მისივე თქმით, თეა წულუკიანი ქართულ ჯარს შეურაცხყოფს.“ბოლო დღეებში, რასაც წულუკიანისგან ვისმენთ, არაფერი ახალი არ არის. ავტორიტარებისთვის, რომლებსაც ხშირად ლოგორეა და შეუკავებლობა ახასიათებთ, ჩვეულებრივი პრაქტიკაა, წინასწარ გაამჟღავნონ საკუთარი იდეები და გეგმები, რომლებიც შემდეგ უნდა განახორციელონ.უკვე ორი დღეა, ვაკვირდებით, როგორ შეურაცხყოფს "ქართული ოცნების“ სახელით წულუკიანი ქართულ ჯარს და როგორ ცდილობს სახელმწიფოს დაცვის იდეის დისკრედიტაციას.ეს კომისია მთლიანად იმაზეა მიმართული, რომ საქართველოში ჩაკვდეს დამოუკიდებლობისა და თავისუფლების ინსტინქტი. ამიტომაც, აქ არაფერი ახალი არ არის.ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რომ ამ კომისიის, ივანიშვილისა და კრემლის სამიზნე მხოლოდ ომი და მისი ისტორიის გადაწერა არ არის. მათ სურთ, ფესვებიანად ამოთხარონ ის სიმართლე, რომელიც ქართულმა საზოგადოებამ 2003 წლის 23 ნოემბერს, ვარდების რევოლუციის დროს დააყენა. სწორედ ამიტომ, ეს კომისია იწყება ვარდების რევოლუციიდან.რა არის მათი გეგმა? ჩვენ ვხედავთ, რომ ამ კომისიას კონკრეტული ამოცანა აქვს - მთლიანი ეპოქის კანონგარეშე გამოცხადება და მისი სრული დემონიზაცია. ამის შემდეგ ისინი საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართავენ, გააუქმებენ იმ პოლიტიკურ პარტიებს, ვისაც მოისურვებენ და თავადვე დაარქმევენ მათ სასურველ სახელებს.შემდეგი ეტაპი რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების გაოფიციალურებაა. ამის მცდელობა უკვე გვინახავს- გავრილოვის შემთხვევა ამის ნათელი მაგალითია. მაშინ ეს იყო ურთიერთობების გაოფიციალურების არაოფიციალური მცდელობა, რომელიც საზოგადოების მასშტაბური პროტესტით და რისხვით დასრულდა.ამასთან ერთად, მიმდინარეობს ევროპაზე ორიენტირებული პოლიტიკური პარტიების გაბათილება. ეს შემთხვევითი არ არის, საბოლოო მიზანი ისაა, რომ საქართველოს პოლიტიკურ სისტემაში, როგორც ხელისუფლებაში, ისე ოპოზიციაშიც, მხოლოდ პრორუსული ძალები დარჩნენ", - განაცხადა უგულავამ.
1743188274
"დღეს ტალინში შესანიშნავი შეხვედრა მქონდა სალომე ზურაბიშვილთან. აღვნიშნე, რომ მზარდი შეშფოთებით ვაკვირდებით, როგორ ასუსტებს „ქართული ოცნება“ დემოკრატიას და არღვევს ადამიანის უფლებებს საქართველოში.ესტონეთი აქტიურად უჭერს მხარს საქართველოს დემოკრატიულ ძალებს და მომავალშიც დაგიდგებათ გვერდით", - წერს ცაჰკნა.
1743186455
კიკილაშვილი საკონსტიტუციო სასამართლოში 2020 წელს, უზენაესი სასამართლოს კვოტით დაინიშნა და მას უფლებამოსილების ვადის ამოწურვამდე კიდევ 5 წელი ჰქონდა დარჩენილი. [საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეები 10 წლიანი ვადით ინიშნებიან].პარალელურად, დღეს ბოლო სამუშაო დღე ჰქონდა საკონსტიტუციოს თავმჯდომარეს, მერაბ ტურავას.ცნობისთვის, მოსამართლე კიკილაშვილის შვილი, გოგა კიკილაშვილი იუსტიციის საბჭოს წევრია. მისი საბჭოში არჩევა დროში დაემთხვა საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის იმპიჩმენტის საქმეზე. ხვიჩა კიკილაშვილი ერთ-ერთი იყო იმ 6 მოსამართლეს შორის, რომლებმაც 2023 წელს სალომე ზურაბიშვილი კონსტიტუციის დამრღვევად ცნეს.
1743177021
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, MEGOBARI აქტი უფრო ფართოდ შეუწყობს ხელს საქართველოსა და აღმოსავლეთ ევროპაში სტაბილურობას."სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის 11 თვის განმავლობაში, ჩვენ სიამოვნებით განვიხილავდით რამდენიმე კანონპროექტს, რომლებიც, ჩვენი აზრით, დაეხმარება ამერიკელი ხალხის დაცვას და ამერიკის ინტერესების წინსვლას.BUST FENTANYL აქტი გამოიყენებს შეერთებული შტატების ეკონომიკურ ძალას ჩინეთის ფინანსური აქტორების წინააღმდეგ, რომლებიც ხელს უწყობენ ნარკოტიკების ექსპორტს და ზიანს აყენებენ ჩვენს საზოგადოებას.MEGOBARI აქტი ხელს შეუწყობს სტაბილურობას საქართველოსა და აღმოსავლეთ ევროპაში უფრო ფართოდ და ორი რეზოლუცია, რომელიც ჩვენ მივიღეთ, კიდევ ერთხელ დაადასტურებს შეერთებული შტატების ერთგულებას ტაივანის მიმართ და უკან დახევს ჩინეთის მიერ ჰონკონგის ავტონომიის განადგურებას.როგორც სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე და რანგის წევრი, ჩვენ მზად ვართ ვიმუშაოთ ერთად ამ კანონპროექტებისა და სხვა ეფექტური კანონმდებლობის წინსვლისთვის მთელი ჩვენი ვადის განმავლობაში", - აღნიშნულია განცხადებაში.
1743176683
მისივე თქმით, "მეგობარი აქტი" არის საკანონმდებლო ნორმა, რომელიც სავალდებულო იქნება."აქტი არ არის ერთგვარი განცხადება, ან რეზოლუცია. ეს არის საკანონმდებლო ნორმა, ანუ, ამერიკის შეერთებული შტატების კანონი, რომელიც სავალდებულო იქნება ნებისმიერი აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლისთვის განსახორციელებლად და აღსასრულებლად.ტრამპის იმედი თუ ოდესმე ჰქონდა "ქართულ ოცნებას", ძალიან ფუჭი იყო ყოველთვის ეს იმედები. "ქართულ ოცნებას" ჰქონდა იმედები, რომ პუტინისნაირი და ბიძინა ივანიშვილის ტიპის მმართველობა მოვიდოდა ვაშინგტონში და ძალიან ცდებოდნენ", - განაცხადა პეტრე ცისკარიშვილმა.
1743172407
მისივე თქმით, ხელისუფლების მხრიდან არის მცდელობა, რომ ეს საკითხი დაიძრას."აშშ-ში საქართველოს ელჩის კანდიდატურა არსებობს და როგორც ჩანს, არკვევენ სანქციებში მოყოლილია თუ არა. ეს არის პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ნიკოლოზ სამხარაძე. მათი მხრიდან არის მცდელობა, რომ ეს საკითხი დაიძრას, მოსინჯვის მცდელობაში არიან და ნიადაგს სინჯავენ, რა რეაქცია იქნება და რა შედეგი მოჰყვება.საქართველომ უმძიმესი გამოცდილება შეიძინა საქართველომ აშშ-იდან ელჩის გაჭედვაზე და პრობლემაზე. ახლა არის უკიდურესად მძიმე ფაზა ქართულ-ამერიკულ ურთიერთობებში იმიტომ, რომ არავითარი ურთიერთობა ოფიციალური არ არსებობს. არ არსებობს უკანა კარი, დახურულ კარს მიღმა საუბარი. საერთოდ, არანაირი ურთიერთობა არ არსებობს, ასეთი რამ არ ყოფილა ქართულ-ამერიკულ ურთიერთობაში იმის მიუხედავად, როგორი მაღალი ხარისხის კრიტიკაც არ უნდა ყოფილიყო საქართველოს ხელისუფლების", - განაცხადა თინა ხიდაშელმა.
1743168396
მისივე თქმით, წულუკიანის ღალატის კომისიამ თავისი მიზნები ნათლად გამოხატა."ქართულ ოცნებას“ რომ შეეძლოს საქართველოსაც გააუქმებდა. გუშინ ამ საკითხის შემოტანა მცდელობა იყო იმისა, რომ აშშ-ში "მეგობარი აქტის“ მიღება გადაეფარათ, რომელმაც საერთაშორისო დონეზე „ქართული ოცნება“ გააუქმა. ჯერი ახლა ჩვენზეა, რომ საქართველოში გავაუქმოთ მოღალატე და ბოროტი რეჟიმი. წულუკიანის ღალატის კომისიამ თავისი მიზნები ნათლად გამოხატა, რომ ხალხი, რომლებიც საქართველოს თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობას უჭერს მხარს, დასაჯოს", - განაცხადა პაატა მანჯგალაძემ.
მისივე თქმით, დღეს დღის წესრიგი უნდა იყოს "მეგობარი აქტი" და არა "ოცნების" შექმნილი დღის წესრიგი."რა კითხვებს სვამენ საერთოდ, ბოდავენ. აზრზე არ არიან. დილეტანტის დონეზე სისულელეებს ეკითხებიან, პასუხსაც ვერ გებულობენ. უბრალოდ თვალებს აბრიალებენ და არიან. ცარიელი ადგილები სხედან იქ წულუკიანის ჩათვლით. მან ისწავლა მაგარბიჭობა. მე ძალიან მიკვირს, რომ საკადრისი პასუხი არ გასცა წულუკიანს ყურაშვილმა. მე ვფიქრობდი, რომ გენერალი იქ უნდა მისულიყო, თავისი სათქმელი და დამოკიდებულება უნდა ეთქვა ამ კომისიაზე და გამოსულიყო. რომ დასხდნენ და კითხვა-პასუხი გამართეს, ამას არ მოველოდი ყურაშვილისგან, ამ მარაზმისადმი ასეთ ლოიალობას.მე მინდა ყველა ჟურნალისტს ვთხოვო, რომ დღეს დღის წესრიგი უნდა იყოს "მეგობარი აქტი". ჩვენ ვსხედვართ და ვლაპარაკობთ მარაზმზე. საქმე იმაშია, რომ მდინარაძის ბრიფინგის მიზანი იყო ის, რომ დღეს ჩვენ ამაზე გვესაუბრა, ფაქტობრივად, ისევ იმათ დღის წესრიგს მივყვებით. ამით ვაგებთ, რომ შემოგვიგდებენ თემას და მერე ვიწყებთ იმაზე საუბარს მაშინ, როდესაც დღეს უნდა გვესაუბრა სულ სხვა თემებზე, თუ რა შავ დღეშია "ქართული ოცნება", - განაცხადა გია ხუხაშვილმა.
1743161313
მისივე თქმით, მათ მისცეს რუსებს შესაძლებლობა, რომ ქართველი გმირები სხვადასხვა ქვეყანაში გაენადგურებინათ."ეს მოღალატეები რომ ამბობენ თითქოს პატივს სცემენ ქართულ ჯარს, მათ არ გადასცეს 2008 წლის ომში მონაწილე მეომრების სია რუსებს? და მისცეს შესაძლებლობა სხვადასხვა ქვეყანაში გაენადგურებინათ ჩვენი გმირები”, - წერს მიხეილ სააკაშვილი.
1743160916
მან კონკრეტული პირების სახელები და გვარები გააჟღერა, რომლებიც მისი თქმით, ივანიშვილის გარემოცვაა და რომლებსაც სანქციები ემუქრებათ."სახეზე გვაქვს უპრეცედენტო შემთხვევა საერთაშორისო ურთიერთობათა სასანქციო დასჯით სისტემაში. "ლეიბორისტული პარტიის" 12-წლიანი ბრძოლა ივანიშვილის ოლიგარქიული რეჟიმის დასასანქცირებლად, რაც დააგვირგვინა ჩვენი ხალხის გმირულმა საპროტესტო მოძრაობამ, გუშინ გამოიწვია ის, რომ ამერიკის სენატის საგარეო კომიტეტმა დაამტკიცა ე.წ. "მეგობარი აქტი", რაც ნიშნავს, რომ ივანიშვილის ოლიგარქიული საოკუპაციო, კრემლისტური რეჟიმი საკანონმდებლო დონეზე იქნა სანქციების რანგში შეგდებული. პირდაპირ გეტყვით, ამერიკის კონგრესს თვით ჰიტლერის მიმართ არ მიუღია სპეციალური კანონი ნაცისტი დამნაშავეების და მსოფლიოში სხვა ღვთის პირიდან გადავარდნილი დიქტატორების წინააღმდეგ. მსგავსი კანონი ამერიკის სამართლებრივ პრაქტიკას არც კონგრესში, არც სენატში არ ახსოვს. დღეს უკვე რეჟიმის ძირგამომპალი სისტემის მოცილება არის ამერიკის საგარეო ოფიციალური პოლიტიკა. უდიდესი მადლობა მინდა ვუთხრა რესპუბლიკელებს და დემოკრატებს და აღვნიშნო, რომ საქართველოს სახელმწიფოებრიობის გადარჩენაში არცერთი სხვა სახელმწიფო არ დაგვდგომია ისე, როგორც ეს გააკეთა აშშ-მა. აშშ-ში წარვადგინეთ დასასანქცირებლად მთელი ეს ხროვა, რომელზეც სისტემაა აგებული - აქ შედის ივანიშვილის კორუმპირებული ოჯახის ყველა წევრი. აქ შედის მოსკოვში სარეზერვოდ გამზადებილი ბანდიტების ჯგუფი - ხიდაშელები, ლომთაძეები, ასლან აბაშიძეები, გაიაშვილები, ხარებავები, ჩხაიძეები, კაკაბაძეები, რომან ფიფია, ცეცხლაძეები და ადგილობრივი ბანდა - ჩხარტიშვილები, კალაძეები, რუხაძე, ფხაკაძე, გილაური, მეორე გილაური, პაპაშვილი ძმები, ძმები შარანგიები, ყარამანაშვილები, ოდიშარია, გოჩა ენუქიძე, ვიქტორ ჯაფარიძე, ნოშრევან ნამორაძე, თუმცა ეს სია გაიზრდება და დაემატება მამა-შვილი ინჯიები და სხვა ღვთის პირიდან გადავარდნილები. სანქცირების პროცესი გაგრძელდება და არ დამთავრდება ეს ივანიშვილით. იცოდნენ ამ ვირთხებმა, რომ ქართველი ხალხის რისხვას ვერ გადაურჩებიან და ჩვენი მეგობრების სანქციები არ ასცდებათ", - განაცხადა შალვა ნათელაშვილმა.