"24 წლის მურმან კალანდია, რომელსაც მთვრალი პოლიციელი დაეჯახა, ამ დილით გარდაიცვალა. დაქვრივდა, 21 წლის, 5 თვის ორსული მეუღლე. მშობლებს მოუკვდათ უკეთილესი შვილი. სოფელმა და ქვეყანამ დაკარგა პატიოსანი მოქალაქე!... ეს არის ივანიშვილის დღის წესრიგი!" - წერს მაია კალანდია. დარჩელში ავტოსაგზაო შემთხვევა 11 მარტს მოხდა.
1743078422
შემთხვევა დღეს, 27 მარტს მოხდა."მოზაიკას" ინფორმაციით, მემანქანე გაჩერებული ტრანსპორტიდან გადმოვარდა, თავი დაარტყა ლიანდაგს და ადგილზე გარდაიცვალა.
1743078101
მაღაროელები კომპანიის მიერ 3 620 თანამშრომლის გათავისუფლებას აპროტესტებენ და კონკრეტულ მოთხოვნებს აყენებენ, მათ შორის სახელმწიფოს მიმართაც.მათი განცხადებით, თუ სახელმწიფო ყურად არ იღებს ამ პრობლემას, ქალაქს პარალიზებულს გახდიან."ჩვენ უკვე სამსახურიდან გათავისუფლებულები ვართ, მშივრები დავრჩით, მალე ბანკები მოგვადგებიან და სახლ-კარს წაგვართმევენ, ამიტომ დასაკარგი მართლაც აღარაფერი გვაქვს. თუკი ეს ყველაფერი მოხდა და სახელმწიფომ ეს ყურად არ იღო, ერთი გზა დაგვრჩება, რომ ჩავკეტოთ ქალაქი და გახდეს მთლიანად პარალიზებული და არ გავიდეს იქიდან არაფერი. მანგანუმი ახლა ვერ გადის ქალაქიდან, მაგრამ ჩავკეტავთ ტრანზიტსაც იმის გამო, რომ როგორმე ხელისუფლებას ხმა გავაგონოთ", - განაცხადა მაღაროელმა სიმონ მიქაცაძემ. მაღაროს თანამშრომლების მთავარი მოთხოვნებია – შეხვედრა მთავრობასთან; ინვესტორის წასვლა და სამუშაოებზე პასუხისმგებლობის სახელმწიფოს მიერ აღება; მარგანეცის გატანიდან მიღებული შემოსავლის ნაწილით შეიქმნას ფონდი ჭიათურის მომავალი თაობის განვითარებისათვის; ქალაქსა და მის მიმდებარე სოფლებში შეიქმნას უფასო შიდა მუნიციპალური ტრანსპორტი, რომელიც მოემსახურება მოსახლეობას; დაზარალებული მოსახლეობის მოთხოვნები დაკმაყოფილდეს მათივე სამართლებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე და ქალაქის ეკოლოგიური პრობლემების გადასაჭრელად მკაცრად გაკონტროლდეს ღია კარიერული წესით მოპოვება.
1743067697
დაღუპული ტურისტი ქალია.მასთან ერთად მყოფი ადამიანები არ დაშავებულან.
1742810224
ცენტრის განცხადებით, "ჯორჯიან მანგანეზს" მაღაროელებისთვის ამ დრომდე არ გადაუხდია ბოლო ორი თვის კუთვნილი შრომის ანაზღაურება."კომპანია "ჯორჯიან მანგანეზში" დასაქმებული ჭიათურელი მაღაროელები 25-ე დღეა, უწყვეტ საპროტესტო აქციებს მართავენ და სახელმწიფოს მხრიდან რეაგირებას ითხოვენ, ჭიათურაში შექმნილ სოციალურ კრიზისთან და მათი შრომითი უფლებების მძიმე დარღვევებთან დაკავშირებით. დღეს მაღაროელები თბილისში ჩამოსვლას და პროტესტის დედაქალაქში გაგრძელებას გეგმავენ, პარალელურ რეჟიმში აქციები ჭიათურაშიც გაგრძელდება."ჯორჯიან მანგანეზს" მაღაროელებისთვის ამ დრომდე არ გადაუხდია ბოლო ორი თვის კუთვნილი შრომის ანაზღაურება, რაც შრომითი უფლებების უხეში დარღვევაა და საგანგაშო პრობლემებს წარმოქმნის მაღაროელების და მათი ოჯახებისთვის. მშრომელების თქმით, ისინი ფაქტობრივად "შიმშილის ზღვარზე" იმყოფებიან.მაღაროელების სასწრაფო მოთხოვნებია, დაუყოვნებლივ მიიღონ კუთვნილი შრომის ანაზღაურება და ასევე მოლაპარაკებები გაიმართოს ბანკებთან, რათა გათვალისწინებული იქნეს შეღავათები მათგან დამოუკიდებელი მიზეზებით განპირობებული კრიზისული ვითარებიდან გამომდინარე.მდგომარეობას კიდევ უფრო ართულებს Chiatura Management Company-ის ახლახან გამოცხადებული გადაწყვეტილება, ეკონომიკურ მიზეზებზე (მათ შორის, მანგანუმის ბაზარზე ფასების სტაგნაცია) აპელირებით შეწყვიტოს ჭიათურაში მიწისქვეშა მოპოვებითი სამუშაოები. აღნიშნული გადაწყვეტილება მასობრივი გათავისუფლების საფრთხის წინაშე აყენებს დაახლოებით 3500 ადამიანს. მასობრივი გათავისუფლების შესახებ გადაწყვეტილება მშრომელებთან ყოველგვარი კონსულტაციის გარეშე იქნა მიღებული, რაც უხეშად ეწინააღმდეგება ფუნდამენტურ შრომით უფლებრივ სტანდარტებს.სოციალური სამართლიანობის ცენტრი მოუწოდებს: "ჯორჯიან მანგანეზს“ – დაუყოვნებლივ ჩაურიცხოს დასაქმებულებს კუთვნილი შრომის ანაზღაურება, გაასაჯაროოს ფინანსური მონაცემები და შეწყვიტოს მასობრივი გათავისუფლება.შრომის ინსპექციას – მოახდინოს რეაგირება შრომითი უფლებების დარღვევებზე.საქართველოს მთავრობას – გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ჭიათურაში სოციალური კრიზისის მოსაგვარებლად და მშრომელთა წარმომადგენლებს მისცეს დიალოგში მონაწილეობის შესაძლებლობა", - აღნიშნულია განცხადებაში.
1742147445
"ბოლო ორი დღის განმავლობაში მუნიციპალიტეტში რვა ლოკაციაზე იყო ხანძარი, თუმცა ამწუთას მხოლოდ ერთ ადგილას, ნობულევის მხარეს, წაჩხურუს მთის ფერდობზეა, რომელსაც სავარაუდოდ, მალე ჩააქრობენ“, – განაცხადა მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერმა, თორნიკე ჯანაშიამ.მისივე თქმით, ხანძარი არ არის მოსახლეობის სიახლოვეს და ადგილობრივ მოსახლეობას საფრთხე არ ემუქრება.
1742116522
"წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ნარკოტიკული საშუალება „მარიხუანას“ შეძენა, შენახვის და გასაღების მცდელობის ბრალდებით დაკავებული არიან წარსულში ნასამართლევი პირები: 2002 წელს დაბადებული ი.ა. და 2002 წელს დაბადებული მ.კ.. დანაშაული თავისუფლების 8 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს. სამართალდამცველებმა ნარკოდანაშაულის ბრალდებით დაკავებული პირების პირადი, ასევე, მათ მიერ მითითებული ლოკაციებიდან შემდგომი რეალიზაციის მიზნით განთავსებული ნარკოტიკული საშუალება „ გამომშრალი მარიხუანა“ ნივთმტკიცებად ამოიღეს. გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 273-ე პრიმა და 19-273-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს", - აცხადებენ შსს-ში.
1742068255
კლინიკის დირექტორის ოთარ რუაძის განმარტებით, მანამდე მოზარდს ექიმის კონსულტაცია არ გაუვლია."ჩვენთან შემოიყვანეს შოკურ მდგომარეობაში. დედის ინფორმაციით, ჰქონდა მაღალი ტემპერატურა და ვირუსისთვის დამახასიათებელი ყველა სიმპტომი, თუმცა ექიმისათვის არ მიუმართავთ. ჩვენთან შემოყვანილი უკვე მძიმე იყო და განხორციელდა რეფერალი თბილისში, თუ არ ვცდები, ინგოროყვას კლინიკაში. სავარაუდოდ, ეს იყო H1N1 ვირუსით გამოწვეული გართულება, თუმცა ალბათ მიმღებ საავადმყოფოში, უფრო დააზუსტებდნენ", - განაცხადა რუხაძემ.გარდაცვლილი გოგონა, საავადმყოფოდან უკვე სახლში, სოფელ ჯუგაანშია გადასვენებული.
1742060183
ადგილობრივების ინფორმაციით, მამაკაცი ვენახის ნარჩენებს წვავდა, რა დროსაც კვამლისგან გონება დაკარგა, ცეცხლმოდებული ტერიტორიიდან ვეღარ გააღწია და თავადაც ცეცხლში მოჰყვა.
1742053664
როგორც ბელქანია წერს, საყურადღებოა საჩინოში ხანძრის კერა, რომელიც თანდათან დასახლებულ პუნქტს უახლოვდება."ამ ეტაპზე წალენჯიხაში ზუსტად 25 სხვადასხვა ლოკაციაზეა ხანძარი. მათ შორის საყურადღებოა საჩინოში ხანძრის კერა, რომელიც თანდათან დასახლებულ პუნქტს უახლოვდება, მან უკვე დააზიანა რამდენიმე სასაფლაო, ლეხულორდეში!მუნიციპალიტეტში ორი სახანძრო მანქანაა, ორივე ადგილზე მუშაობს, თუმცა ქარი ართულებს ცეცხლის ლიკვიდაციას.სავარაუდოდ, ცეცხლის მიზეზი არის მოსახლეობის მხრიდან მიწის საგაზაფხულოდ მოსამზადებლად ძველი მცენარეების დაწვა, რაც დასჯადი ქმედებაა!ამ ეტაპზე ველოდებით რეგიონიდან დამხმარე სახანძრო მანქანებს. 112-ში დამატებით უკვე შეტყობინება შესულია.ადგილზე დენის მიწოდება შეწყვეტილია.სახანძროს მუშაობის შემდეგ ჩაერთვება საქენერგო, რომელიც დაზიანებულ დენის სადენებს აღადგენს" - წერს ბელქანია.