მისივე თქმით, ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება ხელისუფლების წინააღმდეგ სანქციების ბრძოლის გაგრძელება."ბრიტანეთი აგრძელებს ჩვენი ბრძოლის მხარდაჭერას ივანიშვილის რეჟიმის წინააღმდეგ. ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება მათი ბრძოლის გაგრძელება, რადგან ინდივიდუალური სანქციები ბრიტანეთის მხრიდან ყველაზე ეფექტურია ივანიშვილისა და მისი ბანდის წევრების მიმართ იმიტომ, რომ მათ აქვთ ფინანსური ინტერესები, რომელზეც ძალიან სერიოზულად დაარტყამს ბრიტანეთის სანქციები", - განაცხადა ირაკლი ფავლენიშვილმა.
"არ იცის დღევანდელმა ხელისუფლებამ კაკულიები ოთარ ფარცხალაძის შემოყვანილები რომ არიან?"
მისივე მტკიცებით, სწორედ ფარცხალაძის გარემოცვამ მიაწოდა არასწორი ინფორმაციას ძმებ კაკულიებს იმის შესახებ, რომ მათი მამის მკვლელობაში ნიკო კვარაცხელიას მამის, "კანონიერი ქურდის" გია კვარაცხელიას ხელი ურევია."ახლა ვუსმენდი პროკურატურის ბრიფინგს ცხონებული ნიკო კვარაცხელიას შეკვეთით, განზრახ ჯგუფურად მკვლელობაზე და ერთი ნიუანსი მინდა ვთქვა: ყველაზე მნიშვნელოვანი ჩემი აზრით -  გასაგებია ვინ ესროლა, გასაგებია, სად იმალებოდნენ, გასაგებია, ვინ იყო ამაში ჩართული, მაგრამ ეს რაც დღეს პროკურატურამ თქვა. მე პირადად ვიცოდი მაგალითად, ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობიდან რამდენიმე დღეში და რაღაცა ნიუანსები რამდენიმე საათშიც. მე ვიცი და მაქვს ინფორმაცია, რომ ეს ნიუანსები, რაც დღეს პროკურატურამ თქვა, ოჯახმაც იცოდა ფაქტობრივად მაშინვე.აქ მთავარი რა არის იცით?  -5 წელი, რომ ამას დასჭირდა, აი, ამის უკან ვინ დგას, ესაა მთავარი. ვინ დგას ამის უკან - ჯერ რომ 5 წელი ამას დასჭირდა, გასაგებია პროკურატურის მადლობელი უნდა იყოს, ალბათ, ნაწილობრივ ყველა. ვერავის სახელით ვერ ვისაუბრებ, მაგრამ მაინც, რომ ეს ნაბიჯი გადაიდგა, მაგრამ აი, წინა პროკურატურა ოთარ ფარცხალაძის დაქვემდებარებაში რომელიც იყო, ამას რატომ არ იძიებდა, ამას რატომ არ იძიებთ?! ან ეს ძმები კაკულიები, თუნდაც ეს ბუსა ჟვანია და ეს მკვლელები ჭელიძე და მეორე [გიორგი კავილაძე], ამ ბავშვებს ვინ ჩაუდო თავში, რომ დათო კაკულიას გარდაცვალებაში გია კვარაცხელიას ხელი ურევიაო, ეს ზღაპარი და ეს ბოროტება ვინ დააჯერა ამ ბავშვებს, ეგ არის მანდ მთავარი.როგორ შემოვიდნენ კაკულიები, არ იცის დღევანდელმა ხელისუფლებამ ოთარ ფარცხალაძის შემოყვანილები რომ არიან? და ისიც არ იციან, რომ ამ ბავშვებს შორის "ბალამუტი" ოთარ ფარცხალაძის გარემოცვამ რომ ჩააგდო? ისეთი რამე რომ დააჯერეს კაკულიებსაც, რაშიც საერთოდ არაფერი წვლილი გიას და მის ოჯახს არ აქვს?მერე ის არ ახსოვთ დღევანდელ ძალოვნებს, ყველანი ხომ ფარცხალაძის და ლილუაშვილის დაქვემდებარებაში არ იყვნენ, არ ახსოვთ (ლევან) კაჭარავა რომ მოკლეს ისევ ფარცხალაძის გარემოცვამ და გია კვარაცხელიას აბრალებდნენ, რომ კაჭარავა მოკლაო, ცხონებული იმიტომ, რომ კაკულიებთან და მის ოჯახთან ახლობლობდა, ყურადღებას აქვეცდა და პატრონობდაო.ანუ, ეს თავები ერთმანეთს, რომ გადააბეს და ეს ამხელა "ბალამუტი" რომ დაატრიალეს შიგნით და ახალგაზრდა კაცი, ქართული გენოფონდის ერთ-ერთი წარმოსაჩენი ახალგაზრდა, რომ "ბალამუტის" გამო მოკლეს, ნიკო კვარაცხელია, ეს ბავშვებიც ხომ დაღუპეს, მე კი არავის ვიცავ და ამას გამართლება არ აქვს, მაგრამ აქ გააყოფინეს თავი, სადაც გააყოფინეს და მერე კიდევ ტილიკა ზევიდან რომ მიაყოლეს და ამ ყველაფრის უკან მარტო ფარცხალაძე და მისი გარემოცვა როა, აი ამას როდის გაშლით. ანუ ეგ არის მანდ კვანძი მთავარი, რომ რა ბოროტება ტრიალებდა ამ ქვეყანაში, რომ ასე ვიღაცა ეშმაკები იჯდნენ კოკაინ გაყნოსილები და უბრალოდ, როგორც სათამაშო კლუბი, გეიმერების კლუბი, ისხდენენ და ამ ხალხის ერთმანეთზე გადაკიდება, მკვლელობებს, განზრახ მკვლელობებს და შეკვეთილ მკვლელობებს გეგმავდნენ.ეს ყველაფერი ხელისუფალნო, გასაგებია, რომ ვინც ხართ ამ მმართველობაში, ამ ხალხის აბსოლუტურ უმრავლესობას, ამ ბოროტებებთან პირდაპირ არაფერი წვლილი არ მიგიძღვით, მაგრამ ეს თქვენი ყოფილი შსს-ს მოადგილეები, ყოფილი გენპროკურორი, გაბიტაშვილი, შოთაძე, ეს ფარცხალაძის შნირები კიდევ რომ ქალაქში დადიან, ჩვეულებრივად რომ მოძრაობენ, ამ ხალხს როდის დაიჭერთ? ეს ბოროტება რაც დატრიალდა ქვეყანაში... რამდენი ადამიანი არის მკვდარი და გარდაცვლილი და სუიციდამდე მივიდნენ ამ ფარცხალაძე და მათი კლანის ფსიქოტროპული წამლებით, ესეც პირველად გაიგეთ? ნარკოტიკებს რომ "კრიშავდნენ" ეგეც პირველად გაიგეთ?", - ამბობს კოკა მორგოშია. ცნობისთვის, კოკა მორგოშია, თბილისის ცენტრში მოკლული ლევან ჯანგველაძის შეკვეთილი მკვლელობის საქმის ერთ-ერთი მოწმეა. მისი თქმით, ყოფილი მთავარი პროკურორი ოთარ ფარცხალაძე, რომელიც ე.წ. კანონიერი ქურდის ძმის მკვლელობის საქმეზე მიცემული ჩვენების გამო, მასზე გაბრაზდა და მისი ლიკვიდაციის გეგმას, მოსკოვის ერთ-ერთ რესტორანში განიხილავდა.
"17 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე ეუთოს ადამიანური განზომილების "მოსკოვის მექანიზმის" ფარგლებში დანიშნულ მომხსენებელს პატრიცია გრჟებიკს შეხვნენ.შეხვედრაზე ლევან იოსელიანმა 2024 წლის განმავლობაში მიმდინარე საპროტესტო აქციებზე დაკავებულ პირთა უფლებების დაცვის თვალსაზრისით განხორციელებულ ზედამხედველობაზე, მათი დაკავების, განთავსების პირობებისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესწავლის საკითხზე ისაუბრა. ასევე, განიხილა შეკრება-მანიფესტაციის უფლების მიმართულებით საქართველოს კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებები და  სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილი კონსტიტუციური სარჩელები. ამასთან, სტუმარს აქციაში მონაწილეთა სისხლის სამართლის საქმეებზე შემუშავებული სასამართლო მეგობრის მოსაზრებები და ის ღონისძიებები გააცნო, რომლებსაც საქართველოს სახალხო დამცველი თავისი მანდატის ფარგლებში ახორციელებს“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
"აღსანიშნავია, რომ სპორტის განვითარება პრემიერმა ერთ-ერთ პრიორიტეტულ საკითხად დაასახელა, რისთვისაც მას მადლობას ვუხდი. სპორტის განვითარებასთან ერთად არანაკლებ მნიშვნელოვანია სპორტით განვითარება, რაც ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციას ნიშნავს. ადამიანის ყოველდღიურობაში სპორტული ცხოვრების ინტეგრაციის ხელშეწყობა ერის ჯანმრთელობის ხარისხის ზრდასთან ერთად უზრუნველყოფს ჩვენი მოსახლეობის, განსაკუთრებით ახალგაზრდების, მავნე ზეგავლენისგან დაცვას.არაერთი კვლევა ჩავატარეთ სპორტის კომიტეტის მეშვეობით და საგამოძიებო კომისია იყო წინა ხელისუფლების დანაშაულებრივ ქმედებებთან დაკავშირებით. არაერთი მავნე დანაშაული გამოვლინდა, მაგრამ კიდევ ბევრი არის აღსანიშნავი.განსაკუთრებით ახალგაზრდებმა უნდა იცოდნენ, რომ სპორტის უნივერსიტეტი გააუქმეს. სპორტული ინფრასტრუქტურის განადგურებასთან ერთად, გააუქმეს სპორტის ინსტიტუტი. 7-წლიანი პაუზა იყო და დეფიციტი შეიქმნა სკოლებში სპორტის მასწავლებლების.  ფიზიკის, ისტორიის და ქართულის მასწავლებლებს ჰქონდათ შეთავსებული, არც კი ატარებდნენ, ამან რა გამოიწვია - საქართველო არაგადამდები დაავადებებით სიკვდილიანობის სტატისტიკით ერთ-ერთი მოწინავე იყო ევროპის ქვეყნებში.ეს ჭარბწონიანობა, შედეგი, რომელიც ამ მავნე [წინა] ხელისუფლებამ მოიტანა, ის იყო, რაც მოიტანა მათმა პოლიტიკამ. განადგურებული სპორტული ინფრასტრუქტურა და სპორტის მასწავლებლების დეფიციტი", - განაცხადა ყაველაშვილმა.
"საზოგადოებას სჭირდება ძლიერი დამრტყმელი ძალა, ოპოზიციამ უნდა შეასრულოს საზოგადოების დაკვეთა"
1771321353
მისივე თქმით, ოპოზიციურმა კლანმა, რომელიც დარჩა და ეწინააღმდეგება რეჟიმს, უნდა გაიაზროს საზოგადოებრივი დაკვეთა. "ნაციონალური მოძრაობა" იყო პარტია, რომელიც ამბობდა, რომ ოპოზიციის გაერთიანება ნებისმიერ შემთხვევაში უნდა მომხდარიყო და თავადვე წასულიყო მაქსიმალურ დათმობებზე, ამის მთავარი გამჟღერებელი და შეიძლება პირველი მთქმელიც ამისა იყო მიხეილ სააკაშვილი, მაგრამ მე მგონია, რომ ოპოზიციურმა კლანმა, რომელიც დარჩა და ეწინააღმდეგება რეჟიმს, უნდა გავიაზროთ საზოგადოებრივი დაკვეთა და მაქსიმალურად შევასრულოთ ის. საზოგადოების დაკვეთა კი გახლავთ შემდეგი - ოპოზიციამ ნაკლები ვისაუბროთ ბარიერებზე და მეტი ვისაუბროთ მიზნებზე. თუ მიზანს ხედავ, მერე ბარიერი ნაკლები პრობლემაა. მე ასე ვხედავ, რომ ამ ქვეყნის მოყვარე საზოგადოებას სჭირდება ძლიერი დამრტყმელი ძალა", - განაცხადა ლევან სანიკიძემ.
"არ ცნობენ ამ ხელისუფლებას, როგორც ლეგიტიმურს, ამიტომ "ქართული ოცნება" ცდილობს, რაც არ აქვს, ძალით, დაშინებით და ავტორიტარიზმით მოიპოვოს"
1771320907
მისივე თქმით, რუსეთიც კი მხოლოდ "ქართულ ოცნებას" ცნობს და რა საქართველოს, როგორც სახელმწიფოს."ეს ნიშნავს იმას, რომ ტოტალიტარული დიქტატურის დამყარება სურთ, სადაც ადამიანს შეიძლება შეხედულებების გამო სჯიდნენ, მაგალითად, 1924 წელს, ან 1935 წელს ან 1948 წელს საქართველოში ვინმეს რომ ეთქვა, რომ ის არ ცნობს საბჭოთა კავშირს და საბჭოთა კავშირის მთავრობას, ასეთ ადამიანს დასჯიდნენ. რუსეთი და კიდევ ოთხი სახელმწიფო არ ცნობს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას, ისინი ცნობენ მხოლოდ "ქართულ ოცნებას", როგორც საქართველოს მთავრობას და გაყალბებული არჩევნების შედეგებს, მაგრამ ისინი არ ცნობენ საქართველოს, როგორც სახელმწიფოს. ის ადამიანები, რომლებიც ეჭვქვეშ აყენებენ არჩევნების შედეგებს და არ ცნობენ ამ ხელისუფლებას, როგორც ლეგიტიმურს, ეს პრობლემას წარმოადგენს "ქართული ოცნებისთვის" და ამიტომ, ის ცდილობს, რაც არ აქვს, ძალით, დაშინებით და ავტორიტარიზმით მოიპოვოს", - განაცხადა გია ჯაფარიძემ.
როგორც მან მედიასთან საუბრისას აღნიშნა, უშუალოდ ანძის განათება ამა თუ იმ ქვეყნის დროშის ფერებში, ხდება მაშინ, როდესაც თბილისის მერიას ოფიციალური წერილით მიმართავენ. "თბილისის სატელევიზიო ანძის განათება ხდება ასე - ამა თუ იმ ქვეყნის საელჩოდან მოგვართავენ ოფიციალური წერილით და მუნიციპალიტეტი ანათებს მათი ქვეყნის დროშის შესაბამის ფერებში. დამოუკიდებლად ჩვენ არაფერს ვაკეთებთ. არ ყოფილა მომართვა მათი მხრიდან, შესაბამისად, არ გაგვინათებია“, - განაცხადა კალაძემ.ჟურნალისტის კითხვაზე, ლიეტუვის დამოუკიდებლობის დღისადმი გამართულ ოფიციალურ მიღებაზე მმართველი ხელისუფლების წევრების არყოფნა ხომ არ უკავშირდება კრიტიკულ განცხადებებს, კახა კალაძის თქმით: "კრიტიკულ განცხადებებს კი არ ვაკეთებთ მათი მისამართით, ჩვენ ჩვენს ქვეყანას, ჩვენს კონსტიტუციას ვიცავთ და პასუხს ვცემთ მათ, ვინც არასამართლიანად ეპყრობა საქართველოს. ეს არის ჩვენი ვალდებულება, რომ დავიცვათ ჩვენი ქვეყანა"."რაც შეეხება ოფიციალურ მიღებას, მე არ ვიცი როდის იყო მათი დამოუკიდებლობის დღე. მე პირადად არანაირი მოსაწვევი არ მიმიღია და რომ მივეწვიე მათ, მივიდოდი. რა პრობლემა იქნებოდა?! არანაირი პოლიტიკური გადაწყვეტილება არ ყოფილა“, - განაცხადა თბილისის მერმა.