"ეს გზა, ყველა საერთაშორისო ნორმის პატივისცემით, არის ის, რომელიც ჩვენ უნდა გავიაროთ. ჩვენ ამ მიმართულებით უნდა ვიმოქმედოთ, რათა შევძლოთ მუშაობის დაწყება. ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელიც შეიარაღებული კონფლიქტის ზღვარზეა. რუსეთის აგრესიული, იმპერიალისტური პოზიცია პოლონეთის მიმართ ნათელია“, - განაცხადა ნავროცკიმ.მისივე თქმით, არ იცის, საერთოდ მოხდება თუ არა ეს, მაგრამ მხარს უჭერს პოლონეთის უსაფრთხოების განვითარებას "ბირთვული პოტენციალის საფუძველზეც კი"."რუსეთს შეუძლია აგრესიულად უპასუხოს ნებისმიერ რამეს“, - აღნიშნა პრეზიდენტმა, პოლონეთის ბირთვულ პროგრამაზე მუშაობის დაწყებასთან დაკავშირებით მოსკოვის შესაძლო ქმედებების შესახებ დასმული კითხვის საპასუხოდ.
კალასი - ევროპის კრიტიკა ახლა მოდაშია
კალასს სთხოვეს, შეეფასებინა აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მარკო რუბიოს გამოსვლა მიუნხენში, სადაც მან ევროპელებს მოუწოდა, დაბრუნებოდნენ იმ ტრადიციებსა და ღირებულებებს, რომლებიც მათ აშშ-თან აკავშირებთ.ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა გამოთქვა უკმაყოფილება ევროპის მიმართ მუდმივი კრიტიკის გამო და განაცხადა, რომ ევროკავშირი კვლავაც რჩება ღირებულებების თვალსაზრისით სამაგალითოდ.„ყოველთვის, როცა მესმის ეს კრიტიკა ევროპის მიმართ, რომელიც ახლა ძალიან მოდურია, ვფიქრობ იმაზე, რა არის ალტერნატივა და ვგულისხმობ ყველაფერ საუკეთესოს და კარგს, რაც ევროპამ მოგვცა და რასაც ევროპა რეალურად წარმოადგენს. როცა მსოფლიოს გარშემო ვმოგზაურობ, ვხედავ, რომ ქვეყნები ჩვენზე აკეთებენ სწორებას, რადგან ჩვენ წარმოვადგენთ ღირებულებებს, რომლებიც დღესაც მაღალ დონეზეა. ამიტომ ძალიან მიჭირს ამ ბრალდებების დაჯერება“,- განაცხადა კალასმა.მან ასევე თქვა, რომ „საინტერესოა“ აშშ-ის მხრიდან სიტყვის თავისუფლების კრიტიკის მოსმენა, თუ გავითვალისწინებთ ამ ქვეყნის ადგილს პრესის თავისუფლების მსოფლიო რეიტინგში.„იცით, როცა ხარ ესტონეთიდან, იმ ქვეყნიდან, რომელიც პრესის თავისუფლების რეიტინგში მეორე ადგილზეა და ისმენ კრიტიკას პრესის თავისუფლებასთან დაკავშირებით ქვეყნიდან, რომელიც ამ სიაში 58-ე ადგილზეა, ეს საინტერესოა“, – აღნიშნა კალასმა.ამასთან, ევროკავშირის დიპლომატიის ხელმძღვანელი დარწმუნებულია, რომ, ყველა უთანხმოების მიუხედავად, ევროპასა და აშშ-ს შეუძლიათ თანამშრომლობა.მიუნხენში სიტყვით გამოსვლისას აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა, მარკო რუბიომ განაცხადა, რომ აშშ შეიძლება „პირდაპირ და მკაცრად“ საუბრობდეს, თუმცა ეს მხოლოდ იმიტომ ხდება, რომ აშშ „ღრმად არის შეშფოთებული“ საკუთარი და ევროპის მომავლით.
"ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად, მშვიდობა შეიქმნა იქ, სადაც ადრე ომი იყო"
1770752550
"ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საკითხი, რომელსაც შეუძლია კონფლიქტებისა და ომების თავიდან აცილება, არის ორი ხალხის ერთად მუშაობა უფრო დიდი კეთილდღეობის მისაღწევად. მშვიდობა შექმნეს აშშ-ის პრეზიდენტმა, აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა. ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად, მშვიდობა შეიქმნა იქ, სადაც ადრე ომი იყო. მომავალში ჩვენ შევქმნით კეთილდღეობას იქ, სადაც მხოლოდ ომი და კონფლიქტი იყო“, - განაცხადა აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტმა.მისივე თქმით, ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და აზერბაიჯანს დიდი ხნის მნიშვნელოვანი სტრატეგიული პარტნიორობა აკავშირებთ."შესაძლოა, ბევრმა არ იცოდეს, მაგრამ აზერბაიჯანი ერთ-ერთი ბოლო ქვეყანა იყო, რომელმაც ავღანეთიდან ჯარები გამოიყვანა. ჩვენ ოპერაციები რთულ პირობებში ჩავატარეთ და იმ დროს ჩვენი რეპუტაციის შენარჩუნება შევძელით.ჩვენ ხელი მოვაწერეთ სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიას. ეს ოფიციალურად დაადასტურებს პარტნიორობას და ნათლად აჩვენებს, რომ აშშ-აზერბაიჯანის ურთიერთობები გაგრძელდება. ეს არის პარტნიორობა, რომელიც ორივე ხალხისთვის დიდ სარგებელს მოიტანს. ჩვენ ვცდილობთ, რომ ორ ქვეყანას შორის კონფლიქტის განახლება არ მოხდეს, ხალხებს შორის კონტაქტები დავამყაროთ და ამ გზით გვსურს წინსვლა. ჩვენ გვსურს, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო შეთანხმება მდგრადი იყოს“, – განაცხადა ვენსმა.