საქართველოში მიწისძვრა მოხდა.
სეისმური მონიტორინგის ცენტრის ინფორმაციით, მიწისქვეშა ბიძგები ქალაქი დმანისიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით 3 კმ-ში, სოფელ ვაკეში დღეს, თბილისის დროით 16:23 საათზე დაფიქსირდა.
მიწისძვრის სიდიდემ 3.3 (ML) მაგნიტუდა შეადგინა.
1771683935
"ორიოდე დღის წინ თავისი იუბილე აღნიშნა ბიტკოინების "ახევით", მაგრამ ბეზპრეძელი ამ ინდივიდუალური რეკეტის აქტზე ბევრად უფრო ყოვლისმომცველია.ჩვენ მივიღეთ ის რაზეც მე ძალიან ხმამაღლა გაფრთხილებდით 2012 წელს - საქართველოში დაბრუნდა დანაშაული, ნარკოტიკები, ქუჩის ბიჭები, ძალადობა და გამეფდა " პესპრეძელი".თუ ვინმეს რამე გიკვირთ მინდა გკითხოთ რა გაგიკვირდათ?ეს არსება მოვიდა ლოზუნგით "მოეკიდეთ კრიმინალს გაგებით", მისმა წულუკიანმა იუსტიციის სახლთან ძეგლი დაუდგა სერიულ მკვლელს, ვაზაგაშვილს.ივანიშვილმა პირველი დღიდან მწვანე აუნთო ძალადობას - საჯარო ბიბლიოთეკასთან სცემეს მთელი საპარლამენტო ოპოზიცია.რეგიონებში ცემა-ტყეპებით გამოყარეს საკრებულოს წევრები. შემდეგ მისმა ერთმა პრემიერმა თვალები დათხარა პროტესტანტებს, მეორე პრემიერი პირდაპირ ჩაუდგა სათავეში უმცირესობების წინააღმდეგ ძალადობას.მანამდე მირტყეს ციხეში და ეს მსოფლიოს აყურებინეს. მთელი ეს დრო ხდებოდა მკვლელობები - ჯერ რუსეთის წინააღმდეგ სპეცოპერაციების მონაწილეების, მერე უბრალოდ შეკვეთილი მკვლელობები, რაც შეუძლებელია თუ ამას არ მფარველობს პოლიცია.ისევ დაბრუნდა ძალადობა სკოლაში, რასაც შეეწირა ახალგაზრდა მასწავლებელი და სხვა ადამიანები. ყველაფერი ეს მიმდინარეობს იმ ფონზე რომ პოლიცია ნაკლებად ეფექტურია და მეტად ძალადობრივი, როგორც შევარდნაძის დროს იყო.ამ სიტუაციამ - მათაც კი, ვისაც ძალიან არ ვეხატები გულზე, მოუხდებათ იმის აღიარება, რომ ამ სიტუაციაში წესრიგის აღდგენა მხოლოდ მე შემიძლია, ჩემი გამოცდილების გაზიარებით.მომავალი მთავრობის ახალი ტიპის სამართალდამცავებისთვის, რომელთაც უნდა გაითვალისწინონ წარსულის მიღწევებიც და შეცდომებიც, უნდა იმოქმედონ რა დემოკრატიული, თუმცა გადამწყვეტი მოქმედებით.მე თქვენთან ერთად დავასრულებ და სამუდამოდ წარსულში მოვიტოვებთ ივანიშვილ-ბესპრეძელშიკის მმართველობას და მის დანერგილ "ბესბრეძელს", - წერს სააკაშვილი.
შსს-ს ინფორმაციით, პოლიციამ დაკავებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლების, დამხმარე სათავსოებისა და ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღები, საბრძოლო მასალა და ასაფეთქებელი მოწყობილობა ნივთმტკიცებად ამოიღო, მათ შორის: ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, პისტოლეტი, მცირეკალიბრიანი შაშხანა, 100-მდე საბრძოლო ვაზნა, მჭიდი და ხელყუმბარა.ერთ-ერთი დაკავებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ასევე ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალება.გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე და 260-ე მუხლებით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 7 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
მისი თქმით, "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელის გიორგი ბაჩიაშვილის კრიტიკა იმის გამო, რომ მან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა, არასწორია."მე არ მომწონს, როდესაც ბაჩიაშვილს აკრიტიკებენ იმის გამო, რომ საპროცესო გააფორმა. ბაჩიაშვილი იყო, ჩემი აზრით, ყველაზე მაღალი რისკის ქვეშ მყოფი ადამიანი, დიდი შანსი იყო, რომ ის მოეკლათ ჩვეულებრივად. ძალიან დიდი შანსი იყო. ვერცერთ სხვა პოლიტიკურ ლიდერზე ვერ ვიტყვი მაგას, აი ბაჩიაშვილზე, კონკრეტულად იმის გამო, რომ ივანიშვილს გაჭედილი ჰქონდა, რომ ამან მე ფული მომპარა, თუ წამართვა და რაც მას გაუკეთეს მერე თავისი მოტაცებიანად, კანონმდებლობის ცვლილებით, ოჯახის წევრებზე საქმეები და ბოლოს ციხეში შეყვანა, საკანში და ფიზიკური ანგარიშსწორება, მერე ციხის უფროსის სიკვდილი, ყველაზე მაღალი რისკის ქვეშ იყო, რომ ეს ადამიანი შეიძლება მოეკლათ.ამიტომ, ბაჩიაშვილი შეიძლება გააკრიტიკო წარსულის გამო, რატომ იყავი ივანიშვილთან და რატომ იყავი მისი მარჯვენა თუ არა მარცხენა ხელი და რატომ ეხმარებოდი, ამაზე ყველაფერზე შეიძლება გააკრიტიკო, მაგრამ იმაზე კრიტიკა, რანაირად გააფორმა საპროცესო, არასწორია", - განაცხადა ზურაბ ჯაფარიძემ. "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელი გიორგი ბაჩიაშვილი 18 თებერვალს გაათავისუფლეს. მას საპროცესო შეთანხმება გაუფორმდა. ბაჩიაშვილს სასჯელის სახით ბაჩიაშვილს ერთი წლით პირობითი მსჯავრი და 50 000-ლარიანი ჯარიმა დაეკისრა. ბაჩიაშვილის წინააღმდეგ ყველა მიმდინარე საქმეზე გაფორმებულია საპროცესო შეთანხმება, მშობლების წინააღმდეგ არსებულ საქმეზე კი შეწყვეტილია სისხლისსამართლებრივი დევნა.