ომის სიმძიმის მიუხედავად, 2025 წელმა უკრაინას მნიშვნელოვანი სტრატეგიული გამარჯვება მოუტანა: წლის ბოლოსთვის რუსეთმა იმაზე მეტი ჯარისკაცის დაკარგვა დაიწყო, ვიდრე მისი გაწვევა შეეძლო, - ამის შესახებ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ალექსანდრ სირსკიმ Le Monde-თან ინტერვიუში განაცხადა.
მისი თქმით, 2025 წელი ომის პირველი წელი იყო, როდესაც "რუსეთის არმიის დანაკარგებმა მისი გაწვევის მაჩვენებელს გადააჭარბა".
"მიუხედავად იმისა, რომ მათ 2025 წელს 406 000 ჯარისკაცის მობილიზება და გაწვევა მოახერხეს, მათი საერთო დანაკარგები, დაღუპულთა და დაჭრილთა ჩათვლით, დაახლოებით 418 000 ჯარისკაცს შეადგენდა“, - განაცხადა სირსკიმ.
სირსკი უარყოფს, რომ ომი ჩიხშია შესული და უკრაინის შეიარაღებული ძალების მიერ რეგულარულად განხორციელებულ კონტრშეტევებს ასახელებს, რამაც ზოგიერთი დაკარგული ტერიტორიის დაბრუნება გამოიწვია. ეს მოიცავს კუპიანსკის ქალაქს, რომელსაც რუსეთის გენერალური შტაბი თავის ანგარიშებში აკონტროლებს, სინამდვილეში კი უკრაინის შეიარაღებული ძალები 97%-ით აკონტროლებენ.
"ომი ჩიხში არ შესულა. ომი ყველგან მიმდინარეობს: ხმელეთზე, ჰაერში და ზღვაზე. აღარ შეიძლება მხოლოდ სახმელეთო ომზე საუბარი. კონფლიქტის ცვალებადმა ბუნებამ და ტექნოლოგიური იარაღის, როგორიცაა დრონები, გამოჩენამ შეცვალა ომის ფსიქოლოგია. ქვეით ჯარისკაცს ოქროს ფასი აქვს“, - განაცხადა სირსკიმ.
მისივე თქმით, უკრაინა ასევე ზრდის დარტყმებს რუსეთის სიღრმეში - გასულ წელს მოხერხდა 719 სამიზნეზე დარტყმა, რამაც 15 მილიარდ დოლარზე მეტი ზარალი გამოიწვია.