დანაშაულები თავისუფლების 12 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს. შსს-ს ინფორმაციით, სამართალდამცველებმა ნარკოდანაშაულის ბრალდებით დაკავებული პირების საცხოვრებელი სახლებიდან და სპეციალურად მოწყობილი სათბურებიდან განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება "გამომშრალი მარიხუანა“ ნივთმტკიცებად ამოიღეს. გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 265-ე პრიმა და 273-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს.
შსს-მ ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით მძიმე დანაშაულებისთვის ძებნილი პირი დააკავა
"დაკავებული თ.ე., თურქეთის რესპუბლიკის მიერ, მკვლელობის, მკვლელობის მცდელობის, ყაჩაღობის, იარაღის უკანონოდ ვაჭრობის, ძარცვისა და დანაშაულებრივი ორგანიზებული ჯგუფის წევრობის ბრალდებით იძებნებოდა.ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა საქართველოს საზღვარი გადმოკვეთა, ჯერ კიდევ მაშინ, სანამ მასზე საერთაშორისო ძებნა გამოცხადდებოდა.სამართალდამცველების მიერ, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოხდა დამნაშავე პირის ადგილსამყოფლის დადგენა და მისი დაკავება", - აცხადებენ შსს-ში.
"სასამართლომ გვაცნობა, რომ დაიწყო "რუსული კანონის" წინააღმდეგ საქმის განხილვა ყველა იმ მუხლთან დაკავშირებით, რომელიც საჩივარში იყო"
1743075445
მისივე თქმით, სასამართლომ საქმეს მნიშვნელოვანი ზეგავლენის მქონე საქმის სტატუსი შეიძლება მიანიჭოს."სასამართლომ გვაცნობა, რომ დაიწყო "რუსული კანონის" წინააღმდეგ სამოქალაქო საზოგადოების, მედიაორგანიზაციებისა და ფიზიკური პირების მიერ გაგზავნილი საქმის განხილვა ყველა იმ მუხლთან დაკავშირებით, რომელიც საჩივარში იყო.ჩვენ ეს საქმე გავაგზავნეთ 2024 წლის 17 ოქტომბერს "რუსული კანონის" წინააღმდეგ და ვდაობდით არაერთი კონვენციით გათვალისწინებული მუხლის დარღვევაზე. ყველა მუხლთან მიმართებით ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაიწყო საქმის განხილვა და სახელმწიფოს გამოუგზავნა შეკითხვები, რომლის შესახებაც შესაბამის დროს უნდა იყოს პასუხები გაგზავნილი.სასამართლომ საქმეს მნიშვნელოვანი ზეგავლენის მქონე საქმის სტატუსი შეიძლება მიანიჭოს. საქმის გაგზავნიდან დღემდე "ქართული ოცნების" პროპაგანდა ამტკიცებდა, რომ საქმე გაგზავნილი არ იყო. ეს საქმე არის ძალიან მნიშვნელოვანი და იმედი გვაქვს, რომ სწრაფად დასრულდება ამ საქმის განხილვა", - განაცხადა ნონა ქურდოვანიძემ.ე.წ. "რუსული კანონის" წინააღმდეგ საქმე 2024 წლის 17 ოქტომბერს საჩივარი სტრასბურგის სასამართლოში გაიგზავნა.