"პრინციპში, რა თქმა უნდა, დროებითი ადმინისტრაცია შეიძლება შეიქმნას უკრაინაში გაეროს, აშშ-ის, ევროპის ქვეყნების და ჩვენი პარტნიორების ეგიდით. იმისათვის, რომ ჩატარდეს დემოკრატიული არჩევნები, ხელისუფლებაში მოვიდეს მთავრობა, რომელიც შეძლებს და სარგებლობს ხალხის ნდობით და შემდეგ დაიწყოს მოლაპარაკებები მათთან სამშვიდობო ხელშეკრულებაზე", - განაცხადა პუტინმა.ამ განცხადებას თეთრი სახლის ეროვნული უშიშროების საბჭოს წარმომადგენელი უკვე გამოეხმაურა. თუმცა, Reuters ოფიციალური პირის ვინაობას არ აკონკრეტებს."თეთრი სახლის ეროვნული უშიშროების საბჭოს წარმომადგენელმა, როდესაც ჰკითხეს პუტინის განცხადებაზე კომენტარი დროებითი ადმინისტრაციის შესახებ, განაცხადა, რომ უკრაინის მმართველობის სისტემა განისაზღვრება მისი კონსტიტუციით და ხალხით“, - წერს სააგენტო.
ომის დაწყებიდან დღემდე რუსეთმა უკრაინაში 910 750 ჯარისკაცი დაკარგა
ომის დაწყებიდან დღემდე რუსეთმა უკრაინაში დაახლოებით 910 750 (+1860) ჯარისკაცი დაკარგა.ოკუპანტების სავარაუდო ჯამური საბრძოლო დანაკარგი უკრაინაში 25.02.22-დან 28.03.24: ტანკები – 10 455 (+17), ჯავშანტექნიკა – 21 762 (+61), საარტილერიო სისტემები – 25 387 (+122), მრავალჯერადი სარაკეტო სისტემა – 1 344 (+1).საჰაერო თავდაცვის სისტემები – 1119 (+1), თვითმფრინავები – 370 (+0), ვერტმფრენები – 335 (+0), ოპერატიულ-ტაქტიკური დონის დრონები – 31 070 (+144), ფრთოსანი რაკეტები – 3121 (+0).მსუბუქი ჩქაროსნული ნავი/გემი – 28 (+0). წყალქვეშა ნავები – 1 (+0). საავტომობილო ტექნიკა და საწვავის ავზი – 42 280 (+210), სპეციალური ტექნიკა – 3787 (+0).
"ევროპა უნდა იყოს ომის დასრულების შესახებ მოლაპარაკებების მაგიდასთან, ევროკავშირს დიდი ბრიტანეთი და საფრანგეთი უნდა წარმოადგენდნენ"
1743098216
პრეზიდენტის თქმით, უკრაინის პოზიცია ძალიან მკაფიოა - ევროპა უნდა იყოს მოლაპარაკების მაგიდასთან ომის დასასრულებლად."ევროპა ძალიან დიდია და მას უნდა ჰქონდეს მკაფიო წარმომადგენლობა. დღეს ჩვენ შევთანხმდით, რომ ევროპას წარმოადგენენ საფრანგეთი და დიდი ბრიტანეთი, მაკრონი და სტარმერი", - განაცხადა ზელენსკიმ და დასძინა, რომ ეს ძალიან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებაა.მისივე თქმით, უკრაინას სურს თავისი მკაფიო პოზიცია გადასცეს ყველა სხვა პარტნიორს, მათ შორის, რა თქმა უნდა, შეერთებულ შტატებს.
"დაზვერვამ დააფიქსირა რუსეთის მზადება ახალი შეტევისთვის, საფრთხე მიმართულია სუმის, ხარკოვისა და ზაპოროჟიეს რეგიონებზე"
1743091418
"ჩვენი დაზვერვის თანახმად, რუსეთი ემზადება ახალი თავდასხმებისთვის სუმის, ხარკოვისა და ზაპოროჟიეს რეგიონებზე. ისინი აჭიანურებენ მოლაპარაკებებს და ცდილობენ აშშ ჩაითრიონ გაუთავებელ, უაზრო დისკუსიებში ყალბი "პირობების" შესახებ, რათა დრო მოიპოვონ და შემდეგ შეეცადონ კიდევ უფრო მეტი მიწის წართმევას", - განაცხადა პრეზიდენტმა.ზელენსკის თქმით, პუტინს სურს მოლაპარაკება უფრო ძლიერი პოზიციიდან, რადგან ის მხოლოდ ომზე ფიქრობს."ასე რომ, ჩვენი საქმე - ყველა ჩვენგანის - თავდაცვაა ამ სიტყვის ფართო გაგებით. ეს არის სამხედრო დახმარების გაგრძელება, მაგრამ გარდა ამისა, ჩვენ გვჭირდება ინვესტიციები, მეტი ერთობლივი პროექტები, მეტი ერთობლივი წარმოება, მეტი ლოკალიზაცია, ყველაფერი, რაც მიზნად ისახავს ჩვენი თავდაცვის წარმოების მასშტაბურობას და განვითარებას - ჭურვებიდან დრონებამდე და რაკეტებამდე", - განაცხადა ზელენსკიმ.