"ანწუხელიძის სულის არ გეშინიათ, არ გერიდებათ, არ გრცხვენიათ?!"
1743190286
"როგორ უყურებთ ჩუმად, დაჩმორებულები, გაჩუმებულები - ჯალათი წულუკიანის მიერ წარმოებულ რუსულ სასამართლოს?!როგორ მიწა არ გისკდებათ, როდესაც პირდაპირ ეთერში სულში აფურთხებთ გმირებს, ჯარისკაცებს საქართველოს სახელმწიფოს?!ეს საცირკო წარმოდგენა, რასაც აყურებინებს მტერს, რუსეთს ნორმალურია?!წულუკიანის "პრავის კაჩაობა" ადეკვატურია?! მაჭარაშვილი და სოზარი უნდა ეჭიმებოდეს და დაკითხვას უწყობდეს ჯარს?!ანწუხელიძის სულის არ გეშინიათ, არ გერიდებათ, არ გრცხვენიათ?! მიწა არ გისკდებათ პუტინის სცენარით მიმდინარე მოვლენებს რომ უყურებთ?!ასე როგორ დაგაბრმავათ სიძულვილმა, ფულმა?! როგორ გაყიდეთ ღირსება, რანაირად ახერხებთ ამ ყველაფერზე დუმილს და მეტიც, მხარდაჭერას?!ერთი შანსი გვაქვს - პირდაპირი მნიშვნელობით, ესენი უნდა დავამარცხოთ მარბიელ რაზმებთან და ქართულ-რუსულ ომონთან ერთად, თან ამის გაკეთება მოგვიწევს ძალით.ძალა ხალხშია, ძალა ერთობაშია", - წერს ხაბეიშვილი.
"ვუცხადებ პროტესტს რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ მოწყობილ, არალეგიტიმური თვითმარქვია რუსული ხელისუფლების უნიჭო და მოღალატურ "ტოქშოუს"
1743156043
“მე არჩილ ცქვიტიშვილი, როგორც ქართული პოლიციის ოფიცერი, თადარიგის მაიორი, რომლის ოჯახის წევრები დაზარალდნენ ან დაიღუპნენ რუსული საღორის მიერ აფხაზეთში მოწყობილ ქართველთა გენოციდის დროს.. ვუცხადებ პროტესტს რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ მოწყობილ, არალეგიტიმური თვითმარქვია რუსული ხელისუფლების უნიჭო და მოღალატურ ტოქშოუს.. საქვეყნოდ აჟიტირებულ ქოცთღალატის სპექტაკლს... ასევე ვაცხადებ, რომ მე არ მოვიხდი საქართველოს მტრების წინაშე ბოდიშს და არ დავუჩოქებ!!!არ დავარღვევ ჩემს მიერ სამი ათეული წლის წინ დადებულ პოლიციელის ფიცს!!დიდება უფალს  გაუმარჯოს საქართველოს  მარადიული ხსოვნა გმირებს", - წერს არჩილ ცქვიტიშვილი სოციალურ ქსელში.
"სანამ ერთი იმათგანიც კი იქნება ცოცხალი, ვინც გიორგი აწამა, ჩემთვის ომი არ დასრულდება"
1742726302
22 მარტს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ უკრაინაში მოკლეს ოსი "ბოევიკი", რომელიც, არსებული ინფორმაციით, გიორგი ანწუხელიძის წამებაში მონაწილეობდა.
"უკრაინელებმა გაანადგურეს ყაზბეგ ტიმოვი (ოსი სეპარატისტი) - გიორგი ანწუხელიძის უშუალო ჯალათი/მკვლელი.ჩვენს მაგივრად აიღეს სისხლი ჩვენმა ძმებმა!დიდება გმირებს!დიდება უკრაინას!დიდება უკრაინაში მებრძოლ ქართველ და სხვა ეროვნების მეომრებს!" - წერს ქაცარავა.
"დღეს სრულიად შემთხვევით ვიგებთ, რომ ოკმელა გადაიყვანეს სხვა საპატიმროში"
1742230893
მისი განცხადებით, გიორგი ოკმელაშვილს განაჩენში უწერია ნახევრად ღია ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში ყოფნა, ქსნის საპატიმრო კი დახურული ტიპის დაწესებულებაა."დღეს სრულიად შემთხვევით ვიგებთ რომ ოკმელა გადაიყვანეს სხვა საპატიმროში. არ შედგა ჩანიშნული ჩანიშნული ვიდეოქოლი, იმ მიზეზით რომ გლდანში აღარ არისო.კარგა ხანი დამჭირდა, იმის გასაგებად, სად იმყოფებოდა. ქსანში დავრეკე და ვიკითხე თქვენთან არისთქო და კი პარასკევს გადმოიყვანესო. არ უნდა ვიცოდეთ ოჯახის წევრებმა ან ადვოკატმა, ან დარეკვის უფლება არ აქვს რომ შეგვატყობინოსთქო?! - წერილი მოგივათ განყოფილებიდანო, ეხლა შაბათი-კვირა დაემთხვა და დაგვიანდება მოწოდებაო.ოკმელას განაჩენში უწერია ნახევრად ღია ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში ყოფნა. ქსანში დახურული ტიპის დაწესებულება არის.დილით ადვოკატი გლდანის ციხეში იყო პატიმრებთან და მანაც მაშინ გაარკვია, როცა მოითხოვა ოკმელასთან შეხვედრა, უი ეგ გადაიყვანეს უკვე ქსანშიო.თქვენი სიცოცხლით სავსე ქალაქი ვქუნემ მე!ცეცხლი ოლიგარქიას და თქვენ მონებს!ბრძოლას მე ვერ გადამაჩვევთ", - წერს თამთა ჩხეიძე. გიორგი ოკმელაშვილს 5-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. სარეკლამო კომპანია "ლიმონის" დამფუძნებელი, რეჟისორ გიორგი ოკმელაშვილი გასული წლის 15 მაისს, რუსული კანონის წინააღმდეგ მიმდინარე საპროტესტო აქციებისას დააკავეს. ოკმელაშვილს პოლიციელზე თავდასხმას ედავებოდნენ.
"ე.წ. "ბაბლს" ფაქტობრივად ყურადღება არ მიუქცევია მკაცრი დიპლომატიური ტექსტისთვის, სადაც მარტივად შეიძლებოდა ელჩის ძირითადი "მესიჯის" ამოკითხვა"
1742063646
"ძალიან გადაჭარბებული და ზედმეტად ემოციური ვნებათაღელვა მოჰყვა ამერიკის ელჩ დანიგანის და ბოჭორიშვილის შეხვედრას.ვნებათაღელვა ისე აგორდა, რომ ე.წ. "ბაბლს" ფაქტობრივად ყურადღება არ მიუქცევია მკაცრი დიპლომატიური ტექსტისთვის, სადაც მარტივად შეიძლებოდა ელჩის ძირითადი "მესიჯის" ამოკითხვა.ელჩი, აშშ-ში ახალ ადმინისტრაციასთან შეხვედრის შემდეგ, საქართველოში ჩამოვიდა ქვეყანასთან მიმართებაში სამოქმედო გეგმით/პრიორიტეტებით.შესაბამისად, უნდა შემდგარიყო კომუნიკაცია, რომ მომხდარიყო ამ ინფორმაციის მიმოცვლა, გადაცემა რეჟიმისათვის.რა იყო ეს ინფორმაცია, რომლის გადაცემაც მოხდა, მოგვიანებით გავიგებთ, თუმცა ფაქტია, საელჩოს მოკლე და კონკრეტულ ტექსტში წერია:"ელჩმა გააცნო ის ნაბიჯები, რომელიც საქართველოს შეუძლია გადადგას, რათა აჩვენოს ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ურთიერთობის გაუმჯობესებისადმი სერიოზული დამოკიდებულება".ეს ტექსტი ნიშნავს იმას რომ აშშ-ს ახალი ადმინისტრაცია ვერ ხედავს ამ ეტაპზე "სერიოზულ დამოკიდებულებას" და ურთიერთობები "გასაუმჯობესებელია".გაუმჯობესება შესაძლოა მოხდეს მხოლოდ არსებული პოლიტიკური კრიზისის გზაზე კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმით - ანუ დიდი ალბათობით, ახალი ადმინისტრაცია ითხოვს იმის მსგავს ნაბიჯებს, როგორსაც ვითხოვთ ჩვენ.უბრალოდ, ეს მოთხოვნა დგება დიპლომატიური ენითა და დიპლომატიური ფორმით და არაფერი აქვს საერთო "აღიარებასა" და "რეჟიმის ლეგიტიმაციასთან".ამისთვის არიან ქვეყანაში ელჩები - აქვთ თავისი ამოცანები და მათი ქვეყნების ინტერესების გამოხატვის კონკრეტული დიპლომატიური ფორმები..", - წერს ნიკა მელია.
"სატელეფონო საუბარი გვქონდა, თითქოს სახლიდან გამოვედი და კარი არ დამიკეტავს, 15-20 წუთში სახლში შემოვიდნენ"
1741517924
ბიზნესმენი მათ მანქანით აედევნა და ჰკითხა, თუ რას აკეთებდნენ მის სახლში, თუმცა მათ სახე დაიფარეს და ტერიტორია დატოვეს."მოკლედ, ბოლო 24 საათის ამბები იცით, მაგრამ რაც ახლა ხდება ყოველგვარ ზღვარს გასცდა, მათი ქმედებებიდან გამომდინარე ვხვდები, რომ ეს ყველაფერი მხოლოდ თვალთვალს არ ემსახურება ისინი რაღაცას გეგმავენ და ეძებენ. ახლახან, ვიცით რა რომ გვისმენენ, მოვატყუეთ და გვქონდა სატელეფონო საუბარი ერთმანეთში, რომ თითქოს სახლიდან გამოვედი კარი არ დამიკეტავს, რადგან ვერ ვიპოვე გასაღები და იმავე საუბარში აღვნიშნე, რომ სახლის უკანა მხარეს კამერები გათიშულია და ამაზე ძალზე ვნერვიულობდი, ეს გოიმები ამას წამოეგნენ და დაახლოებით 15-20 წუთში სახლში შემოვიდნენ, რა დროსაც ჩვენ თავზე დავადექით. ისინი ყაჩაღებივით გაიქცნენ, ავედევნეთ და დანარჩენი თავად ნახეთ ამ ვიდეოში.ეს ადამიანები ჩემთვის არიან რიგითი დამნაშავეები, რადგან უკანონოდ კვეთენ ჩემი სახლის ტერიტორიას და მე არ ვიცი ისინი ვინ არიან", - წერს გიორგი ჩიკვაიძე.
"საბოლოოდ გადავწყვიტე, რომ დავტოვო ქვეყანა, ბოდიში, რომ ამ ბრძოლაში დაგტოვეთ"
1741440126
"ცოტა გრძლად თუ ცოტა მოკლედ ჯერ არ ვიცი როგორ გამომივა ამ ყველაფრის მოყოლა, მაგრამ დავიწყებ დავტოვე ქვეყანა ჩემი და ჩემი მეუღლის უსაფრთხოების გამო. სამოქალაქო აქტივისტი ვარ 2017 წლიდან რაც ბავშვთა სამყარო დაიწვა და ჩემი ცხოვრება რადიკალურად შეიცვალა და მეორედ როცა 2023 წლის 7 მარტს რუსული კანონის წინააღმდეგ დავდექი რუსთაველის გამზირზე 17 წლის ასაკში გავაანალიზე, რომ რუსეთისკენ იმაზე ჩქარა მივექანებით ვიდრე ამას წარმოვიდგენდი იმ დღის მერე არ გავჩერებულვარ, არ დამისვენია ყოველ დღე ჩემს მაქსიმუმს ვდებდი ცვლილებებისთვის სიცივეში სიცხეში რუსთაველის გამზირზე ვიდექი ღამე ქუჩაში ვხატავდი საპროტესტო წარწერებს სოციალურ ქსელებში ვეძებდი და ვავრცელებდი ინფორმაციებს, ვიბრძოდი რეჟიმის ყველა უსამართლო გადაწყვეტილების თუ ქმედების წინააღმდეგ, გავიცანი ძალიან ბევრი კარგი ადამიანი და მათთან ერთად ყოველდღიურად ვცდილობდი ცვლილებების დაწყებას ამ ქვეყანაში.შემდეგ გავიცანი ჩემი აწ უკვე მეუღლე ელენე ხუბულავა და მასთან ერთად გავაგრძელე ეს ბრძოლა მოგვიანებით მისი სახლიდან გამიტაცეს დამატყვევეს ფიზიკურად თუ ფსიქოლოგიურად გამისწორდნენ. მომისაჯეს პატიმრობა, გამოვედი და გამოვიყოლე არაერთი ფსიქოლოგიური პრობლემა და ტრავმა თუმცა არ გავჩერებულვარ. დღე რესტორანში ვმუშაობდი, ღამე კი რუსთაველზე ვიდექი. ამ ყველაფრის მერე დაიწყო ჩემს ცხოვრებაში ჯოჯოხეთი. ჯერ უიმედობამ შემიპყრო, მერე ხელისუფლებამ დაიწყო ჩემი და ჩემი ოჯახის თვალთვალი.ჯერ ელენეს დაყვებოდნენ ყველგან, სადაც კი წავიდოდა, მერე დედამისის თვალთვალიც დაიწყეს და საბოლოოდ დედაჩემის ფოტო გამიმიგზავნეს თუ როგორ მიდის სამსახურში. შემდეგ მე დამხვდა ორი ჩაბურული შკოდა და იარაღის დამიზნებით გამაცილეს უბნიდან. კიდევ ბევრი რამ, თუმცა მოკლედ რომ ვთქვა დიდი ზეწოლა და სტრესი გამომატარეს.პატიმრობის მერე საბოლოოდ გადავწყვიტე, რომ დავტოვო ქვეყანა და ჩემს მეუღლესთან ერთად აქ მაინც შევძლო მშვიდ და სამართლიან გარემოში ცხოვრება სადაც არ მექნება იმის შიში, რომ სადმე მომკლავენ ან დამიჭერენ.იმედი მაქვს, მალე დასრულდება ეს ჯოჯოხეთი, თუმცა ამჯერად ამ ბრძოლაში მე ვეღარ ვიქნები ჩემი მეგობრების, ახლობლების გვერდით და ვერ დავტკბები სცენით, სადაც ყველა ერთმანეთს ეხუტება და ამდენი წიწაკის და გაზის ცრემლების მერე სიხარულის ცრემლებს ვერ ვნახავ. ვერ ვნახავ დედაჩემს, რომელიც მეტყვის აწი მაინც ხო დაეტევი სახლში და მეისვენებ.ბოდიში, რომ ამ ბრძოლაში დაგტოვეთ. იმედია გამიგებთ", - წერს სანდრო ქინქლაძე.
"ქოცი უკვე ეპიდემიაა და მათთან ერთ შენობაში ან ოთახში მოხვედრაც კი სახიფათოა ჯანმრთელობისა და ფსიქიკისთვის"
1740132297
მისივე თქმით, არც გადახდას აპირებს და არც სასამართლო პროცესზე მისვლას."მორიგი 5000-ლარიანი "პივის ჩეკი" მომივიდა. ამჯერადაც  რუსთაველის გადაკეტვაა, ოღონდ უკვე 21 იანვარი.არც გადახდას ვაპირებ და არც სასამართლო პროცესზე მისვლას. არც მე და არც ადვოკატი. თავში ქვა უხლიათ!ქოცი უკვე ეპიდემიაა და მათთან ერთ შენობაში ან ოთახში მოხვედრაც კი სახიფათოა ჯანმრთელობისა და ფსიქიკისთვის. ცეცხლი ჭამოს ოლიგარქიამ", - წერს გიგი  უგულავა.
"ჩემი უჭკვიანესი, უკარგესი და გამოუშვეს იუსტიციის სახლიდან, საკუთარი სწორი პოზიციის და პროტესტის გამო"
1739285573
"ჩემი უჭკვიანესი, უკარგესი და გამოუშვეს იუსტიციის სახლიდან, საკუთარი სწორი პოზიციის და პროტესტის გამო. მე ქეთისთან ერთად ვაპირებ ამ ქვეყანაში ცხოვრებას, დაბერებას და მერე სიამაყეს იმით, რომ ისტორიის სწორ მხარეს ვიდექით.რაც შეეხება იუსტიციის მინისტრს, ანრი ოხანაშვილს, ვანახებ, რა ფასი ჯდება ახალგაზრდა ადამიანების დაჩაგვრა სწორი პოზიციების გამო. შე ქოცო, არც იცი ამ ერთი ავადმყოფი კაცისთვის დამონებას რა სიცილ-კისკისით ამოგადენთ  თავისუფალი თაობა.ქოცობა შენი დამღა იქნება სულ, ქოცობა რასთან ასოცირდება ახალგაზრდებისთვის, გაიკითხე, მიხვდები, რა ეგონები იმ ადამიანებს, ვისაც ბიძინაზე სამჯერ დიდხანს მოგვიწევს ცხოვრება და გადაშენების პირას მყოფი ქოცებით გართობა", - წერს კობერიძე Facebook-ზე.