიდენტს ყვავილებით მიადექით, პირველ პრეზიდენტს მიადექით იარაღით, შუაში მიხეილ სააკაშვილთან თანამდებობაც კი მოიპოვეთ, როცა მიხეილ სააკაშვილს პროდასავლური კურსი ჰქონდა. რად გინდოდათ ეგ თანამდებობა. [...] ყველა ამ პროცესის განმავლობაში, ასეთი ადამიანები ამას იმიტომ საუბრობენ, რომ ხელისუფლებას კოჭი გაუგორონ... მერე მაგიტოა, რომ ხელისუფლება მილიონს, 950 000 ლარს გოგა ხაინდრავას მისცემს ფილმის გადასაღებად. განა იმიტომ, რომ ტარანტინოა საქართველოსი, არა, იმიტომ, რომ აწარმოოს ისეთი პოლიტიკა, სადაც ერთ აგურს ამ ქვეყანას გამოაცლის", - განაცხადა კობერიძემ.
კურომოუფრთხილდით ნერვებს, მოთოკეთ ემოციები, ზოგადად, მეტი ყურადღება დაუთმეთ საკუთარ ჯანმრთელობაზე ზრუნვას.ტყუპებიაქტუალური ხდება პირადი საკითხები. ზოგადად, სირთულეებია მოსალოდნელი საქმიან პარტნიორებთან ურთიერთობაში.კირჩხიბიპარტნიორული საკითხები, საოჯახო საკითხები, ფინანსები - ყოველი სფერო თქვენს ყურადღებას საჭიროებს, იყავით თანმიმდევრული, ყური მიუგდეთ ახლობლების რჩევებსა და საკუთარ ინტუიციას.ლომიდღეს პირადი თემა განსაკუთრებით აქტუალურია. შესაძლოა, სწორედ დღეს გამოჩნდეს ადამიანი, რომელსაც დიდი ხანია, ელოდით. არის ალბათობა, ძველი ურთიერთობა გაცოცხლდეს, - შეხედოთ სიტუაციას ან პარტნიორს ახლებურად.ქალწულიმატულობს თქვენი ავტორიტეტი, თქვენი ენთუზიაზმითა და შრომისმოყვარეობის წყალობით, დიდ ყურადღებას დაიმსახურებთ. წარმატებული დღე გაქვთ.სასწორიერიდეთ თავშეყრის ადგილებს. ხასიათში მატულობს გაღიზიანება. შეიმოსეთ ამინდის შესაბამისად, რადგან ჯანმრთელობა ამ პერიოდში მეტ ყურადღებას საჭიროებს.მორიელისიახლეების დღეა, შესაძლოა, მოიმატოს შემოსავლებმა, ძველი პროექტებზე მუშაობა ჯერ კიდევ აქტუალურია.მშვილდოსანიშესაძლოა, დღეს, გაიგოთ საიდუმლო ინფორმაცია, რომელიც ძალიან დაგეხმარებათ ახალი მოგებიანი კავშირების დამყარებაში.თხის რქასამსახურეობრივ სფეროში, შესაძლოა, რაღაც ახალი შემოთავაზება გქონდეთ, შესაძლოა, დაწინაურდეთ კიდეც.მერწყულიდღეს, ეცადეთ, თქვენს ბიზნესს შემოქმედებითი კუთხით მიუდგეთ. ასევე, მნიშვნელოვანია ახალ კავშირებზე გასვლა.თევზებინუ ენდობით დაპირებებს და თქვენც ნუ დაჰპირდებით ნურავის ისეთ რამეს, რასაც ვერ შეასრულებთ. იმოქმედეთ მხოლოდ სიტუაციის ანალიზის შემდეგ.
1771270514
მისივე თქმით, "ოცნება" ქვეყანაში აშენებს რუსული ტიპის ავტოკრატიას."ადამიანის ფუნდამენტური უფლებაა, რომ ვიღაცა მოგწონდეს, ან - არ მოგწონდეს, ვიღაცას ხელს ართმევდე, ან არ ართმევდე, აღიარებდე ან არაღიარებდე. ამ კანონებით კი ცხადია, რომ ადამიანს თავისი ფუნდამენტური უფლებები ერთმევა, ეზღუდება. ამ კანონების შედეგად, მოგწონს თუ არა კანონმდებლობა, სამართლიანია თუ არა, მას ემორჩილები და თუ არღვევ კანონს, ამისთვის გსჯის ხელისუფლება. "ოცნება" ამბობს, რომ სახელმწიფო ეს მე ვარ. ამას გვეუბნება დღეს ხელისუფალი, ღიად და დაუფარავად. მე ვფიქრობ, ჩრდილოეთ კორეაში ასეთი რაღაც აზრადაც კი არ მოსვლია არავის."ოცნება" ქვეყანაში აშენებს რუსული ტიპის ავტოკრატიას და ავტოკრატია ნიშნავს, რომ ის უნდა აკონტროლებდეს ყველაფერს, საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ცხოვრების ყველა ასპექტს, ყველა მიმართულებას და მათი გადაწყვეტილებები ამ საერთო სტრატეგიის ნაწილია. რუსეთშიც კი არავის აზრად არ მოსვლია ასეთი კანონმდებლობის მიღება გამომდინარე იქიდან, რომ ფსევდო-დემოკრატიის ფასადის შენარჩუნების სურვილი მაინც აქვთ მათ", - განაცხადა გია ხუხაშვილმა.
1771266801
"2013 წელს მე უკვე ვამბობდი, რომ ჩიხი გარდაუვალია. როგორ ფიქრობთ, ამის თქმა მაშინ, თანაც იქ მყოფისთვის მარტივი იყო?! მაშინ ჩანდა მკაფიოდ, რომ თუ გაიმარჯვებდა ღარიბაშვილ-კალაძის კლანის მიმართულება, ივანიშვილის კარზე, მაშინ გარდაუვალი იქნებოდა ჩიხი საქართველოსთვის. როცა ღარიბაშვილი მოიყვანა ივანიშვილმა პრემიერად, ჩემთვის იყო გასაგები, რა მოჰყვებოდა ამას საბოლოოდ, მით უფრო, იმ ნაბიჯებიდან გამომდინარე, რაც მყისიერად გადადგა მაშინ ღარიბაშვილმა. ავტორიტარიზმის პირველი ნიშნები მაშინ უკვე ჩანდა, თუმცა ამაზე როცა ვსაუბრობდი ძალიან ცოტა მეგულებოდა ადამიანი, ვინც გამიგებდა შინაური თუ გარეული. აღარაფერს ვამბობ იმაზე, რომ 2016 წლის არჩევნებზე ხელის გულზე ჩანდა, რომ გარდაუვალი იყო ავტორიტარიზმი.ახლა ამას იმიტომ ვამბობ, რომ დღეს რაც გვჭირს, ეს არ ეხება მხოლოდ იმათ, ვინც ვაპროტესტებთ, ვიღაცას შეიძლება ეგონოს, რომ მას არასოდეს შეეხება ეს ცვლილებები და ამბობს, რომ არასოდეს არ გააპროტესტებს არაფერს და რატომ დამიჭერენო, - არა, თქვენ უეჭველად შეგეხებათ, უბრალოდ, დროის ამბავია, ყველას მიადგება ავტორიტარიზმის ეს ულმობელი და დაუნდობელი მანქანა", - განაცხადა არმაზ ახვლედიანმა.
1771263343
მისივე თქმით, ეს არის მიზანმიმართული ცვლილებების პაკეტი იმისთვის, რომ კონკრეტულ წინააღმდეგობაში ჩართული ჯგუფები დასუსტდნენ."გამაოგნებელია ის საკანონმდებლო იდეები, რომელიც თავში მოსდით "ქართული ოცნების" იურისტებს. ერთი მხრივ, ძალიან აშკარაა, რომ ადგილი აქვს საკანონმდებლო ძალაუფლების მიზანმიმართულად ბოროტად გამოყენებას და მეორე მხრივ, ვხედავთ, რომ მათი მიზანია მოქალაქეების, პარტიების და სამოქალაქო აქტივისტების დასუსტება. ეს არ არის კანონშემოქმედებითი საქმიანობა, რომელიც საერთო მნიშვნელოვანი ინტერესების მიღწევას ისახავს მიზნად, არამედ ეს არის მიზანმიმართული ცვლილებების პაკეტი იმისთვის, რომ კონკრეტულ წინააღმდეგობაში ჩართული ჯგუფები დასუსტდნენ და მათ ახალი რეპრესიული და სამართლებრივი ბარიერები შეექმნათ საკუთარი პოლიტიკური სტრატეგიებისა თუ მოსაზრებების გამო", - განაცხადა თამთა მიქელაძემ.