ვორქშოფის მიზანი იყო, საქართველოს ბანკის პარტნიორი ბიზნესების წარმომადგენლები საერთაშორისო გამოცდილებას გასცნობოდნენ და მიეღოთ პრაქტიკული ცოდნა, რაც მათ თანამედროვე ბიზნესგარემოში გამოწვევების ეფექტურად მართვაში დაეხმარებათ.ღონისძიება ექსკლუზიურად საქართველოს ბანკის პარტნიორი ბიზნესებისთვის ჩატარდა და მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მაკკინზის წარმომადგენელთან ერთად - გლობალური სტრატეგიული ხედვის გააზრებაზე, ხოლო კოკრეას მიერ ორგანიზებულ სესიაზე - პერსონალურ და ორგანიზაციულ ტრანსფორმაციაზე ემუშავათ.“საქართველოს ბანკი მრავალი წელია ბიზნესების საიმედო პარტნიორია, რომელიც მათ არამხოლოდ ფინანსურად უჭერს მხარს, არამედ სტრატეგიულ განვითარებაში ეხმარება. ჩვენი მიზანია, პარტნიორ ბიზნესებს მივცეთ საერთაშორისო გამოცდილება და ცოდნა, რომელსაც შემდგომ საკუთარ კომპანიებში გამოიყენებენ. წლებია ვთანამშრომლობთ საერთაშორისო კომპანიებთან - მაკკინზისთან და კოკრეასთან, რის შედეგადაც მივიღეთ უნიკალური გამოცდილება, პრაქტიკული ცოდნა და გლობალური ხედვა. გვსურდა, ეს გამოცდილება ჩვენი პარტნიორებისთვისაც გაგვეზიარებინა.ეს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ორი მსგავსი საერთაშორისო კომპანია ერთ სივრცეში ატარებს ვორქშოფს, სპეციალურად ჩვენი პარტნიორებისთვის. ის აერთიანებს საერთაშორისო გამოცდილებასა და პრაქტიკულ ინსტრუმენტებს, რაც ბიზნესებს შესაძლებლობას აძლევს სწრაფად და ეფექტურად მოერგონ თანამედროვე გამოწვევებს. ჩვენ აქ არ ვჩერდებით და ვაგრძელებთ ბიზნესების მხარდაჭერისკენ მიმართული ინიციატივების განხორციელებას“, - განაცხადა საქართველოს ბანკის გენერალური დირექტორის მოადგილემ ზურაბ ქოქოსაძემ.
"ირანელი ხალხი ძალადობრივი თეოკრატიის ჩექმის ქვეშ იმყოფება იმდენივე ხანია, რაც მე ვარსებობ – ცხოვრობენ რეჟიმის პირობებში, რომელიც უარს ამბობს განსხვავებული აზრის, პლურალიზმის ან თავისუფლების შემწყნარებლობაზე.47 წელი ძალიან ბევრია ჩუმად ყვირილისთვის. ირანელების არცერთმა ახალმა თაობამ არ უნდა მიიღოს მემკვიდრეობად შიში დაბადებიდანვე. ირანი თავისუფალი უნდა იყოს“, – წერს მეცოლა.
1771703508
"აშშ-ის უზენაესი სასამართლოს მიერ მრავალთვიანი ფიქრის შედეგად ტარიფებთან დაკავშირებით გუშინ გამოქვეყნებული აბსურდული, ცუდად შედგენილი და სრულიად ანტიამერიკული გადაწყვეტილების საფუძვლიანი, დეტალური და ამომწურავი განხილვის შემდეგ, ეს განცხადება ჩაითვალოს იმის დასტურად, რომ მე, როგორც ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, დაუყოვნებლივ ვზრდი გლობალურ 10%-იან ტარიფებს იმ ქვეყნებისთვის, რომელთა უმეტესობა ათწლეულების განმავლობაში დაუსჯელად "ძარცვავდა" შეერთებულ შტატებს (ვიდრე არ გამოვჩნდი მე) სრულად დასაშვებ და იურიდიულად გამყარებულ 15%-მდე“, – წერს ტრამპი.აშშ-ის უზენაესმა სასამართლომ დონალდ ტრამპის მიერ 2025 წლის 3 აპრილს დაწესებული საგანგებო ტარიფები უკანონოდ ცნო. სასამართლომ დაადგინა, რომ დონალდ ტრამპმა დაარღვია ფედერალური კანონი, როდესაც ცალმხრივად დააწესა ფართომასშტაბიანი ტარიფები მთელ მსოფლიოში.უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების საპასუხოდ 20 თებერვალს დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ყველა ქვეყნისთვის 10%-იანი დროებითი გლობალური ტარიფები დააწესა, რომელიც ძალაში დაუყოვნებლივ შედის და აღნიშნა, რომ ახალი ტარიფები არანაირად არ არღვევს კანონს.
1771703449
კუროდღეს ინტუიცია განსაკუთრებით გამძაფრებულია. კარგი დროა ფინანსური ან ოჯახური საკითხების მოსაგვარებლად. საღამოს დასვენება და სიმშვიდე გჭირდება.ტყუპებიკომუნიკაცია შენი მთავარი იარაღია. შეხვედრები, მოლაპარაკებები და ახალი კონტაქტები წარმატებით ჩაივლის. იდეების დაფიქსირება არ დაგავიწყდეს.კირჩხიბიემოციური ფონი შეიძლება ცვალებადი იყოს. შეეცადე, არ იჩქარო დასკვნებში. ოჯახური თემები პრიორიტეტული გახდება.ლომიკრეატიული ენერგია მაღალია. კარგი დღეა ახალი პროექტის დასაწყებად ან საკუთარი თავის წარმოსაჩენად. ყურადღება მიაქციე ფინანსურ საკითხებს.ქალწულიდეტალებზე კონცენტრაცია დღეს განსაკუთრებით გამოგადგება. სამუშაო პროცესში წესრიგი და ორგანიზებულობა წარმატებას მოგიტანს.სასწორიურთიერთობებში ბალანსის შენარჩუნება მნიშვნელოვანია. კომპრომისი ბევრ პრობლემას აგარიდებს. პირად ცხოვრებაში სასიამოვნო სიახლეა მოსალოდნელი.მორიელიინტუიცია და ანალიტიკური აზროვნება გაძლიერებულია. კარგი დროა სერიოზული გადაწყვეტილებების მისაღებად, თუმცა არ აჩქარდე.მშვილდოსანიდღე აქტიურია და სიახლეებით დატვირთული. მოულოდნელ შეთავაზებაზე დაფიქრდი – შეიძლება საინტერესო პერსპექტივა აღმოჩნდეს.თხის რქაკარიერულ საკითხებში კონცენტრაცია დაგჭირდება. დაგეგმვა და სტრატეგიული ხედვა შედეგს მოგიტანს.მერწყულიახალი იდეები და ინსპირაცია არ დაგაკლდება. კარგი დროა შემოქმედებითი საქმიანობისთვის და სწავლისთვის.თევზებიემოციური მგრძნობელობა მომატებულია. საკუთარ თავთან დროის გატარება და შინაგანი ბალანსის შენარჩუნება დაგეხმარება.