ესპანეთის პრემიერ-მინისტრმა პედრო სანჩესმა უკრაინაში ვიზიტი დააანონსა.
ორშაბათს მე ვიქნები კიევში, რათა დავადასტურო ესპანეთის მხარდაჭერა უკრაინული დემოკრატიისა და პრეზიდენტის ზელენსკის მიმართ - პედრო სანჩესი
1743448618
მისივე თქმით, ზურაბიშვილისგან მოისმინეს საკმაოდ კარგი შეფასებები.“დღეს ნამდვილად არის ისტორიული დღე – თარიღი, როდესაც ქართველმა ხალხმა გამოიხატა თავისი ნება და დაიბრუნა დამოუკიდებლობა. ეს ისტორიული თარიღი ჩვენი ეროვნული ერთიანობის სიმბოლოა.სალომე ზურაბიშვილისგან მოვისმინეთ მნიშვნელოვანი გზავნილების შეფასებები. მათ შორის იმაზე, რომ აქ მდგომი ქართველი ხალხის დამსახურებით საქართველომ მიიღო ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი.ჩემი აზრით, მოლოდინი საქართველოს მოქალაქეებში იყო ის, რომ სალომე ზურაბიშვილი ახალ სტრატეგიებს დასახავდა, სამწუხაროდ, ჩვენ ეს ვერ მოვისმინეთ.თუ ბრძოლა უნდა გადავიდეს ახალ ფაზაში, მან უნდა შეიძინოს ახალი ფორმა. ფაქტია, რომ ეს ვერ მოხვდება იმ ფორმატში, რომელიც უკვე რამდენჯერმე დაანონსდა", - განაცხადა ბოკუჩავამ.
1743446993
ბერნსმა უკრაინაში ვიზიტის შემდეგ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ როდესაც ხედავს უკრაინელი ბავშვების ან მოხუცების ცხედრების სურათებს და ისმენს ახალგაზრდა უკრაინელი ჯარისკაცების ისტორიებს, რომლებიც მადლობას უხდიან აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს და სთხოვენ მეტ საბრძოლო მასალის დასაცავად მათი სახლების დასაცავად, მას "არ აინტერესებს ვინმეს მოსწონს პრეზიდენტი ზელენსკი თუ არა, ან არის თუ არა სურვილი, მეტი ფული გამოეყოს უკრაინას"."ეს ჯარისკაცები ფრონტის ხაზზე არ ითხოვენ ფულს. ისინი ითხოვენ 1000 ტანკს, 300 F-35-ს, საზენიტო იარაღს, რათა ჩამოაგდონ დრონები, რომლებიც ჯერ კიდევ ისვრიან სამოქალაქო შენობებს და კლავენ ადამიანებს.პრეზიდენტი ტრამპი უკრაინის უდანაშაულო მშვიდობიანი მოსახლეობის უდიდესი მეგობარია. ის დაასრულებს ამ ომს. ყველა უკრაინაში მადლობას უხდის პრეზიდენტ ტრამპს და ამერიკას უკრაინის გვერდით დგომისთვის", - განაცხადა ბერნსმა.
1743446383
"ტავ ჯორჯია ძალიან დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს ახალი მიმართულებების განვითარებას ქვეყნის მთავარი აეროპორტიდან. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან საქართველოს მოქალაქეებს ევროპის მიმართულებით პირდაპირ ფრენებზე ჰქონდეთ წვდომა. შესაბამისად, უმნიშვნელოვანესია რომ „იზი ჯეტის“ ახალი დანიშნულების ადგილი სწორედ თბილისია და ეს ავიაკომპანია ჩვენს დედაქალაქს სამ ევროპულ ქალაქთან - ჟენევასთან, მილანთან და ლონდონთან პირდაპირი ავიარეისებით დააკავშირებს. ავიარეისები კვირაში ორჯერ სიხშირით შესრულდება. ტავ ჯორჯიას გუნდი მაქსიმუმს აკეთებს იმისთვის, რომ მგზავრთნაკადის უპრეცედენტო მატების ფონზე შექმნილ გამოწვევებთან ადაპტირდეს და ავიაკომპანიებს უმაღლესი ხარისხის სერვისი შესთავაზოს“, - აცხადებს ტავ ჯორჯიას გენერალური მენეჯერი თეა ზაქარაძე.დღეიდან, 31 მარტიდან ოპერირება დაიწყო EasyJet Switzerland-მა, რომელიც ჟენევა-თბილისი-ჟენევის საჰაერო ხაზზე კვირაში ორჯერ სიხშირით, ყოველ ორშაბათსა და ხუთშაბათს იფრენს. პირველი აპრილიდან, EasyJet UK შეასრულებს რეგულარულ რეისებს თბილისი-ლონდონი-თბილისის საჰაერო ხაზზე, კვირაში ორჯერ - ყოველ სამშაბათსა და შაბათს. ასევე, პირველი აპრილიდან ყოველ სამშაბათსა და შაბათს მილანი-თბილისი-მილანის საჰაერო ხაზზე EasyJet Europe Airline BmbH შეასრულებს რეისებს.EasyJet ერთ-ერთია იმ ავიაკომპანიებს შორის, რომელიც ზაფხულის სანავიგაციო სეზონიდან თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მგზავრებს ევროპულ ქალაქებთან დააკავშირებს. 2025 წელს, შოთა რუსთაველის სახელობის აეროპორტს 8 ახალი ავიაკომპანია ემატება. სწორედ ახალი მიმართულებების განვითარებისა და ავიაკომპანიებთან ეფექტიანი თანამშრომლობის გამო, გავლენიანმა პლატფორმამ “Routes Europe 2025” თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი ხუთ მილიონამდე მგზავრთნაკადის მქონე ევროპის საუკეთესო აეროპორტების ხუთეულში შეიყვანა.
1743445296
მისივე თქმით, უფრო შემაშფოთებელია მოღალატე რეჟიმის მთავარი მიზანი, ე.ი. ქართული სახელმწიფოს ბოლომდე დაშლა და განადგურება, ანუ უშუალოდ რუსული დაკვეთის შესრულებას."არ შემიძლია, მე დღეს, 31 მარტს, ვიდგე აქ, თქვენს წინაშე, როგორც მთავარსარდალი და არ აღვუდგე იმ საზიზღრობას, რომლითაც ცდილობენ ჩვენი ყურადღება გადაიტანონ და სანახაობად აქციონ: ვსაუბრობ პროკურორ თეა "ვიშინსკის“ ეგრეთ წოდებულ საინვესტიგაციო კომიტეტზე. ეს არც ისტორიის გარკვევას, არც გაგებას ემსახურება. ეს არის სადამსჯელო წარმონაქმნი, რომელიც ემსახურება შურისძიებას, მაგრამ უფრო შემაშფოთებელია მოღალატე რეჟიმის მთავარი მიზანი, ე.ი. ქართული სახელმწიფოს ბოლომდე დაშლა და განადგურება, ანუ უშუალოდ რუსული დაკვეთის შესრულებას. იმის შემდეგ, რაც ამ რეჟიმმა ყველა დამოუკიდებელი დაიმორჩილა, მას შემდეგ, რაც საქართველოს სასამართლო სისტემა გააუქმა, მოახდინა პოლიციის დისკრედიტაცია და მას ჩამოართვა მთავარი მისი ფუნქცია – ანუ მოქალაქეების დაცვა, ამ ბოლო ნაბიჯით კი ქართული ჯარის ნგრევას ემსახურება.ასეთი სურათის შექმნა, ჯარის სრული დისკრედიტაცია, მისი შეურაცხყოფა და მაშასადამე, დემორალიზაცია, წარმოადგენს ანტი სახელმწიფოებრივ ქმედებას. ეს სამარცხვინო სანახაობა, რომელსაც პირდაპირ ეთერში გვაყურებინებენ, ემსახურება ჯარის სრულ დისკრედიტაციის მცდელობით საზოგადოების დემორალიზაციას.მმართველი, რომელიც ამას მოიფიქრებს და ამას უკეთებს საკუთარ ქვეყანას, ჯარსა და ხალხს, არის მტერი ჩვენი სახელმწიფოებრიობის, მაშასადამე ჩვენი დამოუკიდებლობისა და ჩვენი მომავლის... ცალკეული მოქალაქის მტერი!ამიტომ დღეს – სწორედ დღეს, 31 მარტს – თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის აღნიშვნის დღეს, არ მივეცით უიმედობას თუ სასოწარკვეთილებას. მათაც ეს უნდათ! უნდათ, რომ ერთმანეთს დაგვაპირისპირონ, დაწყებული კამპანიები ამას ემსახურება, მაგრამ, ჩვენ ვიცით, რომ ასეთი შიდა მოღალატეების და გარე მტრის ერთობლივი მიზნის შესრულებას ქართველი ხალხი არ დაუშვებს, გადაუდგება და მტერს არასოდეს გაამარჯვებინებს! ნამდვილად ვიცი, ჩვენი ბრძოლა გაგრძელდება მანამ, სანამ არ გავიმარჯვებთ! ბრძოლა იქნება ბოლომდე! გაუმარჯოს საქართველოს!" - განაცხადა ზურაბიშვილმა.
1743443423
მისივე თქმით, წინააღმდეგობის პლატფორმაში მონაწილე პარტიები თანხმდებიან არჩევნების ახალ პირობებზე და ხმების ერთიანად დაცვის მექანიზმის აუცილებლობაზე."34 წლის წინ საფუძველი ჩაეყარა თანამედროვე, დამოუკიდებელ ქართულ სახელმწიფოს. 1991 წლის 31 მარტს ქართველი ქართველი ამომრჩევლის 90%-ზე მეტმა დაიბრუნა საკუთარი ქვეყანა, ხმა მისცა დამოუკიდებლობას, ხმა მისცა რუსეთის ოკუპაციის სამუდამოდ დასრულებას. დამოუკიდებლობის ხელახლა მოპოვება 70 წლის საბჭოთა რუსული მონობის შემდეგ არც ადვილი იყო და არც ადვილად სარწმუნო საზოგადოებისთვის. მაშინაც უნდობლობა, უიმედობა, ორპირობა, კონფორმიზმი და საკუთარი ინტერესები აბრკოლებდა გათავისუფლების გზას და ბუნდოვანს ხდიდა გამარჯვების შანსს, მაგრამ მაშინაც იყვნენ საქართველოს მომავლის და თავისუფლების გარდაუვალობაში დარწმუნებული მებრძოლები და მათ შეძლეს ის, რაც ბევრს შეუძლებლად მიაჩნდა.ეს გამარჯვება მარტივი არ ყოფილა, ეს გამარჯვება იყო 1921 წლის ბრძოლების, 1923-24 აჯანყებების, 1978 წლის 14 აპრილის ქართული ენის დასაცავად გამართული გამოსვლებისა და 1989 წლის 9 აპრილის შედეგი. ვინ წარმოიდგენდა, რომ საქართველო ასე ერთიანობით გაიმარჯვებდა, რომ საკუთარ ნებას გამოხატავდა. თქვენთან ერთად დგას საქართველო, დგანან ჩვენი ისტორიის ყველა დროის გმირები, დგანან 31 მარტის მოთავეები - ზვიადი და მერაბი და გვესმის მათი ძახილი, მათი სიტყვები - "მოესწრებით იმ დროს, როცა საქართველო თავისუფალი გახდება, მაგრამ იცოდეთ, თუ მაშინაც დამოუკიდებელ ქვეყანაში თავისუფლებისთვის შევწყვეტთ ბრძოლას, ამ თავისუფლებას დაკარგავთ თქვენც და ქვეყანაც". გაგვაფრთხილეს და თქვენ განაგრძობთ ამ ბრძოლას, რომელიც არასდროს შეგვიწყვეტია. უკვე 124 დღეა აქციის აქ დგახართ და ითხოვთ იმის დაბრუნებას, რაც ხალხის ნებით და კანონით გვეკუთვნის - თავისუფლება, დამოუკიდებლობა და ევროპული მომავალი. ამ ბრძოლამ უკვე მოიტანა შედეგი. ჯერ კიდევ "რუსული კანონის" წინააღმდეგ დაწყებულმა პროტესტმა საერთაშორისო ყურადღება და მხარდაჭერა მოიპოვა, რის შედეგადაც დაიმსახურეთ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი, ეს თქვენ გააკეთეთ.იზოლაციაშია მმართველი პარტია. აქაც გამარჯვებული ხართ თქვენ, ისინი კი სადღაც ხელის ჩამორთმევას ცდილობენ. საქართველოს სამართლიანი ბრძოლა მაინც რჩება დღის წესრიგში. ვერ შეძლეს ქუჩაში მდგომი ქართველი ხალხის გატეხა ვერც ძალადობით, ვერც დაშინებით. ევროპული მომავლისთვის ბრძოლაში დაიბადა ეროვნული თანხმობა.ერთი ქალის ხმა - "ცეცხლი ოლიგარქიას" არის ზუსტი საზომი, ერთი დედის გამძლეობა ნამდვილი საზომია, რომელსაც რეჟიმი ეჯახება. დღეს ჩვენ ერთმანეთის იმედი ვართ უსამართლობის წინააღმდეგ. სწორედ ერთობას გამოჰყავს წყობიდან მმართველი პარტია. ამ დროს იბადება ახალი საქართველო. ეს არის მყარი საძირკველი, რომ ევროპულ სახელმწიფოს დავიბრუნებთ, გამოვგლეჯთ საქართველოს რუსეთის კლანჭებიდან. ბრძოლა გრძელდება. მიზნის მისაღწევად საჭიროა ქუჩის პროტესტთან ერთად ბრძოლას, მასთან შეჯერებით მიეცეს პოლიტიკური ფორმატი, ამიტომ შევთავაზე და დღეს, საჯაროდ ვაცხადებ, რომ შეიქმნას პროევროპული პოლიტიკური სპექტრის მონაწილეობით წინააღმდეგობის პლატფორმა. ამ პლატფორმის მთავარი პრინციპი ის არის, რომ იგი ღიაა ყველა პროევროპული პარტიისა და ჯგუფისთვის, რომლებიც მზად არიან გვერდზე გადადონ პოლიტიკური შეუთავსებლობები და გაიზიარონ პროტესტის ორივე მიზანი - დაინიშნოს ახალი, სამართლიანი არჩევნები და გათავისუფლდნენ სინდისის პატიმრები. ამ მიზნების მისაღწევად წინააღმდეგობის პლატფორმა თანხმდება, რომ შეაჯეროს პოლიტიკური პოზიციები, რათა ეფექტურად ამხილოს და დაუპირისპირდეს რეჟიმს. წინააღმდეგობის პლატფორმაში მონაწილე პარტიები თანხმდებიან არჩევნების ახალ პირობებზე და ხმების ერთიანად დაცვის მექანიზმის აუცილებლობაზე. მზადყოფნა არჩევნებისთვის, მიუხედავად იმისა, როდის დაინიშნება, ჩვენი მოვალეობაა. ახალი ეტაპი იწყება, ნუ შეგეშინდებათ, რომ ხანდახან ბევრი ადამიანი არ დგას რუსთაველზე, რომ ვიღაც გაიყიდა, ვიღაც მოისყიდეს, ჭორებს ავრცელებენ, რომ დაგვყონ. ცრუ მოლოდინებს ნუ გაჰყვებით, მე გპირდებით, რომ არ მოგატყუებთ", - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
1743441962
"მოგესალმებით ყველას ამ სიმბოლურ დღეს. ზუსტად 34 წლის წინ საფუძველი ჩაეყარა თანამედროვე, დამოუკიდებელ, ქართულ სახელმწიფოს. 19991 წლის 31 მარტს ქართველი ამომრჩეველმა დაიბრუნა საკუთარი ქვეყანა, ხმა მისცა დამოუკიდებლობას, ხმა მისცა რუსეთის ოკუპაციის სამუდამოდ დასრულებას. დამოუკიდებლობის ხელახლა მოპოვება 70 წლის საბჭოთა და რუსული მონობის შემდეგ არც ადვილი იყო და არც ადვილად სარწმუნო საზოგადოებისთვის. მაშინაც უნდობლობა, უიმედობა, ორპირობა, კონფორმიზმი და საკუთარი ინტერესები აბრკოლებდა გათავისუფლების გზას და ბუნდოვანს ხდიდა გამარჯვების გზას, მაგრამ მაშინაც იყვნენ საქართველოს მომავლისა და თავისუფლების გარდაუვლობაში დარწმუნებული მებრძოლები და მათ შეძლეს ის რაც ბევრს შეუძლებლად მიაჩნდა. ეს შეძლეს მშვიდობიანად, რთული ნაბიჯი გადადგეს, გამბედაობით და რწმენით, ვინ წარმოიდგენდა, რომ საქართველო ასეთი უმრავლესობით, ასეთი ერთიანობით გაიმარჯვებდა, რომ საქართველო ამით საკუთარ ნებას გამოხატავდა. ალბათ, მაშინაც იყვნენ ურწმუნოები, ვინც ამბობდა, რომ რუსეთი არასოდეს დათმობს, რეჟიმი არასდროს დათმობს და მაინც დაათმობინეს. ეს გამარჯვება მარტივი არ ყოფილა...დღესაც ეს მშვიდობიან ჯარი დგას რუსთაველზე და ჩვენი ქალაქების ქუჩებში, დგას და წინააღმდეგობას უწევს უსამართლობას, ძალადობას, დამონებას, დაპყრობას. თქვენ აქ მდგომი ზამთრის სიცივეში, წყლის ჭავლის ქვეშ უსახო მოძალადეების წინაშე კვლავ იგივე შემართებით უარს ეუბნებით უცხო ქვეყნის, უცხო რეჟიმის გაბატონებას. თქვენთან ერთად დგას საქართველო, დგანან ჩვენი ისტორიის ყველა დროის გმირები, 31 მარტის მოთავეები - ზვიადი და მერაბი და გვესმის მათი ძახილი - მათი სიტყვები: "მოესწრებით იმ დროს, როცა საქართველო თავისუფალი გახდება, მაგრამ იცოდეთ, თუ მაშინაც დამოუკიდებელ ქვეყანაში თავისუფლებისთვის შეწყვეტთ ბრძოლას, ამ თავისუფლებას დაკარგავთ თქვენც და ქვეყანაც".თქვენ განაგრძობთ ამ ბრძოლას, რომელიც არასოდეს შეგვიწყვეტია, ხან დამოუკიდებლობისთვის, ხან თავისუფლებისთვის და ყოველთვის სამართლიანობისთვის. უკვე 124 დღეა, აქ დგახართ და ითხოვთ იმის დაბრუნებას, რაც ხალხის ნებით, კანონით და კონსტიტუციით გვეკუთვნის - ჩვენი ურყევი არჩევანი - დამოუკიდებლობა, თავისუფლება და ევროპული მომავალი", - განაცხადა ზურაბიშვილმა.
1743441615
"ვისაც აღარ ახსოვს, შეგახსენებთ, რომ ემზარ კვიციანი არის ადამიანი, რომელიც სისტემატურად აზიანებდა დენის მაღალი ძაბვის გადამცემ ხაზებს და აშანტაჟებდა ხელისუფლებას.შემდეგ მან მოაწყო ამბოხი და ერთხანს თავი შეაფარა სეპარატისტებს აფხაზეთში, მოგვიანებით კი საცხოვრებლად გადავიდა რუსეთში.მიკვირს რატომ აცდენთ დროს ასეთ უმნიშვნელო პიროვნებებზე, სჯობს, პირდაპირ დაკითხოთ "ეფ ეს ბეს" თავმჯდომარე და მედვედევი, რომლებმაც ბევრად მეტი იციან იმდროინდელ ვითარებაზე”, - წერს მიხეილ სააკაშვილი.
1743440640
მისივე თქმით, მნიშვნელოვანია სალომე ზურაბიშვილის გამოსვლაც დღევანდელ აქციაზე."მნიშვნელოვანია, რომ დღეს ბევრნი ვიყოთ. ყოველ ჯერზე, როდესაც ჩვენ ბევრი ვიკრიბებით ეს არის ამ ქვეყნის განაცხადი მათ შორის ჩვენი პარტნიორებისთვის, ერთმანეთისთვის, რომ დიახ, ჩვენ არ დავიღალეთ და ვიბრძვით იმ დამოუკიდებლობისთვის, რომელმაც ჩვენ შეგვქმნა, რომელიც დღეს არის საფრთხეში. ამასთანავე, მესმის, რომ არის მოლოდინები. პრეზიდენტის გამოსვლა მნიშვნელოვანი მოვლენაა. პრეზიდენტი მთელი ამ ხნის განმავლობაში რამდენიმე ფუნქციას ასრულებს", - განაცხადა ელენე ხოშტარიამ.