სამძებრო სამუშაოები დღეს დილით გაგრძელდა. ვარაუდობენ, რომ ნანგრევებს შორის ჯერ კიდევ ცოცხალი ხალხია.28 მარტს მიანმარში 7,7 მაგნიტუდის სიმძლავრის მიწისძვრა მოხდა, ეპიცენტრი ქალაქ მანდალაიდან დაახლოებით 17.2 კილომეტრში დაფიქსირდა, სადაც დაახლოებით 1.5 მილიონი ადამიანი ცხოვრობს.
1743179114
მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ პუტინი დასავლეთთან ურთიერთობას განიხილავს, როგორც სისტემურ კონფლიქტს და მზად არის გამოიყენოს ძალა თავისი მიზნების მისაღწევად.აღნიშნულია, რომ ათწლეულის ბოლოსთვის რუსეთი შესაძლოა, სრულად მზად იყოს "მასშტაბიანი ჩვეულებრივი ომისთვის“.ამავდროულად, ლიეტუვის სპეცსამსახურის VSD-ის შეფასებით, კრემლს ჯერ არ აქვს მთელ ალიანსზე შეტევის შესაძლებლობა, თუმცა, რუსებმა შესაძლოა, "ნატო გამოცადონ" მცირე სამხედრო ოპერაციით ბლოკის ერთი ან რამდენიმე ქვეყნის წინააღმდეგ და ამით გაარკვიონ, რამდენად სერიოზულად მიიღებს კავშირი თავის ვალდებულებებს.ანგარიშში ასევე აღნიშნულია, რომ უკრაინაში რუსული ჯარების კონცენტრაციის მიუხედავად, რუსეთის საჰაერო ძალები და საზღვაო ძალები საბრძოლო მზადყოფნაში რჩება და შემდეგ, როდესაც ომი უკრაინაში დასრულდება, რუსული ქვედანაყოფები შეიძლება სწრაფად გადანაწილდნენ ბალტიის ქვეყნების საზღვრებთან.ასევე, აღნიშნულია, რომ "რუსული დანაკარგები ივსება“ და ქვეყნის თავდაცვის ინდუსტრია იმაზე მეტს აწარმოებს, ვიდრე საჭიროა მიმდინარე კონფლიქტისთვის.ამჟამად რუსეთის ხარჯები რეკორდული ტემპით იზრდება და 2025 წელს დაახლოებით 120 მილიარდ ევროს მიაღწევს, რაც მთლიანი შიდა პროდუქტის 6%-ზე მეტია. 2021 წელთან შედარებით, რუსეთის სამხედრო ბიუჯეტი ფაქტობრივად ოთხჯერ გაიზარდა. კრემლის გეგმების მიხედვით, არმიის მოცულობა 1,5 მილიონ ადამიანამდე უნდა გაიზარდოს, ხოლო ნატოს საზღვარზე შეიარაღებისა და აღჭურვილობის მოცულობა 30-50%-ით უნდა გაიზარდოს.რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ კრემლს და ნატოს შორის ურთიერთობა კვლავ დაძაბული რჩება. რუსეთის ხელისუფლება პერიოდულად ემუქრება ალიანსის ქვეყნებს და ამ მიზნით იყენებს ბირთვულ რიტორიკას და საჩვენებელ სამხედრო წვრთნებს ნატოს საზღვრებთან.ამის მიუხედავად დასავლელი პარტნიორები აგრძელებენ უკრაინის მხარდაჭერას. კერძოდ, ისინი აწვდიან იარაღს და აძლიერებენ სანქციებს რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ.გასულ წელს ესტონეთის დაზვერვამ განაცხადა, რომ რუსეთი აქტიურად ემზადება ახალი სამხედრო კონფლიქტისთვის, რომელიც შეიძლება მოიცავდეს შეტაკებას ნატოსთან. გერმანიის თავდაცვის სამინისტროს ხელმძღვანელმა ბორის პისტორიუსმა ასევე აღიარა რუსეთსა და ნატოს შორის ომის შესაძლებლობა და მოუწოდა მოკავშირეებს, მოემზადონ პოტენციური საფრთხეებისთვის.ლიეტუვის პრეზიდენტმა გიტანას ნაუსედამ ცოტა ხნის წინ განაცხადა, რომ რუსეთმა რამდენიმე წელიწადში შესაძლოა, კიდევ ერთი შეტევა განახორციელოს. მისი აზრით, ლიეტუვას მოსამზადებლად ოთხიდან ხუთ წლამდე აქვს.
1743151911
შეერთებული შტატების გეოლოგიური სამსახურის (USGS) ცნობით, მიწისძვრა 10 კმ სიღრმეზე იყო და მას ძლიერი ბიძგები მოჰყვა. მიწისძვრის ეპიცენტრი ქალაქ მანდალაიდან დაახლოებით 17.2 კილომეტრში იყო, სადაც დაახლოებით 1.5 მილიონი ადამიანი ცხოვრობს.მიანმარის სახანძრო სამსახურის ოფიცრის ინფორმაციით, ისინი მსხვერპლისა და ზარალის შესამოწმებლად სამძებრო სამუშაოებს ატარებენ, თუმცა ჯერჯერობით ინფორმაცია არ აქვთ.ჩინეთის საინფორმაციო სააგენტო Xinhua-ს ცნობით, ძლიერი ბიძგები იგრძნობოდა სამხრეთ-დასავლეთ იუნანის პროვინციაშიც, რომელიც მიანმარს ესაზღვრება, მსხვერპლის შესახებ ინფორმაცია არ ვრცელდება.
1743149810
ოპოზიციური პარტიის დეპუტატმა თურან ტასკინ ოზმერმა განაცხადა, რომ ექრემ იმამოღლუს ადვოკატი მეჰმედ ფეჰლივანი დააკავეს "შეთხზული მიზეზების გამო“, თუმცა დეტალებზე არ უსაუბრია.ჯამში, თურქეთში, სტამბოლის მერის დაპატიმრების საწინააღმდეგო აქციებზე დაკავებულ დემონსტრანტთა რიცხვი 1 900-ს აღწევს. მათგან 260-ს სასამართლომ წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა, 489 ადამიანი გათავისუფლდა, ხოლო 662 დაკავებულის საქმე კვლავ განხილვის პროცესშია.აქციების დროს 150 პოლიციელი დაშავდა.სტამბოლის მერი 19 მარტს დააპატიმრეს, რასაც ქვეყანაში საპროტესტო აქციების ტალღა მოჰყვა. ამასთან, თურქეთის ოპოზიციურმა პარტიამ ექრემ იმამოღლუ პრეზიდენტობის კანდიდატად მაინც დაამტკიცა.
1743014776
აშშ-ის არმიის ოთხი დაკარგული ჯარისკაცისა და ერთი საბრძოლო მანქანის შესახებ ინფორმაცია გუშინ, 16:45 საათზე მიიღეს. ეს მოხდა მოხდა პაბრადეს პოლიგონზე (ბელარუსის საზღვართან ახლოს) ვარჯიშების დროს. ფართომასშტაბიანი სამძებრო ოპერაცია, რომელშიც ლიეტუვის სამხედრო პერსონალი მონაწილეობდა, სამშაბათს დაიწყო. გარდა ამისა, ოპერაციაში დღეს შუადღისას ლიეტუვის შეიარაღებულმა ძალებმა ვერტმფრენები ჩართო.მომხდარის შესახებ ვილნიუსში ამერიკის საელჩომაც გაავრცელა ინფორმაცია. დაკარგული ჯარისკაცები მე-3 ქვეითი დივიზიის პირველ ბრიგადას ეკუთვნიან, რომელიც ინციდენტის დროს გეგმურ ტაქტიკურ წვრთნებს ატარებდა.პოლიციის დეპარტამენტის ინფორმაციით, თავდაპირველად სამი ჯარისკაცის და მანქანის გაუჩინარების შესახებ ცნობა მიიღეს, მოგვიანებით კი ცნობილი გახდა, რომ ოთხი ჯარისკაცი დაიკარგა. პოლიცია მომხდარზე კომენტარს ჯერჯერობით არ აკეთებს და აცხადებენ, რომ გარემოებები დგინდება.დაკარგული ჯარისკაცები, სავარაუდოდ, იმყოფებოდნენ M88 Hercules-ის ჯავშანტექნიკაში, რომელიც შექმნილია Abrams-ის ტანკის ბაზაზე და არის ძალიან ძლიერი და მძიმე, იწონის 63 ტონას, რაც განსაკუთრებით საშიშია პაბრადის ჭაობიან რელიეფზე.ჯარისკაცების დაღუპვის შესახებ ინფორმაცია არაერთმა მედიასაშუალებამ გაავრცელა.ამერიკული გამოცემა The New York Times, ანონიმ ამერიკელი სამხედრო ჩინოვნიკზე დაყრდნობით წერს, რომ ჯარისკაცები ჯავშანტექნიკით გადაადგილდებოდნენ, რომელიც შესაძლოა, ჭაობში ჩაიძირა.მომხდარს გამოეხმაურა ნატოს გენერალური მდივანი მარკ რუტე.“სანამ ვსაუბრობდი, ახალი ამბავი მოვიდა ოთხი ამერიკელი სამხედროს შესახებ, რომლებიც ლიეტუვაში მომხდარ ინციდენტში დაიღუპნენ. ეს ჯერ კიდევ ახალი ამბავია, ამიტომ დეტალები არ ვიცით, მაგრამ რა თქმა უნდა, ეს ნამდვილად საშინელი ამბავია, ჩვენი ფიქრები ოჯახებთან და ახლობლებთანაა”, - განაცხადა რუტემ.
1742981649
კანონპროექტს მხარი 64-მა დეპუტატმა დაუჭირა, 7-მა კი ხმა წინააღმდეგ მისცა.პროექტის ინიციატორია სამოქალაქო ინიციატივა „დემოკრატიული ძალების პლატფორმა“, რომელმაც 2 თვის განმავლობაში შეძლო 60 ათასი ხელმოწერის შეგროვება (კანონით მოთხოვნილი 50 ათასი ხელმოწერის ნაცვლად). ეს ხელმოწერები საჭირო იყო პროექტის პარლამენტში წარსადგენად. 2024 წლის 9 იანვარს პროექტი მოიწონა სომხეთის მთავრობამ.სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა კი განაცხადა, რომ სომხეთის ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხზე რეფერენდუმი უნდა გაიმართოს.
1742740067
გამოცემა აღნიშნავს, რომ არჩევის შემდეგ დონალდ ტრამპი ირწმუნებოდა, რომ მისი ადმინისტრაცია არ შეეხებოდა სოციალურ დაცვას, გარდა იმისა, რომ ის უფრო ეფექტური გაეხადა, მაგრამ ილონ მასკმა ცოტა ხნის წინ გააკეთა კრიტიკული კომენტარები პროგრამის შესახებ, რაც ეწინააღმდეგება ტრამპის დაპირებებს და რესპუბლიკელებს შეშფოთებას იწვევს.ოთხმა ინფორმირებულმა პირმა NBC News-ს განუცხადა, რომ ამ შეშფოთებამ აიძულა ტრამპის ზოგიერთი მოკავშირე დასვას კითხვა უნდა განაგრძოს თუ არა მილიარდერმა მედიასთან ამდენი ინტერვიუს მიცემა?თეთრი სახლის წარმომადგენელმა გამოცემას განუცხადა, რომ ისინი იღებენ ზოგიერთი რესპუბლიკელის შეხედულებებს, რომლებიც მასკის კომენტარებს სოციალური უზრუნველყოფის შესახებ პოტენციურად პრობლემურად და საგანგაშოდ მიიჩნევენ.ტრამპის ადმინისტრაცია ირწმუნება, რომ მასკის პირადი შეხედულებები სოციალურ დაცვაზე გავლენას არ ახდენს პრეზიდენტის პოლიტიკაზე.მას შემდეგ, რაც მილიარდერი ილონ მასკი აშშ-ს მთავრობის ეფექტურობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელად დაინიშნა, ფედერალური სააგენტოების მასშტაბური შემცირება დაიწყო, რამაც გამოიწვია ათასობით სახელმწიფო თანამშრომლის გათავისუფლება. ამგვარ ქმედებებს არაერთგვაროვანი რეაქცია მოჰყვა დონალდ ტრამპის მოკავშირეებშიც კი. მედია მასკს და სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოს შორის კონფლიქტის შესახებაც წერდა, თუმცა ტრამპის ადმინისტრაციამ ეს ინფორმაცია უარყო.Politico-ს ცნობით, თანამდებობიდან გათავისუფლებების ტალღის შემდეგ, აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა მასკის უფლებამოსილების შეზღუდვის გადაწყვეტილება მიიღო.
1742724718
"ჩემო ძვირფასო ერო: არასოდეს იყო მოწყენილი, არასოდეს იყო იმედგაცრუებული, არასოდეს დაკარგო იმედი.ჩვენ ხელიხელჩაკიდებულები მოვიგერიებთ ამ დარტყმას, ამ შავ ლაქას ჩვენს დემოკრატიაზე.ახლოვდება დღე, როდესაც ადამიანები, რომლებიც მართავენ ამ პროცესს, პასუხისმგებელნი იქნებიან ყოვლისშემძლე შემოქმედის წინაშე.მე ვიწვევ ჩემს 86 მილიონ მოქალაქეს, გავიდნენ საარჩევნო ყუთთან და გამოაცხადონ თავიანთი ბრძოლა დემოკრატიისა და სამართლიანობისთვის მთელ მსოფლიოს.ფეხზე ვდგავარ, ქედს არასოდეს მოვიხრი. ყველაფერი კარგად იქნება", - წერს იმამოღლუ.თურქეთის სასამართლომ სტამბოლის მერს ექრემ იმამოღლუს წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.სტამბოლის მერი, რომელიც პრეზიდენტ ერდოღანის მთავარ პოლიტიკურ ოპონენტად მიიჩნევა, 19 მარტს საკუთარ სახლში დააკავეს.იმამოღლუს დაკავებას სტამბოლსა და ანკარაში საპროტესტო გამოსვლები მოჰყვა.
1742720340
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, პროცესის დასრულებამდე ის პატიმრობაში დარჩება.სტამბოლის მერის წინააღმდეგ გამოძიება კორუფციის ბრალდებით მიმდინარეობს.სტამბოლის მერი, რომელიც მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებზე ერდოღანის მთავარ კონკურენტად ითვლება, 19 მარტს დააკავეს. მერის დაკავების შემდეგ სტამბოლსა და თურქეთის სხვა ქალაქებში საპროტესტო გამოსვლები არ წყდება.
1742650902
როგორც საჩივრის ავტორები აცხადებენ, ტრამპის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილება აშშ-ის კონსტიტუციის პირველი შესწორებით გარანტირებულ სიტყვის თავისუფლებას ზღუდავს.ცნობისთვის, რამდენიმე დღის წინ აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა აღმასრულებელი ბრძანება გამოსცა, რომლის საფუძველზეც ამერიკის გლობალური მედიის სააგენტომ "რადიო თავისუფლებას" გრანტები შეუწყვიტა, ხოლო "ამერიკის ხმის" თანამშრომლები კი ანაზღაურებად შვებულებაში გაუშვა. ამ გადაწყვეტილების გამო, 19 მარტს "რადიო თავისუფლებამ" აშშ-ის გლობალური მედიის სააგენტოს სასამართლოში უჩივლა.
"ლევან ვარშალომიძე დააკავეს ყაზახეთში, არსებობს საფრთხე ექსტრადიციის, სწორი კომუნიკაციაა საჭიროა, რომ დავიხსნათ უკანონო დაკავებისგან"